04 Mayıs 2001 01:00

Karamehmet işçi ikramiyelerine göz dikti

İzmir'de bulunan Çukurova Demir Çelik Fabrikası'nda işçilerin nisan, mayıs ve haziran ikramiye, mesai ve bayram paralarının ödemesi temmuza ertelendi.

Paylaş
Karamehmet işçi ikramiyelerine göz dikti
Bakırçay Havzası'nda bulunan Mehmet Emin Karamehmet'e ait Çukurova Demir Çelik Fabrikası'nda yemekhanede işçilere bir açıklama yapan işletme müdürü, nisan, mayıs, haziran ayı maaşlarına ekli olan ikramiyelerin, bu aylar içerisindeki fazla mesai paralarının ve bayram paralarının ödenmeyeceğini, bu paraların temmuzda ödeneceğini açıkladı. İşletme müdürü, işyerinde örgütlü bulunan Türk Metal Sendikası'yla bu konuda anlaştıklarını da belirtti. Türk Metal İzmir Şube yönetiminden İrfan Dönmez, konuyla ilgili sorumuz üzerine sektördeki kriz nedeniyle böyle bir anlaşmaya vardıklarını söyledi.
İşçiler tepkili
Konuyla ilgili görüştüğümüz Çukurova Demir-Çelik işçileri, Yapı Kredi Bankası, Diji Türk, Çukurova Holding'in ve daha birçok şirketin sahibi olan patronları Karamehmet'in, yıllardır kendilerinin alın teriyle ülkenin en zenginleri arasında yer aldığını belirterek, "Bizlerin sırtından para kazanırken, bize maaşımızın dışında kârından para mı vermiş? Şimdi kriz gerekçesiyle bizlerin ekmek paramızı kesiyor. Yaşanan krizle biz işçiler bir gecede yarı yarıya fakirleştik. İğneden ipliğe her şeye zam yapıldı, bir ay içinde akaryakıt ve tüpgaza kaç kez zam geldi. Krizden önce de zaten zor geçiniyorduk. Şimdi maaşımız hiç yetmezken patron da alacaklarımıza göz dikmiş" diyerek tepkilerini dile getirdiler. Sendikalarına da tepki gösteren işçiler, "Müdür bize bu konuda 'Sendikayla anlaştık' diyor, ama bugüne kadar sendika bizlerin fikrini sormadığı gibi herhangi bir açıklama da yapmış değil" dediler.
Kriz bahane edilerek işçi haklarına yönelik saldırıların yoğunlaştığı bugünlerde, metal patronları ve onların örgütü MESS, birkaç dönemdir sözleşmelerde gündeme getirdikleri esnek çalışmayı yeniden dayatıyor. Esnek çalışma birçok fabrikada fiili olarak uygulanıyor. Bakırçay Havzası'nda bulunan fabrikalardan Çukurova Demir Çelik'teki esnek çalışma saldırısı, ücretlerde esneklik, sözleşmede belirlenmiş kazanımların gasp edilmesi, ödemelerin keyfiyete göre yapılması ile işçilere dayatılırken, Cebitaş ve Akdemir fabrikalarında uygulanan aylarca süren ücretsiz izinlerin yanı sıra, patronun iş güvenliği konusunda yükümlülüklerini yerine getirmemesi sonucu fabrikalarda sık sık iş kazaları ve işçi ölümleri meydana geliyor.
İş kazasında bir ölüm daha
Bölgedeki fabrikalar arasında en çok iş kazası ve ölümlerin yaşandığı HABAŞ'ta, Ahmet İyer isimli işçi iş kazasında yaşamını kaybetti. HABAŞ'ta taşeron firma olarak iş yapan İdeal-Çelik'te çalışan İyer, 16 metrelik demir kolonun kaynak yaparken üzerine düşmesi sonucu yaşamını yitirdi.
ÖNCEKİ HABER

Kulakları telefonumuzda

SONRAKİ HABER

Adana'da sendikalar, odalar ve Adana Barosundan örgütlenme forumu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa