Emekçi 1 Mayıs alanına!

1 Mayıs Düzenleme Kurulu Başkanı Murat Tokmak tüm emekçileri IMF programına karşı, "Yolsuzluğa ve yoksulluğa hayır" talebiyle düzenlenen 1 Mayıs'a katılmaya çağırdı.

Emekçi 1 Mayıs alanına!
Sinan İmrek
1 Mayıs 2001 Düzenleme Kurulu Başkanı ve DİSK Genel Sekreteri Murat Tokmak tüm işçi ve emekçileri "Yolsuzluğa ve Yoksulluğa Hayır" şiarıyla 1 Mayıs'ı kutlamaya çağırdı. Tokmak, işçi sınıfının ve emekçilerin uluslararası birlik, dayanışma ve mücadele günü 1 Mayıs'ın ülkemizde de anlamına uygun olarak kutlanacağını belirterek, "Tüm emekçi sınıf ve katmanlar kendi ülkelerinde kendi taleplerini gündeme taşırken, talep ve seslerini dünya işçileriyle birleştirme duygu ve inancıyla hareket edeceklerdir. Yasaklı bir ülkenin sınıfı ve halkı olarak, tüm engellemelere rağmen geçmişte olduğu gibi bugün de baskı ve sömürüye karşı, işçi ve emekçi düşmanı kesimlerin rahatsızlıklarına rağmen 1 Mayıs'a yaraşır şekilde alanlarda olacağız" dedi.
'Mücadele bayrağını yükseltelim'
Ülkenin hâlâ 12 Eylül yasalarıyla yönetildiğini söyleyen Tokmak, IMF, Dünya Bankası, uluslararası sermaye ve emperyalizmin Türkiye üzerinde birçok hesabı ve dayatması olduğunu kaydetti. "Halkımız bunu günü birlik yaşıyor, ekmeğinde, aşında, cebindeki paranın azalmasında görüyor. Baskılara karşı, ülkenin hortumlanmasına, soyulmasına karşı, yolsuzluğa ve yoksulluğa karşı, halkın birikimlerinin yok edilmesine karşı 1 Mayıs'ta mücadele bayrağının yükseltilmesi çok önemli" diyen Tokmak, Emek Platformu'nun da kutlamaları desteklediğini belirtti. Murat Tokmak, 1 Mayıs'ın resmi tatil günü ilan edilmesini talep ettiklerini söyledi.
İşçilerin 1 Mayıs'ı kutlamanın bir yolunu mutlaka bulmaları gerektiğini ifade eden Tokmak, "İşyerlerinden alanlara diye çağrı yapıyoruz. Her işçi ve emekçi, genci, emeklisi, yaşlısı, kadını, erkeği, emeğiyle yaşayan, çalışan herkes alanlarda olmalı, kaybedilecek olan bir yevmiyedir. Ama böyle bir günün anlamını ve yankısını herkes kendi yüreğinde bulsun. İşyerlerindeki arkadaşlar yaratıcı. Toplanma yerlerine yürüyerek gelebilirler" dedi.
İstanbul mitingi için 50 bin bildiri, 30 bin afiş dağıtıldığını anlatan Tokmak, "1 Mayıs ateşi, alevi her yeri kapsamalı, taleplerimizi, haklarımızı korumak ve geliştirmek için kutlamalıyız. Demokratik, özgür bir Türkiye istiyoruz. Sömürü ve zulme karşı olanlar 1 Mayıs'ta yerini almalı" şeklinde konuştu.
'Eksiklikler kabul edilmeli'
Murat Tokmak, Emek Platformu'nun 1 Mayıs'ı kutlamasını istediklerini, fakat içindeki bileşenler nedeniyle bunun gerçekleştirilemediğini ifade ederek, 14 Nisan'da büyük bir çabayla ortaya konan tepkinin süreklilik gerektirdiğini belirtti. Tokmak, eylemlerin daha kitlesel, nitelikli ve istikrarlı bir yöne gitmesi gerektiğini kaydetti. Antidemokratik saldırıların da eylemleri etkilediğini belirten Tokmak, "Ortak organizasyon yapan örgütlerin yapamadıklarını saklamasından yana değilim. Eksikliler neyse açık yüreklilikle ortaya konmalı" dedi. Şartların ağır olduğuna dikkat çeken Tokmak, 1 Mayıs'ta kutlamalar için belirlenen hedefe ulaşılacağına inandığını dile getirdi.
www.evrensel.net