26 Nisan 2001 21:00

Sendikalardan Emek Platformu'na çağrı

İstanbul'da Türk-İş, DİSK, Hak-İş ve KESK üyesi sendikacı ve işyeri temsilcileri, Emek Platformu'nun 1 Mayıs'ta işbırakarak alanlara çıkma çağrısı yapmasını istediler.

Paylaş
Sendikalardan Emek Platformu'na çağrı
İstanbul'da Türk-İş, DİSK, Hak-İş ve KESK üyesi sendikacı ve işyeri temsilcileri, Emek Platformu'nun 1 Mayıs'ta işbırakarak alanlara çıkma çağrısı yapmasını istediler.
Gazeteciler Cemiyeti'nde geçtiğimiz pazar günü bir araya gelen sendikacı ve işyeri temsilcileri, talep ve önerilerinin yer aldığı bir metni, Emek Platformu'na ilettiler. Aynı metni konfederasyonlara da gönderen temsilciler, "Emek Platformu somut kararlar alıp, ilan etmelidir.
1 Mayıs'a işbırakarak katılma çağrısı yapmalıdır. 1 Mayıs'ın tatil günü olması için yetkililere baskı yapılmalıdır" dediler.
Emek Platformu tarafından oluşturulan Emek Programı'nın bütün işçi ve emekçilere kavratılması, bunun için her türlü olanağın kullanılması, paneller, forumlar, işyeri toplantıları gibi etkinliklerle kamuoyuna mal edilmesi de istenen metinde yer alan diğer talepler ise şöyle: "Konfederasyonların kamu sözleşmeleri için talep ettikleri rakamlardan kesinlikle taviz verilmemeli, sözleşmelere işgüvencesi maddesi konulmalı ve esnek çalışma önerisi ne pahasına olursa olsun kabul edilmemelidir. Masa başı görüşmelerinde bizimle alay edilircesine getirilen ciddiyetsiz teklifler dinlenmemeli ve bir an önce işçinin tepkisi sokaklara yansıtılmalıdır. Bütün işçilere seslenmek ve harekete geçirmek için ülke çapında, işyerlerinde mücadele komiteleri oluşturulmalıdır.
Cezaevlerinde insanlık dramı yaşanıyor; F tiplerinde tecridin kaldırılması ve sorunun insani boyutuyla ele alınması için gerekli girişimlerin acilen başlatılmasını istiyoruz."
Metinde imzası bulunan sendikalar şunlar: TÜMTİS, Hava-İş ve Tüm Bel-Sen genel merkezleri, Basın-İş İstanbul Şubesi, Haber-İş İstanbul 1 No'lu Şube, Yol-İş İstanbul 1 No'lu Şube, Tek Gıda-İş İstanbul 5 No'lu Şube, Petrol-İş Boğaziçi, İstanbul ve Rumeli şubeleri, Tez Koop-İş 2 No'lu Şube Belediye-İş 1 No'lu Şube, TEKSİF Bakırköy Şubesi, Çimse-İş İstanbul Şubesi, Kristal-İş Topkapı Şubesi, Deri-İş Tuzla Şubesi, Demiryol-İş İstanbul Şubesi, Lastik-İş İstanbul Şubesi, Gıda-İş İstanbul Şubesi, Öz Çelik-İş İstanbul Şubesi, Eğitim-Sen 4 No'lu Şube, SES Şişli Şubesi, SES AKsaray Şubesi; BES 1 No'lu Şube, Enerji-Yapı Yol Sen İstanbul Şubesi, TÜMTİS İstanbul Şubesi yönetici ve temsilcileri.
ÖNCEKİ HABER

Patronlar hukuk tanımıyor

SONRAKİ HABER

Twitter’da her 30 saniyede bir 'kadın tacizi vakası' görülüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa