Sağlıklı hayvan, sağlıklı gıda, sağlıklı insan

Dünya Veteriner Hekimleri Günü ilan edilen 28 Nisan, Türk Veteriner Hekimleri Birliği tarafından da kutlanacak. Veteriner hekimler, kişi başı günlük et tüketimi 21 gram olan bir ülkede, "sağlıklı hayvan, sağlıklı gıda, sağlıklı insan" talebini dile getirecekler.

Sağlıklı hayvan, sağlıklı gıda, sağlıklı insan
Dünya Veteriner Hekimleri Birliği tarafından, 28 Nisan'ın, "Dünya Veteriner Hekimleri Günü" olarak kutlanması kararlaştırıldı. Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, Merkez Konseyi üyeleri, Veteriner Hekimleri Derneği ve üniversiteden temsilcilerle birlikte düzenlediği sohbet toplantısında, Türkiye'de de 28 Nisan'da kutlanacak Dünya Veteriner Hekimleri Günü'nün sloganının "Sağlıklı hayvan, sağlıklı gıda, sağlıklı insan" olarak belirlendiğini bildirdi.
Türk veteriner hekimlerinin bu kutlama gününe pek çok mesleki sorunla birlikte insan sağlığı ve ülke ekonomisi ile ilgili kaygılarla girdiğini ifade eden Eroğlu, Türkiye'nin veteriner fakültesi sayısı bakımından Avrupa birincisi olduğunu, buna karşılık eğitimin yetersiz kaldığını ve bunun hem kaynak israfına yol açtığını hem de meslekte var olan işsizliği körüklediğini söyledi.
Et tüketimi 21-26 gram
Eroğlu, Türkiye'de hayvan sayısının fazla, ancak alınan verimin düşük olduğunu kaydederek, hayvansal gıda tüketiminin de yetersiz olduğunu belirtti. Türkiye'de et tüketiminin günde 21-26 gram arasında değiştiğini vurgulayan Eroğlu, bunun gelişmiş ülkelerde 50-60 gram olduğunu kaydetti. Salgın hayvan hastalıklarının ülke ekonomisine darbe vurduğunu anlatan Eroğlu, "Çünkü hayvan hastalıkları ile mücadelede devlet politikası bulunmamaktadır. Bu konuda İngiltere'nin şap hastalığı karşısında izlediği politika örnek alınmalıdır" dedi.
Deli dana riski
Deli dana olarak bilinen hastalığa da değinen Eroğlu, temmuz ayında Tarım Bakanlığı'nca başlatılacak uygulama çerçevesinde kesilen hayvanlardan doku örnekleri alınacağını bildirdi. Hastalığın, hayvan artıkları, et, kemik unu gibi yemlerle beslenen hayvanlarda daha çok görüldüğünü vurgulayan Eroğlu, "Lüks sayıldığı için Türkiye'de bu yemlerin kullanılma ihtimali zayıf. Bu nedenle de hastalığın hayvanlarda görülme riski daha az" dedi.
Tarım Bakanlığı'nın 31 Aralık 2000 tarihinden itibaren uygun koşullarda olmayan mezbahaları kapatmaya başladığına dikkati çeken Eroğlu, 803 belediye mezbahasından yüzde 70'ine veteriner hekimin ulaşamadığını kaydetti.
Mezbahalar sağlıksız
Eroğlu, bu mezbahaların yüzde 90'ının kurallara uygun olmadığına dikkati çekerek, mezbahalarda kalite sağlanması ve sayının azaltılması gerektiğini vurguladı.
Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Farmakoloji ve Toksikoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sezai Kaya da, veteriner hekimlikte kullanılan ilaçlara değindi. 70'den fazla ilacın hayvan hastalıklarının tedavisinde kullanıldığını belirten Kaya, "Gıda güvenliği, halk sağlığı bakımından, et, süt, yumurta, bal, su ürünü gibi maddelerdeki ilaç kalıntıları son derece önemlidir. İlaç kalıntısı içeren gıdalar tüketicilerde ilaç alerjisi gibi sorunlara yol açabilir" dedi. Kaya, bu nedenlerden dolayı veteriner hekimlerin ilaç kullanımındaki sorumlulukları ile kalıntısız hayvansal gıda üretiminin sigortası ve halk sağlığının güvencesi durumunda olduklarını kaydetti.
www.evrensel.net