Festivalin en önemli konuğu: Bertolucci

Ünlü İtalyan yönetmen Bernardo Bertolucci, İstanbul Film Festivali'nin 'Ustalara Saygı' bölümünün konuğu.

Festivalin en önemli konuğu: Bertolucci
20. Uluslararası İstanbul Film Festivali'ni başlamasına bir haftadan az bir süre kaldı. Festival'in gelenekselleşen "Ustalara Saygı" bölümünde, dünya sinemasının dört büyük ustasının filmleri konuk olacak.
Önemli filmlerin yönetmeni
Bu yılın ustalarından ilki, 20. yüzyılın uluslararası nitelik kazanmış en önemli yönetmenlerinden Bernardo Bertolucci. Genç Festival izleyicileri, geniş kapsamlı epik filmleriyle de tanınan İtalyan yönetmeni, ona "usta" sıfatını kazandıran erken ve orta dönemine ait beş filmiyle daha yakından tanıyacak. Saygın şair ve film eleştirmeni bir babanın oğlu olan Bertolucci, henüz yeni yetme yaşındayken yapıtı basılmış bir yazar ve amatör bir film yapımcısıydı, Sinemaya Pier Paolo Pasolini'nin asistanı olarak başladı, ilk filmi "La Commare Secca"yı da Pasolini'nin yazdığı senaryoyla 1962 yılında çekti. İlk başarısına, festivalde izleyeceğimiz "Prima della revoluzione/ - Devrimden Önce" ile kavuşan İtalyan yönetmeni "Son İmparator" benzeri son dönem filmleriyle tanıyanlar, böylece çok renkli Bertolucci yelpazesini, "1900" "Paris'te Son Tango", "Örümceğin Stratejisi", "156'+149'" ve "Gülünç Bir Adamın Trajedisi" isimli filmlerle genişletebilirler.
Genç usta
Geçen yıl, Joseph M. Benet'ten uyarladığı "Amic/ Amat/, Sevgili/ Dost" ile festivalin "Edebiyattan Beyazperdeye" bölümüne konuk olan saygın İspanyol- Katalan yönetmen Öentura Pons, bu yılın dört ustasından en genci. Pons yönetmenliğe tiyatroda başladı. Bir tiyatro yönetmeni olarak Shakespeare klasiklerinden uluslararası niteliklerde çağdaş oyunlara ve yerel Katalan yapımlarına varan farklı malzemeyle çalıştı. Meşhur travesti sanatçı Ocana'yı anlatan ilk filmi ile 1988 yapımıkurmaca filmi "Puta Miseria" hariç tüm filmlerini Katalan lehçesiyle çeken bu yönetmeni, son yedi yılda çektiği beş filmiyle konuk oluyor. Pons ayrıca, ilk gösterimi iki hafta önce Berlin Film Festivali'nde yapılan son filmi "Anita no perd el tren/ Anita Treni Kaçırmadı"nın gösterileceği festivalin açılış törenine de konuk olarak katılacak.
Seden de konuk
Ustalara Saygı bölümünün bir başka adı ise, geçen yıl yitirdiğimiz tecrübeli yönetmen Osman F. Seden. Aileden sinemacı, yönetmen, senarist ve yapımcı Seden, sinemaya babasının şirketinde yapımcı olarak başlamıştı. Daha sonra da Lütfi Ö. Akad'a hem yapımcılık, hem senaristlik yaptı. Yönetmenliğe 1955 yılında başlayan Seden, ilk filmlerindeki biçimci ama sağlam anlatımıyla umut verdi. Hemen hemen her filminin senaryosunu kendi yazan yönetmen, filmlerini hızlı bir biçimde kotarmasıyla da tanınmıştı. Bölümde sunulacak üç filmi "Çalıkuşu", "Namus Uğruna", ve "Düşman Yolları Kesti".
Son usta Tavernier
Bu yılki festivalin son ustası ise, Fransa'nın önde gelen yönetmen, senarist ve yapımcılarından Bertrand Tavernier. Aile ilişkileri, Birinci Dünya Savaşı, caz ve çağdaş toplumun kusurları gibi birbirinden çok farklı konular içeren dramlarıyla tanınan bir yönetmen. Tavernier filmlerinin, konuları ne olursa olsun onu derinlemesine incelemeleri ve geri planda sürekli olarak insanlık sorununu irdelemeleri, yönetmenin tanımlayıcı özelliklerinden biri. Festival, gelişimini yıllardır programlarına aldığı yeni filmlerinden örneklerle izlediği ve bu yıl açılış töreninde Yaşam Boyu Başarı Ödülü ile onurlandıracağı Bertrand Tavernier'den, çeyrek yüzyılı aşkın bir zaman diliminde gerçekleştirilmiş, geniş bir coğrafyayı kapsayan altı film sunuyor. Aralarında Tavernier'nin sinema dışındaki en büyük tutkusu olan cazın dumanlı dünyasına bir tür saygı sunumu olan "Round Midnight/ Geceyarısına Doğru" ve sosyal içerikli son filmi "Ça commence aujourd'hui/ Her Şey Bugün Başlıyor" da var.
www.evrensel.net