01 Mayıs 2001 01:00

Novartis'ten hesap sorulmalı

Novartis'in atık ve bozuk ilaçları ve ambalajlarını İzmir Harmandalı çöp alanına göndermesine çevrecilerden

Paylaş
Novartis'ten hesap sorulmalı
Emine Uyar
Novartis'in insan ve çevre sağlığını hiçe sayan uygulamalarına ilk tepki çevrecilerden geldi. Yeşiller Partisi eski Başkanı ve SOS Akdeniz Derneği yöneticisi Ayşe Tosuner, bu yaşananların ülkenin kurtuluşu olarak gösterilen yabancı sermayenin neler yapabileceğine örnek teşkil ettiğini belirterek, "Bunu kendi ülkelerinde yapabilirler mi?" diye sordu.
Novartis'le ilgili olarak gazetemizde çıkan haberler üzerine görüştüğümüz Tosuner, "Bizim ülkemizde canlarının istediği gibi at oynatabiliyorlar. Üç kuruş için, kendini de vatanını da, halkını da çok kolay satabilen insanları bulup bunları kullanıyorlar" diyerek tepkisini dile getirdi.
Büyük bir çevre felaketi
Yapılan usulsüzlükler sonucu çok büyük kârlar sağlandığını kaydeden Tosuner, atıkların gömülmesi ve trafik kazaları sonucunda doğaya karışmasının ise büyük bir çevre felaketi olduğunu vurguladı. Tosuner şöyle konuştu:
"Bunun yanlarına kâr kalmaması gerekir. Bu fabrikanın yaptıklarının Meclis'te kesinlikle ele alınıp hesabının sorulması lazım. Çok büyük miktarda paralar talep etmemiz lazım bu bizim hakkımız. Ha bire kanser patlaması yaşanıyor bu ülkede. Kaç kişi hastalandı, kanser oldu bu ilaçlar yüzünden bunları bilemiyoruz. Toprağımız, suyumuz bu ilaçlardan etkilenmiş. Miadı dolmuş tarım ilaçlarının kullanıldığı domatesi, biberi yiyor, pamuğu üstümüze giyiyoruz. Bize ne yaptıklarını bilmiyorlar mı ya da 'aman ne olacak 60 milyonluk ülkede biraz daha temizlik oluversin diye mi düşünüyorlar'. O zaman ellerinde ilaç biriken ne kadar firma varsa göndersin Türkiye'ye. Nasıl olsa denetim yok, araştırma inceleme yok, nasıl olsa pazara sürülüyor. Böyle bir haksızlık olabilir mi? Zaten tarım ilaçları çok zararlı. Kullanılmaması gerekiyor."
Sorun ülkeyi yönetenlerde
Yabancı sermayenin Türkiye insanını da diğer üçüncü dünya ülkeleri gibi, ölmeye, hastalığa da her türlü kötülüğe layık insanlar olarak gördüğünü belirten Tosuner, suçun ülkeyi yönetenlerde olduğunu, yöneticilerin ülkeyi "muz cumhuriyeti"ne çevirdiklerini belirtti. "10 milyar dolar için Derviş'i Amerika'nın Dünya Bankası'nın kapısına yollayacaklarına bu adamlardan para istesinler, hakkımızı istesinler; onurumuzla, şerefimizle oynamasınlar" diyen Tosuner, İnsan hayatının değerinin para ile asla ölçülemeyeceğini de dile getirdi.
İnceleyecek laboratuvar yok
Tosuner, Tarım İl Müdürlüğü'nün bu ilaçları analiz edecek teknolojiye ve imkâna sahip olmadığına dair açıklamasını da kabul edilemez olarak değerlendirerek, "İzmir gibi Türkiye'nin üçüncü büyük kentinde bunları inceleyecek yeterli laboratuar yokmuş. O zaman niye sokuluyor bu ilaçlar ülkeye?" diye sordu. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön
ÖNCEKİ HABER

Genel grevle 1 Mayıs'a

SONRAKİ HABER

Polis kanunu değişikleri sonrası 393 ölüm yaşandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa