28 Nisan 2001 21:00

Ölümlere ölüm ekleniyor

F tipi cezaevlerine karşı ölüm orucu eyleminde olan ve durumunun ağırlaşması üzerine geçtiğimiz günlerde Ankara Numune Hastanesi'ne kaldırılan Fatma Hülya Tümgan dün yaşamını yitirdi.

Paylaş
Ölümlere ölüm ekleniyor
F tipi cezaevlerine karşı ölüm orucu eyleminde olan ve geçtiğimiz günlerde Ankara Numune Hastanesi'ne kaldırılan Fatma Hülya Tümgan dün yaşamını yitirdi. Ulucanlar Cezaevi operasyonunda yaralanan ve işkenceye maruz kalan Tümgan, ölüm orucunun kritik günlerinde refakatçi olarak yanı başında kendisine işkence yapan gardiyanı bulmuştu. Tümgan, adım adım ölüme yaklaştığı yatağında işkencecisiyle yüz yüze gelmesinin ardından, eylemin 187'inci gününde yaşamını yitirdi. Böylece ölüm orucunda yaşamını yitiren siyasi tutuklu sayısı 20'ye yükseldi.
Sakat bırakıyorlar
Ölüm orucunda bulunan ve kaldırıldığı İzmit Devlet Hastanesi'nde zorla müdahale sonucunda sakat bırakılan Uğur Karademir adlı tutuklunun da yeniden Kandıra F tipi Cezaevi'ne gönderildiği öğrenildi. Uğur Karademir'in annesi Zeynep Karademir, yaptığı yazılı açıklamada, elleri kolları bağlanarak zorla müdahale edilen oğlunun bilincini kaybettiğini bildirdi. Zeynep Karademir, oğlunun Kandıra F tipinde ölüm orucundayken zorla müdahale sonucu hafızasını kaybeden Deniz ve Celal adlı tutukluların yanına konulduğunu belirterek, Karademir'in ihtiyaçlarını gideremediğine dikkat çekti. Oğlunun, aynı cezaevinde bulunan abisi Muharrem Karademir'in yanına götürülmesini isteyen anne Karademir, bu konuda verdiği dilekçeden sonuç alamadığını kaydetti.
ÖNCEKİ HABER

1 Mayıs hazırlıkları tamam

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa