‘Halkın gözüne perde çekiliyor’

‘Halkın gözüne perde çekiliyor’

Anadolu Ajansında (AA) Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) üye ve yöneticilerine yönelik baskılar Genel Müdürlük önünde protesto edildi. Ajans çalışanlarına emek güçleri de destek verdi. TGS Genel Başkanı Ercan İpekçi, habercilik yapmak için fedakarca çalışan ajans çalışanlarının baskı al

TGS üyesi 70 ajans çalışanının emekliliğe zorlanması ve 52’sinin de görev yerlerinin değiştirilmesi AA Genel Müdürlüğü önünde protesto edildi. Eyleme Türk-İş, DİSK, KESK ve Kamu-Sen merkez yöneticileri, yine bu konfederasyonlara bağlı çok sayıda sendikanın şube ve merkez yöneticileri ile TMMOB, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Ankara Barosu, TÜİD, CHP ve Emek Partisi (EMEP) yöneticileri de destek verdi. Çok sayıda gazeteci de ajans çalışanlarıyla dayanışma içinde olduklarını göstermek için eyleme katıldı.

AJANS DESTEĞİ ENGELLEMEYE ÇALIŞTI

Eylem öncesi ajansın güvenlik görevlileri, AA Genel Müdürlüğünün “Ajans çalışanları ve sarı basın kartı olan gazeteciler dışında kimsenin içeri alınmayacağı” yönündeki talimatını duyurdular. Ajans çalışanları ve sendika yöneticilerinin duruma tepki göstermesinin ardından kitle genel müdürlük bahçesine girerek, ajansın kapısında açıklama yaptı. “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Yaşasın sınıf dayanışması” sloganlarının atıldığı açıklama öncesi foto muhabirleri, meslektaşları üzerindeki baskıları protesto etmek için bir süre fotoğraf makinelerini yere bıraktılar.

‘ARKADAŞLARIMI YALNIZ BIRAKMAYACAĞIM’

TGS Genel Başkanı Ercan İpekçi, AA Yönetim Kurulunun “Sendikanın, yöneticilerinin de emekliliğinin dolduğunun gündeme getirilmesinin ardından zorunlu emeklilere çalışma koşullarına itiraz ettiği” yönündeki açıklamaya yanıt verdi. TİS sürecinin ardından üyeleri üzerindeki baskıların arttığına dikkat çeken İpekçi, kendisinin ve sendika yöneticilerinin de içinde bulunduğu 9 TGS üyesinin görev yerinin TİS’in imzalanmasının hemen ardından değiştirildiğini hatırlattı. Bu rencide edici davranış nedeniyle bazı sendika yöneticilerinin emekliye ayrılmayı tercih ettiklerini kaydeden İpekçi, şunları ifade etti: “TİS hükümlerinin uygulandığı, kimsenin emekliliğe zorlanmadığı, çalışanların görev yerlerinin değiştirilmesiyle tehdit edilmediği bir ortam sağlanırsa, size gerek yok, biz kendimiz emekli oluruz. Ama bu şartlarda sendika genel başkanından emekliye ayrılmasını beklemeyin. Bir yere gitmiyorum, arkadaşlarımı yalnız bırakmayacağım”.

‘BASKI ALTINA GAZETECİLİK YAPILAMAZ’

Arkadaşlarının keyfi şekilde görev yerlerinin değiştirildiğini, iş akitlerinin feshedildiğini, yaptıkları haberler nedeniyle savunma istendiğini, mesai saatlerinin ve hafta sonu izinlerinin değiştirildiğini belirten İpekçi, “Bu baskı altında gazetecilik yapılamaz. En ufak hatada işten atılma ya da görev yeri değiştirilme korkusuyla haber yapılmaz” dedi. Ajans çalışanlarının halka haber ulaştırmak için fedakarca çalıştığını vurgulayan İpekçi, “Yönetim daha çok çalışmamızı istiyor. Ajans çalışanları zaten herkesten çok çalışıyor. AA’nın görmediği veya talimatla göstermediği bir haberi, hiçbir medya kuruluşu görmüyor, halk görmüyor. AA haberciliği toplumun gözü. Halkın haber alması için AA çalışanlarının özgürce haber yapması gerekiyor. Yoksa toplumun gözüne perde çekersiniz” diye konuştu.

İpekçi, AA yönetimine sorunların diyalogla çözülmesi, üyeleri üzerindeki baskıya son verilmesi, TİS hükümlerine uyulması ve zorla emekli edilenlerin geri çağrılması için çağrı yaptı. (Ankara/EVRENSEL)


TÜRK-İŞ ŞAŞIRDI MI?

Türk-İş, Anadolu Ajansında (AA)TGS üyelerine yönelik baskı ve sürgünlere yazılı bir açıklamayla tepki gösterdi. AA’da yeni genel müdürün atanmasından bu yana yaşananların toplu iş sözleşmesi düzeninin ihlali anlamına geldiği belirtildi.
Türk-İş’in açıklamasında, “Hükümetin sendikalaşmanın önünü açma gayretinde olduğu”nun iddia edilmesi de dikkat çekti. Belediyeler başta olmak üzere birçok iş kolunda kamu işçilerine yönelik Hak-İş’e geçme baskısı artarken, sendikalaştığı için işçiler işten atılıp polis şiddetine uğrarken, daha geçtiğimiz günlerde Türk-İş’e bağlı bir sendikaya üye olmak isteyen YATAŞ işçilerinin sendika seçme hakkı engellenirken, Türk-İş’in “Hükümetin sendikalaşmanın önünü açtığı”nı iddia etmesi şaşırttı. Türk-İş’in açıklamasında, “Hükümetin, işçi ve işveren örgütleriyle mutabakata vararak çalışma hayatını düzenleyen yasaları değiştirme ve sendikalaşmanın önünü açma gayretinin sürdüğü bir dönemde, Anadolu Ajansı Yönetiminin işyerinde örgütlü bulunan Türk-İş’e üye TGS’ye ve onun önerilerine ilişkin diyalog kapılarını kapatan yaklaşımı, kurumlaştırılmaya çalışılan sosyal diyalog yaklaşımına uygun düşmemektedir” denildi.


AA’dan ‘sahibinin sesi’ uygulamalar

DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, Anadolu Ajansında çalışanlara yapılan uygulamalara ilişkin basın açıklaması yaptı. AA’da, “Siyasi iradenin tercihiyle” göreve başladığı söylenen yeni yönetim kadrolaşma yolunda hızla ilerlediğini belirten Görgün, yönetimin değişmesiyle birlikte, çalışanların üzerindeki baskıların ve mağduriyetlerinin her geçen gün artmasına tanık olduklarını dile getirdi. DİSK olarak, AA yönetiminin acilen bu uygulamalarına son vermesini isteyen Görgün, çalışanların mağduriyetlerini gidermeye çağırdı.


BÖYLE ATAMA AA DEDİRTİYOR!

Kemal Öztürk’ün Genel Müdür olmasından sonra suların durulmadığı Anadolu Ajansında ilginç bir atama da TBMM’de oldu.

Medyaradar.com’un haberine göre, AA Genel Müdürü Kemal Öztürk, TBMM Müdürü Süfyan Kızılarslan’la konuşarak başka bir göreve almak istedi. Kızılarslan ‘olur’ deyince istifasını aldı. TBMM Müdürlüğünden alınan Kızılarslan şimdi “AA’ya yeni abone bulma müdürü” oldu.

Böyle bir birimin ne kadar ömrü olacağı merak konusu. Diğer taraftan Süfyan Kızılarslan’ın yerine ise 2 hafta önce TBMM Başkanlığı İletişim Ofisindeki memuriyet kadrosundan istifa eden Sefa Salantur getirildi. Sefa Salantur’un atanmasından önce AA’nın müdürlüğü için farklı bir yöntem izlendi. Süfyan Kızılarslan istifa ettirildi, yerine Ö.E atanmak istendi. Kemal Öztürk’ün arkadaşı olan Ö.E’nin ‘Sarı basın kartı bulunmadığı’ için bu fikirden iki gün sonra vazgeçildi.
Pazartesi günü 2 saatliğine geçici bir müdür yardımcısı Meclise resmi yazıyla gönderildi. Ardından ise resmi yazıyla Salantur’un atandığı bildirildi. Bu atamayla Ankara’da tam bir bürokrasi oyunları döndü. Son gülen Saluntur’un müdürlüğü için arkadaşları “Sefa’sını sürsün” yorumunu yapıyorlar.

www.evrensel.net