Turizm 'derin hoşgörü'ye kılıf yapıldı

Swissotel işgali sırasında da diplomat edasıyla sohbet edilen Tokcan liderliğindeki Çeçen teröristlere, "turizmin zarar görmemesi için" hoşgörülü davranıldığı iddia edildi.

Turizm 'derin hoşgörü'ye kılıf yapıldı
İstanbul Emniyet Müdürü Kazım Abanoz, Muhammed Emin Tokcan liderliğindeki Çeçen gruba hoşgörülü davranmalarının kılıfını buldu. Abanoz, Swissotel'deki işgal ve rehin alma olayına ilişkin, "Bu eylem turizmimize büyük bir darbe olabilirdi. Onun için duyarlı ve sağduyulu davrandık" dedi. Eylemde "polisin ihmali olmadığını" kanıtlamaya çalışan Abanoz, bunu başaramadığı gibi bu yöndeki izlenimleri daha da güçlendirdi.
Abanoz, Marmara Üniversitesi'nin Sultanahmet'te bulunan rektörlük binasının konferans salonunda, "7. Hukuk İhtisas Seminerleri" kapsamında gerçekleştirilen "Milletlerarası Ceza Hukuku, Suçluların İadesi ve AB'nin Bu Alanda Yeni Hazırladığı Sözleşmeler" konulu toplantıya katıldı. Toplantı öncesi basın mensuplarının Swissotel'deki olaya ilişkin sorularını yanıtlayan Abanoz, konu üzerindeki çalışmaların sürdüğünü, şu anda gözaltında 13 kişi ve silahlarının bulunduğunu ifade ederek, "Sorgulamalar devam ediyor" dedi.
Emniyet Müdürü Abanoz, "Tam turizm mevsimi. Bu eylem turizmimize büyük bir darbe olabilirdi. Onun için duyarlı ve sağduyulu davrandık. Amaç kimseye zarar vermemekti. Onun için aceleci olmadık ve başarılı olduk" diye konuştu.
İhmal sorusuna ihmalin belgesi gibi yanıt
Bazı gazetelerde "Polisin olayda ihmali olduğu" yolunda iddialar bulunduğunun söylenmesi üzerine Abanoz, "Ne ihmali var? Bunlar bir başka yerden kalkmışlar, gelmişler. Aksine, bizim o akşam bir uygulamamız da vardı. Şans eseri bunlar o uygulamadan kurtulmuşlar. Bizim uygulamamıza da takılabilirlerdi" dedi.
"İşgalcilerin Swissotel'e gelmeden önce herhangi bir yerde bekleyip beklemedikleri" yönündeki soruyu, "Hayır doğruca olay yerine gelmişler" diye cevaplandıran Abanoz, "eylemin önceden planlanıp planlanmadığı" konusunun ise araştırıldığını söyledi.
Pompalılar yabancı pasaportla alınmış
Bu arada Düzce Emniyet Müdürlüğü'nün, Swissotel'deki işgal ve rehin alma olaylarında Çeçen teröristlerin Düzce ile olan bağlantılarını araştırdığı bildirildi. Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, Çeçen eylemcilerin Swissotel'deki işgal ve rehin alma olayında kullandıkları pompalı tüfeklerden dolayı Düzce ile bağlantıları hakkında araştırma yaptıklarını belirttiler. Yetkililer, Düzce Sarsılmaz Silah Sanayii'nde üretilen pompalı tüfeklerin "Sarsılmaz" marka değil, "Havakar" marka olduğunu belirterek, şunları söylediler: "Swissotel'deki olayda kullanılan pompalı tüfekler, yabancı bir pasaportla alınmış. 1996 yılında çıkan silah alımına ilişkin yasa, turist pasaportuyla istenildiği kadar tüfek alımına imkân veriyor. Türkiye'de bir defaya mahsus olmak üzere silah tezkeresiyle av tüfeği alınabilir."
www.evrensel.net