16 Nisan 2001 21:00

Kamyoncular kriz taşıyor

Hemen her gün artan akaryakıt fiyatları, hükümetin yeniden yürürlüğe soktuğu "Hayat Standardı" vergisi, fahiş rakamlara dayanan yedek parça ve lastik fiyatları yetmezmiş gibi, taşıma ücretlerinden komisyoncular tarafından kesilen ve yüzde 30'ları bulan oranlardaki komisyonlar nedeniyle de birçok kamyoncu kontak kapatıyor.

Paylaş
Kamyoncular kriz taşıyor
Özer Akdemir
Yaşanan ekonomik krizlerle birlikte, emeğiyle geçinenler için iyice çekilmez hale gelen hayat şartları, toplumun her kesiminde olduğu gibi kamyoncu esnafını da açlığın eşiğine getirdi. Hemen her gün artan akaryakıt fiyatları, hükümetin yeniden yürürlüğe soktuğu "Hayat Standardı" vergisi, fahiş rakamlara dayanan yedek parça ve lastik fiyatları yetmezmiş gibi, taşıma ücretlerinden komisyoncular tarafından kesilen ve yüzde 30'ları bulan oranlardaki komisyonlar nedeniyle de birçok kamyoncu kontak kapatma noktasına geldi. Geçtiğimiz haftalarda İzmir Nakliyeciler Sitesi önünde toplanan binlerce kamyoncu, bir ay içinde ikiye katlanan akaryakıt fiyatlarına rağmen, iki yıl önceki rakamların bile altında kalan taşıma ücretlerinin düşüklüğünü, hükümetin getirdiği hayat standartları vergisini ve nakliyatçılar tarafından kesilen fahiş komisyonları protesto etmek için, arabalarına yük almayarak kontak kapatmışlardı.
Mazota yetmiyor
İzmir Nakliyeciler Sitesi'nde görüştüğümüz kamyoncular dağ gibi biriken sorunlarını sıralayarak, kamyoncunun artık açlık sınırının da altında yaşadığını, on günü aşan bir zamandır iş bulamayan ya da cebinde parası olmadığı için yük alamayan kamyoncuların çoğunlukta olduğunu, bağlı oldukları federasyonun sorunlarına sahip çıkmadığını, bu nedenle hep yalnız kaldıklarını söylediler.
Urfa'dan İzmir'e kamyonuyla mal getiren Tahir Şahin, dört gündür yük bulamadığı için geriye dönemediğinden yakınarak şunları söyledi "Bizim oralar zaten mahrumiyet bölgesi, iş için buralara geldik geldiğimize de pişman olduk. Bundan dört ay önce buradan İstanbul'a kilosu 13 bin liraya yük götürdüm, bugün Çorlu'ya kilo başına 10 bin Lira veriyorlar. İstanbul'dan 100 km. daha uzak olan bir yere dört ay öncesinden daha düşük fiyat veriyorlar. Bu koşullar altında hükümet bana 200 milyon aylık versin kamyonumu kendilerine hibe edeyim." Hükümetin yeniden yürürlüğe soktuğu Hayat Standartları Vergisi'ni doğru dürüst ödeyen kamyoncu bulunamayacağını söyleyen Yozgat'tan İzmir'e yük getiren ve aynı Urfalı kamyoncu gibi "Geldiğine bin pişman olan" Mustafa Altın, kendilerine nakliye ücreti diye yaktıkları mazotu dahi çıkarmayacak fiyatlar verildiğini belirterek, son krizle birlikte durumlarının daha da kötüleştiğini aktardı. Hükümete artık kimsenin güveninin kalmadığını, güven olmayınca da yatırım yapılmadığını dile getiren Altın, "Tüm bunların cezasını biz çekiyoruz. Meclis'teki 550 milletvekili sanki Meclis'i boşaltmışlar, Kemal Derviş'ten memleketi kurtarmasını bekliyorlar" diye milletvekillerine ve Amerika'dan ithal edilen Kemal Derviş'e olan tepkisini dile getiriyor.
"Durum çok vahim. Bu şartlarda kimse çalışamaz ve evine ekmek götüremez" sözleriyle içinde bulundukları durumu anlatan kamyoncu Ali Karademir, "Her tarafta kriz var. Bizdeki bu vurguncular başımızda olduğu sürece, bizim kazandığımız paralar şuna buna yedirildiği müddetçe halimiz devamlı böyle olacaktır. Sadece kamyonculuğun değil Türkiye'nin sonu gelmiştir. IMF'dir, yeni programdır, bunların hepsi aldatmaca. Bizi uyutuyorlar açıkçası. Gündem değiştirmek için milleti sağa sola yatırıp uyutuyorlar, hepimiz uyuyoruz yani" diyor. 30 yıldır şoförlük yaptığını söyleyen Karademir, son iki senede yaşadığı zorlukları hayatının hiçbir döneminde görmediğini ifade ediyor.
'Vergilerimiz yıllanmış şaraba döndü'
Bağlı oldukları Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu'nun kendi sorunlarıyla hiç ilgilenmediğinden yakınan Denizlili kamyoncu Mevlüt Eski, "Bizim bir başımız yok. Federasyon Başkanı'nın bu kamyonculuğa bir sınır getirmesi lazım. Dağdaki çoban kamyon alırsa, ovadaki çiftçi kamyon alırsa, fabrikaların zaten kamyonları var, bu nakliyeciler nereden para kazanacak. Arkadaşlara sorun federasyon başkanının adını duymuşlar mı? Çıkmış mı bu adam meydana, neyi savunuyor? Vergilerimiz yıllanmış şaraba döndü, faiz üstüne faiz biniyor. İş yok ki vergi ödeyelim. Kamyoncu ve Şöförler Derneği'ne yıllık 24 milyon lira aidatımız var. Buna karşı dernek bize 24 milyonluk ne hizmeti veriyor? diye soruyor. Durumlarının her geçen gün kötüye gittiğini aktaran Eski, böyle giderse kontakların kapanacağını söylüyor.
Neredeyse uçan kuşun dahi kamyoncudan nasiplendiğini aktaran kamyoncu Cengiz Baysal, bu "nasiplenmeyi" şu sözlerle anlatıyor, "Trafik polisi çıkar karşına ver rüşvetini, maliye çıkar çorba parası ister, yük sarılacak hamallara para vermek lazım, nakliyeci komisyonunu alır, yani bizim sırtımızdan geçinmeyen yok." Tüm bunlara rağmen kendilerine verilen taşıma ücretinin mazot parasını dahi çıkarmadığını ve her yerde horlandıklarını söyleyen Baysal, "Yollarda bazı tesislerin kapılarına yazmışlar "Kamyoncu giremez" diye. Niye giremeyelim, sebebi ne? Oralara illaki kravatlı takımımı girecek. Biz gece gündüz sabahlara kadar dört teker üzerinde yol giderek ekmeğimizi kazanıyoruz. Biz bu ülkede namusuyla, alın teriyle para kazanıyoruz" diyor.
'Başsız kaz gibiyiz'
"Bizim konfederasyon başkanımız var mı yok mu onu öğrenelim önce" diyen kamyoncu Ahmet Çelik, kendi sorusuna yine kendi yanıt vererek şunları söylüyor: "Sözde var! Her şeyi paraya döktüler. Mazota zam geliyor nakliye düşüyor. Bizim konfederasyon başkanımız bunu görmüyor mu? Yollarda kendi adıyla tesisler yapıyor, kimin parasıyla yapıyor. Bu tesisler şoför arkadaşların parasıyla yapılıyor. Niye kendi adını koyuyor o zaman. Derviş Günday Tesisleri yazıyor ve oralara kamyoncular giremiyor. Böyle şey olur mu? " Kendilerine külfet üzerine külfet yüklendiğinden şikâyet eden Çelik, "Şimdi de ehliyetlerin değiştirilmesi isteniyor. Federasyon tarafından verilen ve her sene değiştirilmesi istenen, Ticari Taşıt Kullanma Belgesi'ne dünyanın parasını veriyoruz zaten. Eğer değiştirmezsen trafik 109 milyon lira ceza kesiyor. Bu belgenin bize ne faydası var ki? Devlete ve federasyona bizim sırtımızdan gelir kapısı sadece. Biz aynı başsız kaz gibiyiz" sözleriyle kamyoncunun içinde bulunduğu durumu özetliyor. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön
ÖNCEKİ HABER

Lübnan'da gergin saatler

SONRAKİ HABER

'NASA Ay’da su üretmenin formülünü buldu' iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa