19 Nisan 2001 01:00

Tekstil işçisine kriz darbesi

Küçük işletmelerin birçoğu krizden gerçekten etkilenerek piyasadan çekilirken bu dönemde kâr eden büyük firmalar işçi atmak için krizi bahane ediyor.

Paylaş
Tekstil işçisine kriz darbesi
Sinan İmrek
Ülke ekonomisini çöküşe götüren IMF patentli ekonomik programlar 'ülkenin petrolü'
sayılan tekstili de derinden etkiledi. İşten atmaların, işyeri kapatmaların zaten yoğun olarak yaşandığı tekstil sektöründe, son krizi bahane eden patronlar binlerce işçinin işine son veriyor, ücretsiz zorunlu izne çıkartıyor veya işyerlerini kapatıyor.
Son ekonomik krizden bu yana DİSK'e bağlı Tekstil İşçileri Sendikası ve Türk-İş bağlı TEKSİF Sendikası'nın örgütlü olduğu onlarca işletmeden binlerce işçi atıldı. Tekstil Sendikası'na bağlı Yünsa, Karadeniz Örme ve daha birçok yerde işten atma veya kapatmalar gündemde. Özellikle krizden bu yana, sürekli işten çıkarmalar, üretime ara verme ve izne çıkarmaların hızla sürdüğü dikkate alınınca, sendikal örgütlülüğün olduğu yerlerdeki hareketi gösteren tablodaki rakam rahatlıkla on bini buluyor. Kaldı ki bu tablo birçok işyerini kapsamıyor. Sendika uzmanlarının da belirttiği gibi tüm sendikaların örgütlü olduğu işyerleri ve örgütsüz yerler göz önüne alındığında bu rakam 50 bine çıkıyor. Yapılan araştırmalara göre ise son altı ay içinde tekstil sektöründe işten atılan işçi sayısı üç yüz binden fazla. Sektörde çalışan toplam işçi sayısının 2,5-3 milyon arası olduğu düşünülürse, işten atılanların sayısı bu rakamın yüzde onunu geçiyor. Zira sektörde kayıtlı çalışan işçi sayısı beş yüz bin. Krizin bu şekilde devam etmesi ve gerekli önlemlerin alınmaması durumunda sektörün yaşayacağı sorunlar daha da ağırlaşacak. İşten atmaların, işyeri kapatmaların gerekçeleri ise hep aynı, ürün satamamak, piyasa ve fiyat belirsizliği, hammadde alamama, ihracatta durgunluk. Birçok işyeri kapısına kilit vuruyor, kapatmayanlar ise ya üretimi kısıyor ya da ara veriyor. İşçileri açlığa terk etmekten çekinmeyen tekstil patronları, sendikadan istifa etmeleri için sürekli baskı yapıyor.
'Patronlar kâr etti'
Tekstil sektöründeki gelişmeleri gazetemize değerlendiren DİSK/Tekstil Genel Sekreteri Ali Yılmaz, ekonomik krizden etkilenenler olduğu gibi kriz fırsatçıları da olduğunu söylüyor. Kriz ortamının bitmesi gerektiğini söyleyen Yılmaz, "Büyük firmaların etkilendiğine inanmıyorum. Ülkeyi batırmak için elinden geleni yapanlar canı yanmış gibi bağırıyor" dedi. Bazı firmaların krizden kârlı çıktığını söyleyen Yılmaz, krizin üretime dönük yatırım yapılmamasından kaynaklandığını ifade etti. Patronların sendikadan istifa etmeleri için işçilere sürekli baskı yaptığını belirten Yılmaz, tekstil sektöründe yaşanan sıkıntılara karşı çalışanların ve sendikaların diğer emekçi kesimlerle birlikte yola çıkması gerektiğini söylüyor. Sendikalı işçinin tek başına sıkıntıyı aşamayacağını, sorunların çarpık sistemden kaynaklandığını belirten Yılmaz, "Herkes sesini sesine katmalı ve etkin eylemler yapılmalı, çalışanlar daha çok örgütlenmeli" şeklinde konuştu. Krizin kaynağının ve yaratanın siyasi iktidar olduğunu söyleyen Yılmaz, "Biz ülkemizi seviyoruz, bunun için mücadele ediyoruz. Toplumda adil dağılım sağlanmalı. Huzur ve barış ortamı için gayret ve çabamız sürecek" dedi.
ÖNCEKİ HABER

Devletin gözdesi, Demirel'in kasası

SONRAKİ HABER

İmamoğlu'nun açıklamasının ardından herkes Google'da antrikotu aradı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa