AB'de 'federasyon' kavgası

Almanya tarafından ortaya atılan "Avrupa hükümeti" önerisi, Avrupa Birliği ülkelerinde tartışma yarattı. Öneriye ilk tepki, AB liderliği için Almanya ile çekişen Fransa'dan geldi.

AB'de 'federasyon' kavgası
Almanya tarafından ortaya atılan "Avrupa hükümeti" önerisi, Avrupa Birliği ülkelerinde tartışma yarattı. Öneriye ilk tepki, AB liderliği için Almanya ile çekişen Fransa'dan geldi. Fransız hükümeti, Alman Başbakan Gerhard Schröder'in "Avrupa hükümeti kurulması" yönündeki çağrısını "gerçekçi değil" ve "dengesiz" gibi sıfatlarla tanımladı. Bu tepki, Almanya-Fransa ilişkilerine vurulan yeni bir darbe olarak niteleniyor.
Jospin konuşacak
Fransa Başbakanı Lionel Jospin'e yakınlığıyla tanınan Avrupa Bakanı Pierre Moscovici, Paris'in "Avrupa hükümeti" önerisiyle ilgilenmediklerini açıkça ortaya koydu. Moscovici, Jospin'in AB'ye ilişkin kendi fikirlerini kısa süre içinde açıklayacağını kaydetti. Almanya, AB düzeyinde yeni "federal" kurumların oluşturulmasını istiyor. Fransa ise, "hükümetler arasında daha yakın işbirliği"nden yana. AB'nin iki devi arasındaki bu uyuşmazlık, "Paris-Berlin eksenine yeni bir darbe" olarak görülüyor.
'Almancı'lığa ret
Moscovici, "Schröder planından daha dengeli durmamız gerektiğine inanıyorum" derken, Almanya'nın federal sisteminin AB çapına yayılması fikrinin destek görmeyeceğini kaydetti. Moscovici, "AB düşüncesinin merkezinde Almancı, yani federalist bir öz olduğunu sanmıyorum" dedi.
Ancak haziran sonunda AB Dönem Başkanlığı'nı devralacak olan Belçika, Almanya'nın önerilerine destek verdi. Belçika Başbakanı Guy Verhofstadt, Schröder'in çağrılarını "önemli bir destek" olarak nitelendirdi.
Belçika, bu yıl sonunda AB'nin geleceğine dair bir deklarasyon hazırlamak ve Laken Deklarasyonu adlı bu metni diğer ülkelere kabul ettirmek istiyor.
Almanya, "daha hızlı Avrupa entegrasyonu" fikriyle, diğer Benelüks devletlerini de yanına çekiyor.
Hızlı kutuplaşma
Berlin-Paris eksenindeki çatlak, diğer AB ülkelerini de hızlı bir kutuplaşmaya itti. Federal ve anti-federal kamplar olarak bilinen bu iki kutup, Avrupa Birliği'nin önümüzdeki dönemde ciddi iç sorunlar yaşayacağını gösteriyor. İtalya, Lüksemburg ve Hollanda Almanya'nın yanında yer alırken, İngiltere, Avusturya ve İspanya ise Fransa'ya destek veriyor.
Nitekim, Avusturya Başbakanı Wolfgang Schussel, pazartesi günkü açıklamasında "süper devlet istemediklerini" dile getirdi.
www.evrensel.net