Arafat baskı altında

Filistin lideri Yaser Arafat, Washington ve Tel Aviv'den gelen baskılar üzerine El-Fetih'e 'itidal' emri verdi. Emre göre Filistinliler, İsrail saldırılarına yanıt verirken havan kullanamayacak.

Arafat baskı altında
ABD ve İsrail baskısıyla karşı karşıya olan Filistin lideri Yaser Arafat, El-Fetih örgütüne, İsrail'e yönelik havan toplu saldırılara son verme emri verdi. Emrin nedeninin, İsrail tarafından "Filistin saldırılarının durması halinde Gazze Şeridi'ndeki baskının azalacağı" vaadi olduğu sanılıyor.
İsrail ve Filistin yönetimi, Herzilya'da düzenlenen ABD güdümlü toplantıda, "şiddetin azaltılması"nı tartışmışlardı. İsrail ve ABD, toplantıda Filistin halkına yönelik saldırıları esgeçerek, Filistin halkının İntifada'sının önlenmesi yönünde baskı yapmışlardı.
'En ciddi sorun'
İsrail ordusunun işgal altındaki topraklardan sorumlu komutanı Orgeneral Yaacov Orr, Gazze'de Filistin milisleri tarafından düzenlenen havan toplu saldırıları "en ciddi sorun" olarak nitelendiriyor. İsrail istihbaratına göre Yaser Arafat, Washington ve Tel Aviv'den gelen taleplere boyun eğerek, El-Fetih birimlerine saldırıları durdurma emri verdi.
Filistinli milislerin havan toplu saldırıları, Gazze'deki İsrail ordu noktaları ve Yahudi yerleşimlerini hedef alıyor. Son olarak çarşamba gecesi; Nisanit, Erez ve Kfar Darom'da altı havan saldırısı düzenlendi.
Bir Filistinli daha öldü
Ancak Arafat'ın emrinin ardından, önceki gün böyle bir saldırı yaşanmadı. Yine de çatışmalar, tüm hızıyla devam etti. Filistinlilerin makinalı tüfeklerle gerçekleştirdiği saldırıda, Refah yakınlarında iki İsrail askeri yaralandı.
Askerler ise, Han Yunus'ta 35 yaşındaki Filistinli bir taksi şoförünü öldürdü.
Suikast girişimi
İsrail gizli servislerinin, Filistinli liderlere yönelik nokta suikastleri de devam ediyor. Ramallah'ta düzenlenen son bombalı saldırının hedefi, El-Fetih'in gençlik kolu olan Tanzim'in liderlerinden Nasır Ebu Hamid oldu. Hamid'in otomobiline konulan bomba, Hamid araçta yokken patladı.
Filistin Enformasyon Bakanı Yaser Abd Rabbo, bombanın "İsrail'in Amerikalılara hediyesi" olduğunu belirtti. İsrail ise, suçlamaları reddediyor.
Utanmıyorlar
Ariel Şaron hükümetindeki ırkçı-faşist bakanlar, Filistinlilere yönelik saldırgan açıklamalarını sürdürüyorlar. İsrail İçişleri Bakanı Uzi Landau, Yaser Arafat'ın "savaş suçları nedeniyle Lahey'de yargılanması gerektiğini" iddia etti.
Landau, "İnanıyorum ki İsrail Enformasyon Bakanlığı, sonunda kendine gelecek ve Arafat'ın bir savaş suçlusu olduğunu tüm dünyaya anlatacaktır. Böylece o da Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'ne gönderilebilir" dedi.
www.evrensel.net