Daha fazla mezar kazmadan!

İnsan hakları savunucuları, devletin ölüm oruçlarındaki duyarsızlığına karşı protestolarını sürdürüyor.

Daha fazla mezar kazmadan!
İnsan hakları savunucuları, devletin ölüm oruçlarındaki duyarsızlığına karşı protestolarını sürdürüyor. Dün de Ankara, İstanbul ve İzmir'de bir araya gelen tutuklu yakınları 'daha fazla mezar kazmadan' harekete geçilmesi gerektiğini vurguladı.
İHD Ankara Şubesi önünde toplanan bir grup "Adalet ve İçişleri Bakanı istifa", "Ölüyorlar insanlık adına utanıyoruz", "Ölüm oruçları 198'inci gününde, ölüyorlar", "Tecriti, izolasyonu insan aşacaktır" dövizleriyle 15 dakika oturma eylemi yaptı. Eylemin ardından konuşan İHD Ankara Şube Başkanı Lütfi Demirkapı, ölümler üzerinden politika yapılmasının, yönetenlerin gücünü değil, acz ve çaresizliklerini gösterdiğini belirterek, toplu ölümler yaşandığını, yönetenlerin ise çetele tuttuğunu söyledi.
İHD Genel Başkanı Hüsnü Öndül ise yaptığı yazılı açıklamada, altı ayı aşkın bir süredir ölümün konuşulduğunu hatırlatarak, ölüm orucu eylemcisinin neden böyle bir eylem biçimini seçtiğinin tartışılmadığına dikkat çekti. "Ölümlerle birlikte insanlığımızın eksildiğini, ölenlerin örgüt-mörgüt olmadığını, senin benim gibi birer ana kuzusu olduğunu biliyor muyuz?" diye soran Öndül, ölüm orucu eylemcisinin düşünen, konuşan, tartışan bir varlık olduğunu; yeme, içme, gülme, ağlama gibi ihtiyaçlarının olduğunu ve karşılanması gerektiğini hatırlattı. İzmir Hücre Karşıtı Platform, Konak Sümerbank önünde yaptığı basın açıklamasında, yetkililerden görüşmelere yeniden başlanmasını istedi. "Yeni ölümlere, hücrelere, zorla beslemeye, nakillere, kişiliksizleştirmeye, işkenceye, gözaltında kayıplara hayır" pankartının açıldığı eylemde, Daha fazla mezar kazılmadan bir şeyler yapılması gerektiği dile getirildi. Eylem sırasında önceki gün bilincini kaybetmesi sonucu tıbbi müdahelede bulunulan Berna Ünsal (Saygılı) için de kan anonsu yapıldı.
Kadınlardan çağrı
Çeşitli kadın dergilerine ve siyasal partilere mensup kadınlar tutuklu yakınlarıyla beraber İstanbul Galatasaray Postanesi'nden Adalet Bakanlığı'na gönderdikleri açık mektupla bir kez daha "Ölümleri durdurun" çağrısı yaptılar. Yaklaşık 100 kadın, bir süre oturma eylemi yaptıktan sonra dağıldı. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Santrale karşı çıkanlara jandarma saldırısı
Adana'nın Yumurtalık İlçesine bağlı Sugözü'nde kurulmak istenen Termik Santrale tepki gösteren çevrecilere jandarma saldırdı. Adana, Erzin, Antakya ve Ceyhan ÇETKO üyeleri, TMMOB'a bağlı odaların üyeleri, Bergama Köylülerinden Oktay Konyar ile aralarında birçok çevrecinin bulunduğu yaklaşık 150 kişi, dün Adana Çevreyi ve Tüketicileri Koruma Derneği (ÇETKO) önünde biraraya gelerek, Sugözü'ne hareket etiler. Termik santralin zararlarını anlatan bir basın açıklaması yapmak isteyen çevrecileri jandarma, Ceyhan ilçesine bağlı Narlık civarında durdurdu. Araçların hareketine izin verilmemesi üzerine çevreciler, Sugözü'ne yürüyerek gitmeye karar verdi. Yürüyüş boyunca 10 km kadar yol katedildi. Botaş Yol Kavşağı'nda ikinci bir barikat ile karşılaşan çevreciler, tarlaya saparak yürüyüşlerini sürdürdüler. Katılımcıların kararlılığı üzerine jandarma saldırıya geçti, tarla içinde yürüyen çevrecileri tekme tokat dövdü ve katılımcıları gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar, Yumurtalık Jandarma Karakolu'na götürüldü.
Santralin kurulacağı Sugözü'nde, yoğun olarak çiftçilik, kısmi olarak da balıkçılık yapılıyor. 5 köyün yerleşmiş olduğu bölgeyi kapsayan santralin tarımı ve denizi bitireceği belirtiliyor.
www.evrensel.net