13 Nisan 2001 01:00

Vizeli özgürlük!

Bitlis Valiliği, yaylalara çıkış için gerekli koşulları açıkladı. Bitlisli köylüler, yaylalarına çıkabilmek için ülke sınırı geçer gibi "vize" alacaklar. Bu vizeyi 10 yaş üzeri herkes almak zorunda.

Paylaş
Vizeli özgürlük!
Uzun yıllar yayla yasaklarıyla adı anılan Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da OHAL kapsamı dışındaki iller dahi yayla yasaklarını sürdürüyor. Bitlis Valiliği'nin yaylaya çıkışa ilişkin aldığı karar uyarınca, yaylaya çıkış "vize"ye tabi olacak.
Bitlis Valisi Uğur Boran, Bitlis İl Özel İdare Müdürlüğü'nde muhtarlarla bir araya gelerek, çıkışı serbest bırakılan yaya ve meralara gidişle ilgili bilgi verdi. Vali Boran, yaylalara çıkacakların "terör olaylarına karışmamış olmaları gerektiğini ve bunlara kesinlikle izin belgesi verilmeyeceği"ni söyledi.
10 yaş üzeri herkes
10 yaş üzeri herkesin alması zorunlu tutulan "yaylaya çıkış vizesi"ne ilişkin bu karar, pek çok köylüyü "Kıstaslar nasıl belirlenecek?" kaygısı ile karşı karşıya bıraktı. Bu konuda "yargı kararları" dışında nasıl bir kıstas kullanılacağı bilinmiyor.
Civar illere duyuruldu
Vali Uğur Boran, alınan "vize alma zorunluluğu" kararının birer örneğinin civar il valiliklerine ve kaymakamlıklara gönderildiğini belirterek, kararın gerekçesini şu sözlerle açıkladı: "Teröristlerin yaylalara sızmamaları için jandarma gerekli önlemleri almıştır. Geçmişte terör örgütlerinin yaylalara sızarak, lojistik destek sağladıkları bilinmektedir. Bunu önlemek ve tedbiri elden bırakmamak için köklü kararlar aldık".
Arıcılar için önlem
Bitlis Valiliği'nin kararı, bölgede faaliyet gösteren arıcıları da kapsıyor. "Gezginci arıcılar için de yeni önlemler aldık" diyen Vali Boran, Jandarma Güvenlik Komutanlığı'nın göstereceği yerler dışında konaklayan arıcıların, derhal il dışına çıkarılacağını söyledi.
ÖNCEKİ HABER

Türkiye eyleme hazır

SONRAKİ HABER

Sinop'ta tek katlı ahşap ev yandı: 3 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa