15 Nisan 2001 01:00

IMF defol, hükümet istifa!

Emek Platformu İstanbul Bileşenleri'nin Şişli Abide-i Hürriyet Meydanı'nda düzenlediği mitinge 50 bin işçi ve emekçi katıldı.

Paylaş
IMF defol, hükümet istifa!
İstanbul'da yaklaşık 50 bin işçi ve emekçi, IMF ve hükümeti protesto ettikleri sloganlar eşliğinde, iki koldan Şişli Abide-i Hürriyet Meydanı'na yürüdüler. Mitinge özelleştirme kapsamındaki ve işten atmaların yoğun olarak yaşandığı işyerleri başta olmak üzere işçi katılımı yoğundu. Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi İstanbul'daki mitinge katıldılar.
Otobüslerle ya da yaya olarak sabahtan itibaren alana gelmeye başlayan emekçiler, Şişli, Mecidiyeköy, Çağlayan, Okmeydanı ve Perpa'daki polis noktalarında üst aramasından geçirildiler.
Türk-İş kitlesel
Şişli kolunda Türk-İş, Hak-İş, Kamu-Sen, Memur-Sen, TMMOB, TTB, Şof-Der, ÖDP, SİP ve İP yürüdü. Türk-İş'e bağlı Yol-İş, Harb-İş, Tek Gıda-İş, Tez Koop-İş, Kristal-İş, Hava-İş, Belediye-İş, TÜMTİS, Haber-İş mitingin en kitlesel kortejlerini oluşturdular. Tes-İş, Basın-İş, Tarım-İş, Deri-İş, Demiryol-İş, Türk Metal ve Dok Gemi-İş de mitinge işçileriyle katıldı. IMF politikalarına, özelleştirmeye, yolsuzluğa karşı; demokrasi, ulusal egemenlik, Türkiye için alanlarda olduklarını belirten dövizler taşıyan Türk-İş üyesi işçiler özellikle kamu sözleşmelerinde hükümetin getirdiği sıfır zam önerisini protesto ettiler. Özelleştirme kapsamındaki işyerlerinden THY ve Telekom'da çalışan işçilerin kortejleri yanyana geldiğinde, hep bir ağızdan, "THY halkındır satılamaz" ve "Telekom halkındır satılamaz" sloganlarıyla birbirlerini selamladılar. Sonra birlikte, "Yaşasın sınıf dayanışması" sloganı atıldı.
Kaçak işçilik, işgüvencesi, re'sen emeklilik, zorunlu tasarruflar, işten atmalar, sendikal hak ve özgürlükler gibi sorunlardaki talep ve sorunlarını da dile getiren işçilerle birlikte işten atılan gazeteciler de yürüdü. Türk-İş'in arkasından Kamu-Sen, Memur-Sen ve İP yürüdü.
Şişli'deki diğer kortej ise Hak-İş'in arkasında yürüdü. Hak-İş'ten Hizmet-İş ve Özçelik-İş dışında işçisiyle katılan sendika olmadı. Hak-İş pankartının arkasında kitlesel katılımı ile dikkat çeken Parsat Piston işçileri en çok, "İşçiler birleşin iktidara yerleşin" sloganını attılar. Daha sonra TMMOB, SİP ve ÖDP üyeleri yürüdü.
Piyalepaşa Bulvarı üzerinde oluşturulan kortej içerisinde de, DİSK, KESK, EMEP, HADEP kitle örgütleri ve dergiler yer aldı. Kortejin başını DİSK ve KESK'e bağlı sendikalar çekti. DİSK'e bağlı sendikalar "Türkiye İşçi Sınıfını 2000'li yıllara DİSK taşıyacaktır" pankartı arkasında yürüdü. Bank-Sen, Basın-İş, DİSK/Tekstil, Gıda-İş, Lastik-İş, Limter-İş, Nakliyat-İş ve Kemal Türkler Vakfı'nın yer aldığı kortejde Genel-İş ve Birleşik Metal-İş kitlesellikleri ile dikkat çekti.
Birleşik Metal-İş'e üye işçiler kortejlerinde, "Yemezler be Derviş", "Kurt kuş arı IMF uşakları", "Anlayana sivrisinek saz anlamayana yazarkasa az", "Talana son", "İş güvencesi istiyoruz" dövizleri taşıdı. Lastik-İş'in, "Ne IMF ne Derviş, genel grev genel direniş", "Açlık ve zulme karşı genel greve", Bank-Sen'in de, "Kamu bankalarındaki özelleştirmeler durdurulsun" dövizlerini taşıdığı DİSK kortejinde, "Hükümet istifa", "IMF defol bu ülke bu halk satılık değil", "Derviş evine Ecevit huzurevine" ve "IMF defol, bu memleket bizim" sloganları atıldı.
Hepinizin sonu Fujimori!
Eğitim-Sen'in ağırlığını koyduğu KESK korteji ise alana, "Yoksulluğa ve yolsuzluğa hayır, emek, barış, demokrasi" pankartının arkasında yürüyerek girdi. Kamu emekçileri yürüyüş ve miting boyunca, "Hepinizin sonu Fujimori" ve "Hükümet istifa" sloganlarını attılar.
Eğitim-Sen, SES, Tarım Gıda-Sen, Bem-Sen, Haber-Sen, BES, Orkam-Sen, Tüm Yargı-Sen, ÖES ve Enerji-Yapı Yol Sen'in pankart ve dövizlerle katıldıkları eylemde, üniversite öğrencileri de taleplerini dile getirdiler. İÜ Öğrenci Temsilcilikleri, "Ülkemizi, bilimi, üniversitelerimizi sattırmayacağız" pankartı arkasında yürüdü. KESK kortejinde, Haber-Sen'li emekçiler "Telekom'u IMF'ye sermayeye teslim etmeyeceğiz" yazılı siyah bir pankart taşıdılar.
DİSK ve KESK'in arkasında EMEP ve HADEP kitlesel olarak yürüdü. Yaklaşık 4000 kişinin yer aldığı EMEP kortejinde, "Sermaye mezara emekçiler iktidara", "Kamu emekçilerine grevli toplusözleşmeli sendika hakkı" pankartları taşındı. EMEP'liler yürüyüşte ve miting alanında da "Kahrolsun IMF bağımsız demokratik Türkiye", "Hücreler kapansın ölümler durdurulsun", "Sermayeye karşı emek cephesi" sloganlarını attılar.
"Krizin kaynağı Kürt sorunundaki çözümsüzlüktür" pankartı arkasında yürüyen HADEP'liler de yaklaşık 3000 kişiydi. HADEP kortejinde kadınların çoğunlukta olması dikkat çekti.
Halkevleri, tutuklu ve hükümlü yakınları ile dergi çevreleri de PERPA kolunda yürüyerek mitinge katıldı.
ÖNCEKİ HABER

Derviş'ten malumun ilanı

SONRAKİ HABER

IŞİD, nisan ayında 50 Suriye askerini öldürdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa