27 Nisan 2001 21:00

İşkence sanığı refakatçi

Ulucanlar Cezaevi operasyonu sırasında yaralanan ve işkence gören Hülya Tümgan adlı tutuklu, ölüm orucundaki kritik günlerinde kendisine işkence yapan gardiyanı başında refakatçi olarak buldu.

Paylaş
İşkence sanığı refakatçi
Tuna Arıgüç
Ölüm sınırına yaklaşmış tutukluların yatırıldığı hastanelerde yaşanan sorunlara, işkence olaylarına adı karışan gardiyanların, işkence yaptıkları tutukluların başında refakatçi olarak görevlendirilmesi sorunu da eklendi.
Ulucanlar Cezaevi'ne 26 Eylül 1999 tarihinde yapılan operasyonda tutuklulara kötü muamele ve işkence yaptıkları iddasıyla haklarında savcılığa suç duyurusunda bulunulan gardiyanlardan biri Numune Hastanesi'nde kendisini teşhis eden tutuklunun başına refakatçi olarak konuldu. Ölümle yaşam arasında kritik bir noktada bulunan Hülya Tümgan'ın maruz kaldığı tüyler ürperten olay, avukatının girişimi ile engellendi.
Mahkemede teşhis etti
Tutuklu Hülya Tümgan'ın ölüm orucundaki 180'inci gününde, annesi Nahide Tümgan refakatçi olmak için girişimlerini sürdürürken, Ulucanlar Cezaevi idaresi bir kadın gardiyanı hastaneye refakatçilik hizmeti yapmak üzere görevlendirdi. Hastaneye gelerek göreve başlayan kadın gardiyanın, Hülya Tümgan'ın Ulucanlar davasında sanık olarak yargılanırken, mahkeme salonunda "İşte bu kadın gardiyan bana işkence yaptı" dediği görevli olması, ölüm orucuna karşı duyarsız yaklaşımın yeni bir örneğini sergiledi.
Sağlık durumu oldukça kötü olan Hülya Tümgan, kendisine işkence yapan gardiyanı başucunda görünce önce fenalaştı. Daha sonra ise ziyaretine gelen annesine güçlükle durumu anlattı ve yardım istedi. Olayı tepkiyle karşılayan anne Tümgan ise kızının avukatı Zeki Rüzgar'ı arayarak girişimlerde bulunmasını istedi. Avukat Rüzgar'ın yetkili makamlara yaptığı başvurular sonrasında gardiyan geri çekildi. Bu girişimlerin gün boyu sürmesi üzerine kadın gardiyan yaklaşık 8 saat Hülya Tümgan'ın başında refakatçi olarak kaldı.
23 Nisan günü yaşanan gardiyan rezaletinin ardından Hülya Tümgan'ın durumu daha da ağırlaştı. Numune Hastanesi Yoğun Bakım Servisi'nde tutulan Tümgan'ın önceki gün komaya girdiği ve yaşama döndürülmesinin oldukça güç olduğu bildirildi.
Annenin öfkesi
Olayı gazetemize değerlendiren anne Nahide Tümgan, durumu öğrendiğinde neredeyse çıldıracağını söyleyerek; "Ben böyle şey görmedim. Kızıma işkence yapan gardiyan, ölüm sınırındayken başına refakatçi olarak konuldu. O kadınla kızımın yalnız kaldığını düşündükçe, çıldıracak gibi oluyordum. Neredeyse güçlükle nefes alan Hülya'ya kimbilir neler yapardı? Tutuklular, ayaktayken, o kadar çaresiz değilken işkence yapan bu gardiyan, ölüm sınırına gelmiş olanlara neler yapmaz" diye konuştu.
Avukat Zeki Rüzgar ise olayı duyduğunda şok olduğunu ifade ederek, "Adının Dilek olduğunu bildiğimiz işkenceci gardiyanın Hülya'nın başında olduğunu öğrenince hemen Ulucanlar Cezaevi İdaresi'ni aradım. Gardiyanın geri çekilmesini istedim. İşkenceci bir gardiyanın ölüm orucundaki bir tutukluya refakatçilik yapması zaten tuhaf, üstüne üstlük mahkeme salonunda kendisini teşhis eden tutukluya refakatçilik yapması kabul edilmez" dedi. Rüzgar, tüm çabalara rağmen, işkenceci gardiyanla Hülya'nın mesai bitimine kadar yalnız kalmasını engelleyemediklerini dile getirdi.
ÖNCEKİ HABER

Ersümer gitti hükümet kaldı

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa