10 Nisan 2001 01:00

Oyalama taktiğine sokakta yanıt

Hükümetin, esnaf eylemlerinin önüne geçme girişimlerine rağmen, dün de birçok yerde eylem yapıldı. Bayrampaşa'da esnaf, hükümete talip olduğunu belirtti.

Paylaş
Oyalama taktiğine sokakta yanıt
Hükümetin, esnaf eylemlerinin önüne geçme girişimlerine rağmen, dün de birçok yerde eylem yapıldı. Bayrampaşa'da eylem yapan esnaf, hükümete talip olduklarını belirtti. Sirkeci, Tahtakele, Süleymaniye ve Sultanhamam'daki esnaftan oluşan yaklaşık 300 kişilik kitle ise, Süleymaniye'de toplanarak İstanbul Ticaret Odası'na yürüdü. Beyoğlu Dolapdere, Bahçelievler Soğanlı, Adıyaman Küçük Sanayi Sitesi'nde de esnaf eylem yaparken, Kocaeli'nin Körfez ilçesinde kamyon ve midibüs şoförleri, konvoy oluşturup trafiği aksattı.
Bayrampaşa merkezde bir araya gelen Maltepe'deki trikocular, hükümeti istifaya çağırdı. Yaklaşık 2000 esnaf, yürüyüş sırasında MHP Bayrampaşa ilçe binasının önünden geçerken, "Esnaf uyuma, kurda, kuşa, yem olma" sloganını attı.
"Dün Endonezya-Kore, bugün Arjantin-Türkiye", "IMF emrediyor, ülkeler yoksullaşıyor", "IMF defol" yazılı dövizler taşıyan esnaf, halktan da büyük destek gördü. Evlerinin penceresine çıkan halk, yürüyüş yapan esnafa çiçekler attı. Bayrampaşa Parkı'nda esnaf adına basın açıklamasını okuyan Obaköy triko esnafından Selahattin Yalpa, Ecevit hükümetinin "Aternatifimiz yok" açıklaması yaptığını hatırlatarak, "Alternatifi Meclis'te aradıkları için öyle sanıyorlar. Biz hükümeti yönetiriz, biz esnafız, halkız. Hükümete talibiz" dedi. Birbirine yapıştırarak oluşturdukları üç metre uzunluğundaki dönen çekleri ellerinde dolaştıran esnaf, basın açıklamasının ardından dağıldılar.
Sirkeci, Tahtakele, Süleymaniye ve Sultanhamam'daki esnaftan oluşan yaklaşık 300 kişilik kitle ise, Süleymaniye'de toplanarak İstanbul Ticaret Odası (İTO)'na doğru yürüyüşe geçti. Çeşitli sloganlar atarak, oda önüne kadar gelen esnaf, İTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldırım, tarafından bahçeye alındı. Burada konuşan Yıldırım, esnafın ülkenin en sağduyulu vatandaşları olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Siz üretensiniz. Bu ülke kalkınacaksa sizlerle kalkınacak. Ben Ankara'ya gidiyorum. Şimdi bir şey yapmayın, ama sonra sizle beraber bağıralım. Sizden sadece 2 gün istiyorum. Yarın (bugün) Ankara'da bu hükümetin istifasını isteyeceğiz. Bizim sesimizi dinleyip istifa etmezse, ben de sizlerle beraber yürüyeceğim. Biz gerekeni yapıyoruz. Bu acınızı dindirecek şekilde hareket edeceğiz. Hiç kimse merak etmesin, size rağmen hükümet olamaz." Konuşması sık sık sloganlarla kesilen Yıldırım'ın "Şimdi size yakışır bir biçimde dükkânlarınıza gidin ve bana 2 gün verin" demesi üzerine grup, "2 gün" şeklinde bağırdıktan sonra dağıldı. Bu arada, Beyoğlu Dolapdere Yenişehir Mahallesi'nde toplanan 50 kişilik grup da, protesto gösterisi yaptı. Gösteriler sırasında güvenlik kuvvetleri de, zırhlı araçların desteğinde geniş önlemler aldı.
Esnafa polis barikatı
Bahçelievler Soğanlı esnafı dün saat 14.00'te eylem yaparak devleti ve IMF'yi protesto etti. Soğanlı Meydanı'nda toplanan 700'e yakın esnaf, Milli Gençlik Parkı'na doğru yürüyüşe geçti. Sık sık "Hükümet istifa", "IMF şaşırma, sabrımızı taşırma","Vur, vur inlesin; kurtlar, kuşlar dinlesin", "Esnaf burada, hükümet nerede" sloganlarını atan esnaf Mustafa Kemal Paşa Caddesi'nde polis engeliyle karşılaştı. Polisin kitlenin önüne araçlarla barikat kurmasından dolayı esnaf slogan atarak dağıldı.
Hortumculardan hesap sorulsun
Adıyaman Küçük Sanayi Sitesi (KSS)'nde esnaf ekonomik krizi protesto etmek üzere dün işbıraktı. Site bahçesinde toplanan esnaf, ellerinde hortum ve pankartlarla halay çekti. KSS Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Gelir, site bahçesinde yaptığı konuşmada, Bağ-Kur prim borçlarının affedilmesini, SSK primlerinin indirilmesini, esnaf-kefalete olan borçların eski faiz oranları üzerinden taksitlendirilmesini istediklerini söyledi. Eylemlerinin, Türkiye'yi yıllardır hortumlayıp, kendilerini işsizliğe, açlığa, sefalete düşürenlere karşı bir protesto olduğunu söyleyen Gelir, aylardır siftah etmeden kepenk kapattıklarını, çocuklarına dolmuş parası dahi veremez duruma geldiklerini, çek ve senetlerini ödeyemedikleri için zanlı olduklarını, işyeri ve ev kiralarını ödeyemedikleri için de başları önde yürüdüklerini anlattı. Türkiye'nin kurtuluşu için ülkenin imkânlarını hortumlayanlardan hesap sorulması gerektiğini vurgulayan Gelir, bunun öncülüğünü de milletvekillerinin yapması çağrısında bulundu. Gelir, şöyle konuştu: "Milletvekili dokunulmazlığı kaldırılmalı, milletvekili emekli maaşları memurların düzeyine indirilmeli, lojmanlar satılmalı. Devlet bürokrasisinde tez elden ciddi önlemler alınarak, tasarrufa gidilmeli. Meclis ve bürokrasi bu duyarlılığı gösterirse, halkımız ülkesi için canını verecek kadar duyarlı hareket edecektir." Konuşmanın ardından, "Bugün kapalıyız. Çok kazandık tatildeyiz. Hawai Adaları'ndayız", "Esnaf-kefalet borcu evimizi sattırıyor", "92 çeşit vergiye hayır" pankartları taşıyan esnaf dağıldı.
Kocaeli'nin Körfez ilçesinde, Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi'ne üye kamyon ve midibüs şoförleri, ekonomik kriz nedeniyle hükümeti protesto ederek, araçlarıyla D-100 karayolunda konvoy oluşturup trafiği aksattı. PETKİM Yarımca Kompleksi önündeki garajda toplanan kamyon ve midibüslerden oluşan yaklaşık 100 araç, Bahriye Üçok Caddesi üzerinden klakson çalarak, kooperatif binasına geldi. Körfez Esnaf Odası Başkanı Kemal Özkan, burada yaptığı konuşmada, şoför esnafının zor koşullar altında çalıştığını ve koşulların her geçen gün daha da ağırlaştığını söyledi. Halk Bankası'ndan yeterli kredi desteği alamadıklarını bildiren Özkan, hükümetin esnafın sorunlarına çözüm bulmaktan uzak olduğunu ifade etti. Buradaki konuşmanın ardından tekrar konvoy yapan araçlar, aynı güzergâhı izleyerek eylemin başladığı garaja döndüler. Eylem, karayolundaki trafiğin aksamasına yol açtı.
Başbakanlık'ta protesto girişimi
Başbakanlık'ta protesto girişiminde bulunmak isteyen bir emekli bekçi, gözaltına alındı. Bayındırlık ve İskân Bakanlığı önünden Başbakanlık Merkez Binası'na doğru yürüyen ve üzerinde "Başbakan'a bir sözüm var" yazılı beyaz önlük bulunan bir kişi, Başbakanlık korumalarının dikkatini çekti. Mehmet Şeker adlı emekli bekçinin, Başbakanlık korumalarının sorusu üzerine "Başbakan ve ortaklarına diyeceklerim var" dediği öğrenildi. Şeker'in girişimi, koruma polisleri tarafından engellendi. Şeker, gözaltına alınarak, Çankaya Merkez Karakolu'na götürüldü.
Öte yandan Mamak Tuzluçayır'da 7 Nisan Cumartesi günü, ekonomik krize tepki göstermek için gösteri yaparken polisler tarafından yaka paça gözaltına alınan 54 kişi, dün Basın Savcılığı'na ifade verdi.
Gözaltına alınanlar, pazar günü, savcıya gidip ifade vermek koşuluyla serbest bırakılmışlardı. Emniyette polise ifade vermeyen 54 kişi, dün verdikleri savcılık ifadelerinde, basın açıklaması yapmanın yasal bir hak olduğunu, ekonomik krizle birlikte işyerlerinin kapanmasına tepki göstermenin ise suç sayılamayacağını belirttiler.
ÖNCEKİ HABER

Derviş programı yeni krizi getirir

SONRAKİ HABER

Meriç ve Tunca nehirlerinin debileri arttı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa