25 Ağustos 2011 11:13

'Faili meçhul' Candan cinayetinde kritik tanıklık

Avukat Yusuf Ekinci'nin ailesinin başvurusuyla 17 yıl aradan sonra yeniden açılan faili meçhul cinayetler soruşturması derinleşiyor. Ekinci ile birlikte, eski Sağlık BakanlığıTeftiş Kurulu Başkanı Namık Erdoğan, eski Altındağ Nüfus Müdürü Mecit Baskın, eski DEP Ankara il Başkanı avukat Faik Candan cinayetleri de soruşturmaya dahil edil

'Faili meçhul' Candan cinayetinde kritik tanıklık

Fotoğraf: Emrah Yorulmaz/AA

Paylaş

Faik Candan’ın kardeşi Mustafa Candan, Abdullah Çatlı ve İbrahim Şahin’i, evlerinin önünde araç içerisinde gördüğünü belirtti. Kardeş Candan, ikilinin evi işaret ettiğini iddia ederken, Çatlı ve Şahin’in kimliklerini ancak 1999’da Susurluk kazasından sonra basında gördüğü fotoğraflardan teşhis edebildiğini açıkladı.

Dönemin Çağdaş Hukukçular Derneği Ankara Şube Başkanı, Kazım Genç de ifadesinde Mehmet Ağar ve İbrahim Şahin’in dört infaz timi bulunduğunu, bu timlerden en etkilisinin Siirt grubu olduğunu ve Kürt iş adamlarına yönelik infazların da bu tim tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

Candan’ın ölümü ile ilgili Bala Jandarma Komutanlığı’nda görevli bir astsubayın 1999’da Van’da düzenlenen bir uyuşturucu operasyonunda gözaltına alındığı ve ifadesinde Candan’ın ölümü ile ilgili bilgiler verdiği ortaya çıktı. Astsubayın ifadesinde, “Biz o dönemde Candan’ı vuran şahısları tespit etmiştik. Ancak bunların yakalanmamasını ve dosyanın kapanmasını bize Jandarma Komutanlığı’ndan üst düzey biri emretti. Şahısları bulduğumuzu söylediğimizde ‘size bunları yakalamanızı kim söyledi’ diyerek kızdı” dediği öğrenildi. Söz konusu astsubayın ifadesi soruşturma dosyasına delil olarak konuldu.

Avukat Kazım Genç, ifadesinde Cuma günü kaçırılan Candan’ın durumundan ancak Pazartesi haberdar olabildiklerini söyledi. Bunun üzerine dönemin Ankara Emniyet Müdür Yardımcısını aradıklarını söyleyen Genç, Candan’ın bürolarında olmadığı yanıtını aldıklarını ifade etti. Kazım Genç, dönemin Bakanı Nahit Menteşe ile de görüştüklerini açıkladı ve Menteşe’nin kendilerine “Biz buluruz, devlete güvenin, devlet büyüktür” yanıtını verdiğini söyledi. (HABER MERKEZİ)


AYHAN ÇARKIN İTİRAFINDA NELER DEMİŞTİ?

Eski özel harekatçı Ayhan Çarkın savcılık ifadesinde Candan cinayetini şu sözlerle aktarmıştı: “Faik Candan’ı bürosundan alan ekipte Ahmet Demirel, Ahmet Sakarya, Uğur Şahin, Sami Gece, Oğuz Yorulmaz, Sait Yıldırım, Ercan Ersoy, Ümit ve Lokman vardı. Biz araçla Konya yolundan istikametle Gölbaşı istikametine döndük, aracımızı park ettik. Ancak buraya bütün araçlarla birlikte gelmedik. Diğer ekipler daha önceden gelmişler ve biz geldiğimizde de infazı bitirmiş dönüyorlardı. Biz cesedin başına gidip görmedik. Ahmet Sakarya, Sami Gece, Uğur Şahin, Lokman, Ahmet Demirel, Ninja, Ayhan Özkan, Ayhan Akça, Siirt grubundan isimlerini bilmediğim şahıslar vardı. Hava kararmıştı, akşam üzeriydi. Buralar (gösterdiği yeri kasıtla) o dönem boştu. Sadece fabrika vardı, Ahmet Sakarya burada Faik Candan isimli şahsı öldürdü.”

ÖNCEKİ HABER

Tarihi dava 103 gün sonrasına ertelendi

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu, CHP Parti Meclisi toplantısı öncesinde konuştu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa