Fotoğraf: AA

Emekçiler: Emek Programı'nı

   uygulayacak hükümet arıyoruz

Emekçiler: Emek Programı'nı
   uygulayacak hükümet arıyoruz
DSP, MHP ve ANAP'tan oluşan 57. koalisyon hükümeti iktidara geldiğinden bu yana "siyasi istikrar" ve "alternatifsizlik" söylemleriyle, halkın sefalete, açlığa tepki göstermeyerek bir avuç sermayedarın cebini dolduracak olan IMF programına destek vermesini istiyor. Bunu yaparken kendisini alternatifsiz olarak gösteren hükümet, bir yandan emekçilerin taleplerine kulaklarını tıkarken, öte yandan da IMF politikalarını uygulamakta perva tanımadığını kanıtlarcasına 15 günde 15 yasa çıkartacağından bahsediyor. En son olarak da Başbakan Bülent Ecevit alanlarda "Hükümet istifa" sloganlarının atılmaya başlaması üzerine alternatifsiz oldukları söylemini yineledi. Tüm bunların yanında başta esnaf, işçi, memur, çiftçi olmak üzere tüm halk kesimleri isyan noktasına geldi. Emekçiler hükümetin alternatifsiz olmadığını, halk kesimlerinden oluşacak ve Emek Programı'nı uygulayacak bir hükümetin oluşturulabileceğini belirterek "Bu ülke sahipsiz değil" diyorlar. Meclis içinden çıkacak bir hükümete ise şart koşuyor emekçiler; "Emek Programı'nı dikkate almak ve hükümet programına koymak zorundasınız."
Alternatif var, uygulasınlar
Emek Platformu Dönem Sözcüsü TMMOB Genel Başkanı Kaya Güvenç emekçilerin alternatifi olduğunu belirterek, "Meseleyi Meclis aritmetiğine dökmesinler. Sorunun siyasi ve toplumsal meşruiyet zemininde ele alınması gerekir. Siyasi iktidar bu halkı desteklemiyor, o zaman halkın isteklerini yerine getirmek zorundalar. Biz alternatifi ortaya koyduk, alternatif var, alsın uygulasınlar" dedi.
Ecevit olmazsa Türkiye mi batacak ?
"Ecevit sık sık alternatifimiz yok diyor. Ecevit ölürse Türkiye batacak mı? Biz Emek Platformu olarak alternatif programımızı gönderdik. Esas alternatifsizlik hükümet olma kabiliyetini kaybetmiş hükümetin orada durmasıdır" diyen İşçi Emeklileri Derneği Genel Başakanı İsmail Arslan, hükümetin bir an önce istifa etmesi gerektiğini söyledi.
TZOB Genel Başkanı Faruk Yücel ise "Milli mutabakat hükümeti olur, Ecevit istifa eder yeniden parlamento hükümet çıkarır. 'Başka adam yok' demek, parlamentoya bakanlara hakaret olur. Ecevit kendisinin mi alternatifi yok diyor? Ecevit ölürse Türkiye batacak mı? Ecevit kendisinden başka başbakan olmasını istemediği için böyle diyor" dedi.
Alternatifsizlik demokrasi dışıdır
Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu toplumu seçeneksiz bırakmanın demokrasinin genel ilkelerine aykırı olduğunu söyledi. "Demokrasilerde halkın tercihinin ve parlamentonun alternatifi olmaz ama siyasi iktidarların alternatifi olur. Türkiye'nin sorunu hükümetlerin numaralarını değiştirerek çözülmez. Şu an yaşanan sorunlar demokrasinin etkin bir şekilde işlememesinden kaynaklanıyor" diyen Uslu, siyasi temsil yollarının tıkandığını, siyaset kurum ve kültürünün eskidiğini belirtti. "İçinde bulunduğumuz ekonomik sıkıntı birkaç parasal düzenleme ve kanun yaparak aşılabilecek sorunlar değil. Ekonomik reformlarla birlikte demokratik reformlar geçirilmeli" diyen Uslu, alternatifsizlik iddiasında bulunmanın demokrasi dışı eğilimleri meşrulaştırmak anlamına geldiğini dile getirdi.
www.evrensel.net