16 Nisan 2001 01:00

Sorun sağlık sisteminde!

Türkçe bilmeyen kadının tedavi edilmemesi skandalını değerlendiren SES, sorunun sağlık sisteminde olduğunu vurguladı.

Paylaş
Sorun sağlık sisteminde!
Sağlık Emekçileri Sendikası (SES), Türkçe bilmediği için SSK Ankara Eğitim Hastanesi'nde tedavi edilmeyen hastanın Türkiye'deki sağlık sisteminin ne durumda olduğunu gözler önüne serdiğini belirtti. Türkçe bilmediği için hastasını tedavi etmeyen doktor hakkında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan'ın talimatıyla soruşturma açıldı.
SES Merkez Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada, anadilde eğitim ve konuşma hakkının evrensel bir hak olduğuna dikkat çekilerek, kamusal alanın da başta sağlık sistemi olmak üzere bu gerçeğe göre düzenlenmesi gerektiği dile getirildi.
Hekimlerin de Hipokrat yeminiyle farklı dillere ve farklı kültürlere hizmet vermeyi kabul ettiklerinin hatırlatıldığı açıklamada, "Hiç kimse vatandaşı Türkçe bilmediği için suçlayamaz. Tedavi hakkını engelleyemez" denildi. Açıklamada, "Yine hiç kimse farklı dilde odiyagramı değerlendiremeyen hekimi de suçlayamaz. Çünkü günde 100-150 hasta muayene eden SSK hekimlerimiz böylesi bir sorunu çözebilecek bir sağlık sistemi içerisinde çalışmıyor" denilerek, sorunun gerçek çözümünün "çokkimlikli, çokkültürlü yapısını bilen ve buna göre örgütlenmiş, herkese eşit, ücretsiz, ulaşılabilir nitelikli" bir sağlık sisteminin oluşturulmasında olduğuna dikkat çekildi.
Devlet eliyle ayrımcılık
Mazlum-Der tarafından yapılan yazılı açıklamada ise olayın utanç verici olduğu vurgulanarak, olayın ayrımcılığın devlet eliyle yaşatıldığının göstergesi olduğu dile getirildi. Açıklamada, Mekiye Polat'ın eşinin doktorlarda tercümanlık önerisine rağmen "Türkçe bilmediği için güvenilir değil" ifadesinin kullanılmasının kişi hak ve özgürlüklerine saygısızlık olduğu belirtildi.
ÖNCEKİ HABER

Emekçi 'genel grev' diyor

SONRAKİ HABER

Dilovası’nda iş kazası: Forktliftin altında kalan işçi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa