İzmir'de onbinler IMF'yi lanetledi

İzmir'de yaklaşık 40 bin işçi ve emekçi, IMF programına karşı tepkisini miting alanına taşıdı. İki koldan yürünen Gündoğdu Meydanı'nda yapılan mitinge Bergama Köylüleri de katıldı.

İzmir'de 40 bin kişi IMF'yi lanetledi
İzmir'de de yaklaşık 40 bin işçi ve emekçi, IMF programına karşı tepkisini miting alanına taşıdı.
Alana kadar yüründü
Türk-İş'e bağlı Tek Gıda-İş, Demiryol-İş, Türk Harb-İş, Hava-İş, Yol-İş, Tes-İş, TEKSİF, Haber-İş, Orman-İş, Türkiye Denizciler Sendikası, Sağlık-İş, Tez Koop-İş, Koop-İş, Tarım-İş, BASS, Genel Maden-İş, Petrol-İş sendikaları, saat 13.00'dan itibaren, davul zurna eşliğinde Alsancak Limanı önünden Gündoğdu Meydanı'na kadar yürüdüler.
Bu sırada Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan DİSK'e bağlı Lastik-İş, Birleşik Metal-İş, Nakliyat-İş, Genel-İş ile KESK'e bağlı Eğitim-Sen, SES, BES, Enerji- Yapı Yol Sen, Haber-Sen, Kültür-Sen, Tüm Banka-Sen, Tüm Yargı-Sen, Tüm Sosyal-Sen, Maden-Sen Soma Şubesi de Kordon'dan Gündoğdu'ya yürüdü. Bu kortejde EMEP, HADEP, ÖDP, SİP, İHD ve üniversite öğrencileri de yer aldı. Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencileri "IMF geleceğimizden elini çek", Ege Üniversitesi öğrencileri ise "Diplomalı işsiz olmayacağız" pankartıyla miting alanına girdi.
'Bergama'ya değil, Meclis'e siyanür'
"Geliyor geliyor genel grev geliyor", "Hükümet istifa", "Genel grev genel direniş", "Derviş evine, Ecevit huzurevine", "Kahrolsun IMF bağımsız Türkiye", "İşçi memur elele genel greve", "Kurt kuş arı kahrolsun IMF iktidarı" sloganlarının atıldığı mitingte, "Saldırı paketine, zamlara, işçi kıyımlarına hayır, KİT'ler kapatılamaz", "Yoksulluğa ve yolsuzluğa hayır", "THY özelleştirilemez" yazılı pankartlar taşındı. Tek Gıda-İş, Demiryol-İş, Harb-İş, TÜMTİS, Yol-İş ve Belediye-İş'in kitlesel katılımı dikkat çekerken, mitinge Hak-İş, Memur-Sen ve Kamu-Sen katılmadı. "Derviş yalancı hükümet talancı", "IMF uşağı hükümet istifa", "Başka THY yok", "Ne IMF, ne Derviş Genel Direniş", "Emekçiler birleşin iktidara yerleşin", "Bergama'ya değil, Meclis'e siyanür" dövizleri taşınan mitinge Bergama Köylüleri de katıldı.
Provokatör aramaya gerek yok
Emek Platformu Dönem Sözcüsü ve EMO İkinci Bbaşkanı Musa Çeçen miting alanında yaptığı konuşmada, "Derviş'in açıkladığı programda ulus yok, bağımsızlık yok, insaf yok. Daha dün esnafı sokağa indirenler esnafın feryadına kulak tıkayanlar yaşanan olayların baş provokatörleridir. Başka yerde provokatör aramaya gerek yok" dedi. Başta Ankara olmak üzere çeşitli illerde eylemlerin yasaklanmasını da kınayan Çeçen, hükümetin istifa etmesinin yetmeyeceğini, Dünya Bankası, IMF ve bunların işbirlikçi yerli sermeyesinden hesap soracaklarını belirtti.
www.evrensel.net