Nükleerin bedeli

İzmir Nükleer Karşıtı Platform, Çernobil felaketinin yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, felaketin bedelinin kanser ile ödendiğini söyledi.

Nükleerin bedeli
İzmir Nükleer Karşıtı Platform, Çernobil kazasının 15. yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, bugünün insanlık tarihinin önemli bir günü olduğu belirtilerek, "Bugün kör bir inadın, bir inat sonrasında yaşananların yıldönümü" denildi.
Kanserde ürküten artış
Platform adına İsmail Deveci'nin yaptığı açıklamada, nükleer santrallerde ısrar edilmesi sonucunda meydana gelen Çernobil kazasının diğerlerinden farkının etkisinin çok fazla olması olduğu ifade edilerek, bu inadın sonuçlarının şimdi kanserle boğuşarak ödendiğini belirtti. Açıklamada, geçen yıl Doğu Karadeniz Bölgesi'nde 15 yıl öncesine göre kanser olaylarının yüzde 2600 arttığı vurgulandı.
Artık gündemden çıkmalı
Nükleer karşıtlarının verdiği uzun ve sabırlı mücadelelerin sonucunda Mersin-Akkuyu'da yapılması tasarlanan santral ve sıradakilerin yapımının iptal edildiği hatırlatılan açıklamada, "Bu ülkemiz için olduğu gibi, tüm insanlık için bir kazanımdır. Ama sorun ülkemizdeki nükleer santralleri engellemekle bitmemektedir. Başta komşu ülkelerdekiler olmak üzere, dünyadaki tüm santraller sökülünceye dek, yeni hiçbir santral yapılmayıncaya dek mücadelemizi sürdürmemiz gerekmektedir" denildi.
Nükleer santrallerin tüm dünya gündeminden çıkarılması gerektiğini vurgulayan Deveci, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Beyaz Enerji operasyonunda gördüklerimizden sonra, ülkemiz için bu daha bir aciliyet ve zorunluluk durumundadır. Yeni Çernobil'lerin, yeni ölümlerin, yeni yıkımların olmaması için, yine bir gün 'keşke' dememek için, bugünden 'nükleere hayır' diyelim".
www.evrensel.net