Yanarak ölmek istemiyoruz

İhlas Marmara Evleri'nin bulunduğu bölgeye HABAŞ tarafından kurulmak istenen LPG tesisi çevre halkının can güvenliğini tehlikeye atıyor.

Yanarak ölmek istemiyoruz
Savaş Velioğlu
Yakuplu'da bulunan İhlas Marmara Evleri'ne 300 metre mesafede HABAŞ'ın kurmak istediği LPG dolum tesisine çevre halkının tepkisi artarak devam ediyor. Halk, Yakuplu Belediyesi tarafından HABAŞ'a usulsüz bir şekilde verildiğini söylediği inşaatın ruhsatının İstanbul Çevre İl Müdürlüğü tarafından iptal edilmesine rağmen, tesisin yapılmasında ısrar edilmesini protesto ediyor.
Geçtiğimiz cuma günü Çevre İl Müdürlüğü ve HABAŞ yetkilileriyle toplantı yapan İhlas Marmamara Evleri sakinleri dolum tesislerinde meydana gelecek herhangi bir kazada ölmek istemediklerini belirterek, şirket yetkilililerine bir kez daha tepkilerini gösterdiler. Yaklaşık 500 site sakininin katıldığı toplantıda, İstanbul Üniversitesi Jeoloji Bölümü öğretim elemenları, tesisin yapılacağı alanın zeminin yapılaşmaya müsait olmadığını belgelerle İl Çevre Müdürlüğü'ne sundular. Belgelerde, herhangi bir deprem anında tesiste yaşanacak sızma sonucu çevrede bulunan tüm canlıların 60 saniye içerisinde olumsuz etkileneceği belirtiliyor.
Toplantıda bir konuşma yapan İhlas Marmara Evleri Site Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Tekin, birinci dereceden deprem ve heyelan bölgesine, Türkiye'nin en büyük özel limanı ve konut alanlarının ortasına atom bombası yerleştirmenin hiçbir kanuna uymadığını anlattı. Öğretim üyelerinin işaret ettiği tehlikeye dikkat çeken Tekin, 17 Ağustos Marmara Depremi'nde meydana gelen TÜPRAŞ yangınını hatırlatarak yetkililileri duyarlı olmaya çağırdı.
İnsanlar tehlikeye atılıyor
Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ve Makine Mühendisliği Bölümü'nden Prof. Dr. H. Şinasi Onur, Öğretim Görevlisi Z. İrfan Önel, Öğretim Görevlisi Emin Pehlivan ve Araştırma Görevlisi Mustafa Seçilmiş tarafından hazırlanan ve Ambarlı Liman Sahası içinde yapımı planlanan LPG depolama ve dolum tesislerinin oluşturulabileceği tehlikelerin analizinin yapıldığı raporda şu noktalara dikkat çekiliyor:
"Depremsiz ve heyelansız yerlerde, dünya çapında, değişik ülkelerde yapılan kontroller sonucunda, LPG tanklarının yüzde 35'inde çatlaklar görülmüştür. Toplam 141 tank kontrol edilmiş ve 50 adedinde çatlaklara rastlanmıştır.
Yapılması planlanan depolama tesisinde herhangi bir çatlaktan yayılacak LPG 30 saniye içerisinde liman sahası içine inecek, gazın boğucu ve yanıcı niteliğiyle Ambarlı Liman Sahası'ndaki tesislerde çalışan yaklaşık 2500 civarındaki insan kitlesini tehdit edecektir. Tankların yırtılması, yarılması ve delinmesi halinde sızan buharı toplamak, bloke etmek veya yönlendirmek olanak dışındadır."
Toplantıda konuşan bölge sakinleri de, çevrede yapımı devam eden sitelerde yaşayacak 250 bin insanın da yaşamlarının tehlikeye atıldığının altı çizdiler.
www.evrensel.net