18 Nisan 2001 01:00

'Doğalgaz yasası geri çekilsin'

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Güvenç, Bakanlar Kurulu tarafından TBMM'ye sevkedilen doğalgaz piyasası yasa tasarısının geri çekilmesini istedi.

Paylaş
'Doğalgaz yasası geri çekilsin'
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Güvenç, Bakanlar Kurulu tarafından TBMM'ye sevkedilen doğalgaz piyasası yasa tasarısının geri çekilmesini istedi. Doğalgazın kamu hizmeti olması gerektiğini ancak tasarının özelleştirme anlayışı üzerine kurulduğunu belirten Güvenç, tasarının yasalaşmasının maddi ve güvenlik açıdan halka olumsuz yansımaları olacağını söyledi.
Kaya Güvenç, yaptığı yazılı açıklamada IMF ve DB'nin isteği doğrultusunda çıkartılmak istenen 15 yasadan biri olan ve meslek odalarının görüşü alınmadan hazırlanan doğalgaz piyasası yasa tasarısının 12 Nisan'da TBMM'ye sevk edildiğini hatırlattı.
Temel anlayış özelleştirme
Tasarının temelinin doğalgaz piyasasının özelleştirme anlayışı ile yeniden yapılandırılması olduğunu kaydeden Güvenç, tasarıyla doğalgaz sektöründeki kamu tekelinin ortadan kaldırıldığını, üretim, ithalat, iletim, dağıtım, toptan satış, depolama faaliyetlerinin özel şirketlere devredileceğini ifade etti. Bu çerçevede ilk hedef BOTAŞ.
Kaya Güvenç, Eskişehir ve Bursa'da bulunan BOTAŞ İşletme Müdürlükleri'nin 6 ay içerisinde özelleştirilmek üzere, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na devrinin öngörüldüğünü belirterek şöyle devam etti: "Bunun yanında tasarı Ankara, İstanbul ve İzmit'te faaliyet gösteren belediyeye ait doğalgaz kuruluşlarının ise 3 yıl içinde dış kredilerinin ödenerek özelleştirilmesini öngörüyor. Belediyeler ise bu şirketlere ancak yüzde 10 oranında ortak olabiliyor. Böylece yerel yönetimler etkisiz hale getiriliyor."
"BOTAŞ'ın gaz ithalatını 2009 yılına kadar toplam yıllık ithalat miktarının, yıllık ulusal tüketimin yüzde 20'sine düşürene kadar tüm haklarıyla özel sektöre devredeceği öngörülmektedir" diyen Güvenç, tasarıda, bu devretme miktarının, her yıl, alım taahhüdünde bulunulan doğalgaz miktarının yüzde 10'undan az olmayacağının belirtildiğine dikkat çekti. Güvenç ayrıca tasarının geçici 2. maddesine göre BOTAŞ'ın gaz alım sözleşmelerinin devrinin bakanlığın kararına bağlı olacağını, başka bir deyişle politik değerlendirmelerle yapılacağını söyledi. Güvenç, doğalgaz piyasasının özel hukuk hükümleri ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu isimli bağımsız bir kuruldan oluşan "yeni ve karmaşık bir sisteme" bağladığını da belirtti. Üstelik bu kurula yönelik siyasi etkilerin tartışmalı olduğunu dile getiren Güvenç "Kurul üyeleri Bakanlar Kurulu'nca çeşitli bakanlıkların göstereceği adaylar arasından atanacaktır. Atananların kendilerini atayan siyasi iktidardan ne denli bağımsız davranacakları tartışmalı bir konudur" dedi.
Kâr çok, güvenlik yok!
Tasarının tüketiciyi etkileyen yönü ise fiyatların yükselmesi ve güvenliğin ortadan kalkması. Güvenç, tasarı ile doğalgazın ithal edilmesinden, dağıtımına, toptan satışından kullanıcıya kadar her aşamada ayrı şirketlerin çalışacağını ve her şirketin kendi kâr oranını koyacağını, sonuç olarak halka satış fiyatının artacağını kaydetti. Bu süreçte Enerji Piyasasını Düzenleme Kurulu'nun tek görevi özel şirketlere çalışma izni yani sertifika dağıtmak olacak.
Tasarıda kentlerin birden fazla dağıtım bölgesine ayrılması ve bu bölgelerin ayrı ayrı ihale edilmesinin öngörüldüğünü söyleyen Kaya Güvenç, ihaleyi alan şirketin hiçbir harcama yapmadan, üzerine fiyat ekleyerek başka bir şirkete devredebileceğini, bunun bedelinin de halka yansıyacağını ifade etti.
Yine tasarının 11. maddesine göre şirketlerin başvurması halinde doğalgaz fiyatının enflasyona göre yeniden belirlenebileceğinin öngörüldüğünü anlatan Güvenç, ayrıca iç tesisat bakımsızlığı nediniyle doğacak zararlardan da şirket sorumlu tutulmayacağını vurguladı. Güvenç, "Dağıtım şirketleri kullanıcıların iş tesisatını kontrol etme yükümlülüğünden kurtularak tüketicinin güvenliğini tehlikeye atıyor" dedi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Zorla müdahale çözüm değil

SONRAKİ HABER

Çocuğuna cinsel istismardan yargılanan erkek, öldürdüğü eşini suçladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa