02 Mayıs 2001 21:00

Doktorlar Bakanı göreve çağırdı

TTB'li doktorlar, ölüm oruçlarında sorunun siyasi olduğunu, çözümün de tecrit ve izolasyonun ortadan kaldırılması ile mümkün olacağını belirttiler.

Paylaş
Doktorlar Bakanı göreve çağırdı
Türk Tabipleri Birliği (TTB) doktorları ölüm oruçlarında sorunun siyasi olduğunu belirterek, çözümün Adalet Bakanlığı'nın sorumluluğunda olduğunu ifade ettiler. Uzun süren açlık grevlerinde B1 vitaminin tükenmesi ile ciddi sakatlıklar yaşanacağı uyarısında bulunan doktorlar, tecrit ve izolasyon kaldırılarak ölümlerin engellenmesi gerektiğini ifade ettiler.
TTB'li doktorlar, dün Ankara'da basın toplantısı yaparak ölüm oruçlarında çözüm üretmesi için Adalet Bakanlığı'nı bir kez daha göreve çağırdı. TTB Merkez Konsey Üyesi Metin Bakkalcı, hekimlerin 6 aydır süren ölüm oruçları konusunda olağanüstü çabalar gösterdiğini ancak yetkililerin soğukkanlılıkla bu süreci izlemekle yetindiğini belirterek, "Ölüm oruçlarınının travmatik etkilerini biz doğrudan yaşadık. Tüm çabalarımıza karşın ölümler artıyor. İnsan yaşamını esas alan bir çözümün ortaya çıkmamasından üzüntülüyüz" diye konuştu. Bakkalcı, tıbbın ölüm oruçları konusunda üzerine düşeni yaptığını ifade ederek, "Ölüm orucundaki sebepler siyasidir. Bu sebepler ortadan kalkmadan ölümler engellenemez. Siyasi iktidar bu sorumluluğu üstlenmiş durumdadır. İnsani boyutta sorunun çözümü mümkündür" dedi. Bakkalcı, yasaların bir günde değiştirilebildiğine dikkat çekerek, TMY'nın 16'ıncı maddesindeki değişiklik için aylarca beklenildiğini, ancak değişikliğin de izolasyonu kaldırmadığını belirtti. ATO Başkanı Ümit Erkol ise hekimlerin hastane koşullarını etkileyemediğini belirterek, hastane ziyaretleri ve refakatçi izinlerinin Adalet ve İçişleri Bakanlığı yetkisinde olduğunu kaydetti. Erkol, Numune Hastanesi'nde jandarmaların tutukluların başında beklediğini bildirerek, "Bu durum enfeksiyon risklerini artırıyor" dedi.
Erkol'un konuşmasının ardından soruları yanıtlayan Bakkalcı, ölüm oruçları sonrasında sağlıkları cezaevi koşullarında düzelemeyecek tutukluların durumunun ne olacağı sorusu üzerine, "Bu konuda yasa olmasına rağmen Türkiye'de bir türlü uygulanmıyor. Sağlık durumları cezaevi koşullarına elverişli olmayanların cezalarının ertelenmesine ilişkin yasal düzenleme olduğu halde, tutuklular sağlık hakları gasp edilerek cezaevlerinde tutuluyor" diye konuştu. Ölüm oruçları konusunda tez çalışması hazırlayan Emel Gökmen, bu kadar uzun süren açlık grevi sonrası B1 vitaminin tükenmesi sonucunda ciddi sakatlıkların ortaya çıkacağını belirterek, "Bu sakatlıklar ciddi boyutlarda yaşanabilir" dedi. Psikiyatrist Şahika Yüksel de, ölüm orucuna tanık olanların da ciddi travmalar yaşadığına dikkat çekti. İzmir Tabib Odası Başkanı Fatih Süren Kök ise, "Biz ölüm orucunu izleyen doktorlar olarak, akşamları yemek dahi yiyemiyoruz. Biz onları hasta olarak görüyoruz, ama Adalet Bakanlığı yurttaş olarak görmüyor. Madem şu yasayı değiştireceklerdi neden aylarca beklediler? Ölen 52 kişinin hesabını kim verecek? Mesele izolasyonun kaldırılmasıdır" dedi.
ÖNCEKİ HABER

Bir üniversite bin skandal!

SONRAKİ HABER

Müjdat Gezen: Suçumun ne olduğu söylenmiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa