'60'lı yıllarda Amerika

Selma'dan Montgomery'e yapılan büyük yürüyüşün binlerce katılımcısından biri. Martin Luther King Jr'ın da katıldığı yürüyüşte, siyahlar "VOTE" yani oy haklarını savundular

'60'lı yıllarda Amerika
Şu günlerde The New York Times gazetesinin internet sitesinde bir fotoğraf sergisi yayınlanıyor. "60'lardan Manzaralar" başlığını taşıyan sergide yer alan fotoğraflar, ünlü ABD'li sanatçı Steve Schapiro'ya ait. Fotoğrafseverlerin "American Edge-Amerikan Sınırı" kitabından tanıdıkları Steve Schapiro'nun 60'lı yıllar boyunca çektikleri, dört ana başlık altında toplanmış. Sanat, kültür, politika ve sivil haklar konu başlıkları, gazete editörleri tarafından yazılan birer makale ile de beslenmiş.
Koleksiyonlarında siyahlara ve toplumun dibine itilmiş alt kültürlere özel bir yer ayıran Steve Schapiro'nun bu sergisinde de siyahların eşitlik mücadelesini anlatan çok sayıda eser var. ABD'nin siyasal tarihinde önemli yer tutan '60'lar, hem önemli başkanlık savaşlarına hem de büyük savaş karşıtı hareketlere sahne olmuştu. 60'ların başında Kennedy iktidardaydı.
Domuzlar Körfezi Çıkartması, Vietnam Savaşı, Woodstock festival, siyahlara yönelik saldırı ve cinayetler, bu yılların ilk akla gelen olaylarından. Soğuk savaş propagandası en çok bu yıllarda yoğunlaştı. Andy Warhol, Allan Gingsberg, Muhammed Ali Clay, Martin Luther King Jr; hep bu dönemde tanınan isimler. Bunların tamamı, fotoğrafçının eline son derece zengin bir konu yelpazesi veriyor.
Arkansas'taki göçmen çiftliklerinden ülkenin diğer kıyısındaki San Francisco'ya kadar makinasını elden bırakmadan gezen Schapiro'nun kimi fotoğrafları, demiryolu işçilerini, kimi fotoğrafları uyuştucu bağımlılarını, kimileri zenci gösterilenini kimileri ise fahişeleri konu alıyor. Önemli siyasi kimliklerin portrelerinin de yer aldığı Schapiro koleksiyonları, aynı zamanda ABD'nin popüler kültürünün oluşumunun da sembolü sayılabilecek çalışmalar barındırıyor. Ünlü fotoğraf dergisi Life'ın fotoğrafçılarından Steve Schapiro hep siyah-beyaz çalıştı. En önemli amacının Amerikan yaşamının "ikonlarını" karelemek olduğunu söylüyor.
www.evrensel.net