Fotoğraf: Evrensel

'Telekom üç yıllık kârına satılıyor'

EMO, MMO ve Haber-Sen başkanları, 1999 yılında 1.3 milyar dolar kâr eden Türk Telekom'un, 3 yıllık kâr miktarına satılmaya çalışıldığını belirtti.

'Telekom üç yıllık kârına satılıyor'
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Makine Mühendisleri Odası (MMO) ve Haber-Sen başkanları, Türk Telekom'un özelleştirilmesine karşı çıkarken, 1999 yılında 1.3 milyar dolar kâr eden Türk Telekom'un, 3 yıllık kâr miktarına satılmaya çalışıldığını belirtti.
EMO Başkanı Ali Yiğit, MMO Başkanı Mehmet Soğancı ve Haber-Sen adına Örgütlenme Sekreteri Abdullah Kahraman, yaptıkları ortak basın açıklamasında, Devlet Bakanı Derviş ile Ulaştırma Bakanı Öksüz'ün tezleri arasında sadece yetki çatışması olduğunu, çalışanlar, halk ve ülke güvenliğini doğrudan ilgilendiren konularda bir fark bulunmadığını ifade ettiler.
TT'de siyasi kadrolaşma olduğu belirtilen ortak açıklamada, kuruluşta özelleştirmeye karşı çıkılmasının asıl nedeninin ise "arpalıkları koruma güdüsü" olduğu kaydedildi.
Ortak açıklamada, kuruluşta kamu çalışanı olmadığı sürece, yüzde 1 altın hissenin hiçbir anlamı olmadığı, güvenli haberleşmenin ise uydulardan değil, kablolu iletişimden geçtiği kaydedildi.
"Eskiden bir ülkenin limanlarına sahip olunarak ona hükmedilebildiği, şimdi ise iletişim altyapısına sahip olunarak hükmedilebileceği" yönündeki görüşe de dikkat çekilen açıklamada, özelleştirme ile fiyatların ucuzlayacağı ve rekabet oluşacağı tezinin yanlış olduğu da kaydedildi. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


'Cezaevlerindeki durum vahim'
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Hüseyin Akgül, Terörle Mücadele Yasası'nda yapılan değişikliğin, cezaevlerindeki ölüm oruçlarını bitirmek için yeterli bulunmadığını söyledi.
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nun önceki akşamki toplantısında, 22-28 Nisan tarihleri arasında İsveç ve Norveç'teki inceleme ve temasları ile ölüm oruçları ele alındı. Toplantı sonrasında açıklamada bulunan Akgül, Cezaevi Altkomisyonu üyelerinin Kandıra, Tekirdağ ve Edirne cezaevlerini dolaştığını belirtti. Akgül, şöyle konuştu: "16. Madde, onların ziyaretinden 1 gün önce değişmişti. Cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerce, ölüm oruçlarının sona erdirilmesi için 16. Maddede değişiklik yeterli bulunmamıştır. Ama Adalet Komisyonu'nda kabul edilen Ceza İnfaz Hakimliği ve Cezaevi İzleme Kurulları yasa tasarıları var."
'Tahammül etmek mümkün değil'
Komisyonda, ölüm oruçları konusunda girişimlerde bulunmak üzere kendisine yetki verildiğini anlatan Akgül, Türkiye Cumhuriyeti'nde ne kadar yetkili varsa, onlarla görüşeceğini ifade etti. Ortada vahim bir durum olduğunu kaydeden Akgül, "Kim olursa olsun yüreğinde bir parçacık sevgi ve merhamet taşıyan insanların bu manzara karşısında irkilmemesi imkânsız" diye konuştu.
Dün de Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ile görüşen Akgül, "16. maddede değişiklik yapan yasada, 'mahkumların davranışlarına göre ortak mekanlardan yararlanmasına' yönelik bir cümle var. Bu yüzden kimler faydalanacak diye endişe vardı. Sayın Bakan'ın gayet olumlu baktığını gördüm. İlk etapta tüm tutuklu ve hükümlüler ortak mekanlardan yararlanacak" dedi. 16. madde ile ilgili cezaevlerinde iç yönetmelik hazırlanacağını ifade eden Akgül, daha sonra, birinci müdür, öğretmen, psikolog, doktor, sosyal uzman ve infaz koruma başmemurunun yer alacağı seçici kurul oluşturulacağını söyledi. Akgül, seçici kurulun tutukluların davranışlarını değerlendireceğini ifade etti. Akgül ayrıca, F tipi cezaevlerinde geceleri herhangi bir durum olduğunda tutuklu ve hükümlülerin yardım isteyebilmeleri için her hücreye çağrı düğmeleri yaptırılmasına başlandığını bildirdi.
www.evrensel.net