28 Nisan 2001 01:00

Ersümer gitti hükümet kaldı

Hakkındaki iddiaları reddeden, basını soruşturmanın gizliliğine aykırı davranmak ve bilirkişileri de özelleştirme karşıtlığı ile suçlayan Ersümer, istifasını genel başkanı Yılmaz'a önceki gün sunduğunu söyledi.

Paylaş
Ersümer gitti hükümet kaldı
Beyaz Enerji Operasyonu iddianamesinde hakkında suçlamalar bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer istifa etti. İstifasını basın toplantısı ile açıklayan Ersümer kendisine yönelik suçlamaların görevden aldığı veya sürgün ettiği bürokratlar ve özelleştirme karşıtları tarafından yapıldığını öne sürdü. Başbakan Ecevit, Ersümer'in istifasının kabul edildiğini, yaptığı yazılı açıklamayla, kamuoyuna duyurdu.
Cumhur Ersümer, Mehmet Keçeciler, Saadettin Tantan ve Erkan Mumcu dışındaki bakan arkadaşları ve bazı milletvekilleriyle birlikte yaptığı basın toplantısında kendisini savundu. "Gövde gösterisi" olarak değerlendirilen toplantıda konuşan Ersümer, iddianamenin "Gizlilik ilkesi gözetilmeden, sorumluluk duygusundan uzak bir şekilde" yayınlandığını söyleyerek, basını suçladı. Asıl tartışılması gerekenin Meclis'in küçük düşürülmesi, Meclis ve halkın karşı karşıya bırakılması olduğunu öne süren Ersümer, belli bir grubun hedef tahtası haline getirilerek "yerli yersiz" suçlandığını ve bu bakımdan şikâyetçi olduğunu söyledi.
İddianamede bilirkişilerin genel olarak enerji politikalarını tartıştığını ve kendilerini Anayasa Mahkemesi yerine koyarak hüküm verdiklerini öne süren Ersümer, "Kendilerini hükümetin, Meclis'in, cumhurbaşkanının yerine koyup karar veriyorlar" dedi. Bilirkişileri suçlayan Ersümer, "Özelleştirmeye karşı çıkmakla tanınan insanlar. Burada açıkça hesaplaşmaya girmişlerdir, Elektrik Piyasası Kanunu ile de hesaplaşma içerisindedirler" dedi. Ersümer, toplantının sonunda gazetecilerin sorusu üzerine istifasını önceki akşam Mesut Yılmaz'a verdiğini bildirdi ve artık huzur içinde görev yapma imkânının kalmadığını söyledi.
Ersümer'in açıklamasının ardından yazılı bir açıklama yapan Başbakan Ecevit, istifayı kabul ettiğini bildirerek, DGM Savcısı'nın yargılama için girişimde bulunmamasına karşın Ersümer'in bakanlıktan istifa etmekle yetinmeyip aynı zamanda dokunulmazlığının kaldırılmasını isteyeceğini de söyledi. Ecevit bu iki kararın Ersümer'in kendine güvenini gösterdiğini konunun hiçbir zaman hükümette bir soruna neden olmadığını iddia ederek, uyum içinde çalıştıklarını belirtip bakana da hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.
ÖNCEKİ HABER

Etiket sahtekarlığı!

SONRAKİ HABER

100. yıl logosu esinlenme mi, çalıntı mı?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa