21 Nisan 2001 21:00

Yaşamın pazarlığı olmaz

TBMM İnsan Hakları Komisyonu eski başkanı Sema Pişkinsüt, Mimar Sinan Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada insan yaşamı sözkonusu iken pazarlık yapılmamasını istedi.

Paylaş
Yaşamın pazarlığı olmaz
Jülide Kalıç
DSP Aydın Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu eski başkanı Sema Pişkinsüt, cezaevlerindeki ölüm oruçları eylemlerine ilişkin yaptığı değerlendirmede, insan yaşamı söz konusu iken pazarlık yapılmaması gerektiğinin altını çizerek, "Devlet insan hakları açısından ne kadar çok adım atar ve ölümleri engellerse bu konuda verdiğimiz sınav bence o kadar başarılı olur" dedi.
Öğretim Üyeleri Derneği tarafından Mimar Sinan Üniversitesi'nde düzenlenen "Türkiye'nin Öncelikli Sorunları ve İnsan Hakları" adlı konferansa katılan Sema Pişkinsüt, Terörle Mücadale Yasası (TMY)'nin 16'ıncı maddesindeki değişiklikle ilgili yasa taslağının hiç bekletilmeden değerlendirilmesi ve konunun tartışmaya açılması gerektiğini söyledi. Baro başkanlarının bu konudaki değerlendirmelerinin ve TMY'deki değişikliğe bırakılmaksızın cezaevlerindeki tecritin idari bir kararla kaldırılması önerilerinin dikkate alınmasının önemli olduğunu vurgulayan Pişkinsüt, ölümle karşıkarşıya gelinmeden konunun çözülmesi gerektiğine inandığını belirtti.
İnfaz hakimliğinin, TMY'nin 16'ıncı maddesiyle ilgili konuların ve cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerin tek başlarına değil, 7-8 kişilik gruplar şeklindeki konuşmalarının sağlanmasının önemli ve "insanca" olduğunu dile getiren Pişkinsüt, "Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün, tutuklu ve hükümlülerin F tiplerine taşınmadan önce kamuoyuna verdiği sözleri tutması gerekir" dedi.
Ek ceza uygulamasına tepki
Pişkinsüt, terör kavramı ve mahkûmlar için "ıslah programları" konusunun gözden geçirilmesi gerektiğini de söyleyerek, "Dünyada hiçbir ülkede 11-14 bin terör mahkûmu kavramı yoktur. Biz çok özel bir dönemden geçiyoruz, çok büyük sıkıntılarımız oldu. Ama buna rağmen, cezaevlerindeki uygulamalarda verilmiş olan cezalara ek ceza uygulaması yapılmamalı" diye konuştu.
Pişkinsüt, konferansta Türkiye'deki cezaevlerinde yaptıkları incelemeleri anlatarak, cezaevlerinde yaygın bir işkence ve kötü muameleye tanık olduklarını belirtti. "İnsan haklarının, hukuk devletinin yerleşmesi, demokrasinin doğru işlemesi için parlamentonun, siyaset sisteminin reforma ihtiyacı var" diyen Pişkinsüt, Seçim ve Siyasi Partiler yasalarının değiştirilmesinin de önemine işaret etti.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Esnaf eylem istiyor

SONRAKİ HABER

Türkiye'nin BM Temsilcisi: Türkiye İdlib'de tehdit teşkil eden tüm hedefleri vuracak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...