20 Nisan 2001 01:00

İçte ve dışta rezalet politikası

183. gününe giren ölüm orucu eylemlerinde 12'si tutuklu, 2'si de tutuklu yakını olmak üzere 14 kişinin yaşamını yitirmesine karşın üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmeyen Ecevit, tutukluları suçlamayı sürdürüyor.

Paylaş
İçte ve dışta rezalet politikası
DSP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit, cezaevlerindeki sürdürülen ölüm orucu eylemlerini değerlendirirken, tutukluların taleplerinin yerine getirilmeyeceğini açık bir şekilde dile getirerek, "Devlet, kendi arkadaşlarını ölüme zorlayanların baskısına boyun eğmeyecektir'' dedi.
DSP Grubu'ndaki konuşmasında, siyasi tutukluların F tipi cezaevlerinde tek kişilik hücrelerde tutuldukları gerçeğini görmezden gelen Ecevit, ölüm oruçlarının örgüt liderlerinin baskısıyla sürdürüldüğünü iddia etti. Örgüt liderlerinin genç insanları zorla ölüme yolladıklarını öne süren Ecevit şöyle konuştu; "Şunu herkes bilmeli ki, cezaevleri yeniden terör örgütlerinin karargahları durumuna dönüştürülmeyecektir. Hükümlüler odalarda barındırılacaklardır. Güvenliğin sağlandığı F Tipi Cezaevlerinde hükümlüler belirli ölçüler içinde eğitsel, kültürel, sportif etkinliklerden yararlanabileceklerdir. Böyle bir düzenlemenin gereğince sağlanabilmesi için hükümlüler terör eylemlerine artık son vermelidirler. Devlet, kendi arkadaşlarını ölüme zorlayanların baskısına boyun eğmeyecektir.''
Türk daha önce de "F tipini erteledik" demişti
Tecridin ve izolasyonun sona erdirilmesi, şartlarnı düzeltilmesi tutuklularla görüşmelerin yeniden başlatılması noktalarında tek bir adım atmayan Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, dün yaptığı açıklamada da sadece vaatlerle yetindi.
Türk Başbakan Ecevit ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, Terörle Mücadele Yasası'nın 16. maddesinde değişiklik yapılması konusunda bir tasarı hazırladıklarını ve bunu Bakanlar Kurulu'nda imzaya açtıklarını belirtti. Türk ölüm oruçlarının toplu ölüm aşamasına gelmesine rağmen, tasarının gelecek hafta TBMM'ye gelmesini umduğunu söyledi. Türk, bu değişikliğin gerçekleştirilmesi halinde F Tipi cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerin çalışma, eğitim, sosyal ve kültürel etkinlikler için biraraya gelebileceklerini savundu. Türk tutuklu ve hükümlülerin açık görüş olanağına kavuşacağını belirtirken, bunun bazı "şartlara" bağlı olacağını söyledi. Bakan Türk daha önce de "F tiplerini erteledik" açıklamasından sonra cezaevlerine operasyon düzenlenmişti.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Telekom'dan personeline kanser 'kıyağı'

SONRAKİ HABER

Avrupa Birliği, Google'a 1,49 milyar avro para cezası verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa