02 Nisan 2001 01:00

Bursa'da 25 bin esnaf yürüdü

Çevre illerin de desteğiyle Yıldırım Meydanı'nda buluşan yaklaşık 25 bin esnaf, kendileri vergi ödeyemediği için cezalandırılırken, hortumcuların ödüllendirildiğini belirttiler.

Paylaş
Bursa'da 25 bin esnaf yürüdü
Bursa Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği'nce Bursa'nın Yıldırım Meydanı'nda düzenlenen mitinge çevre illerin de desteğiyle 25 bini aşkın esnaf katıldı. "Deprem yıkamadı, devlet yıktı", "Kazanılmadan alınan vergiye hayır", "Bu ekonomiyi biz bozmadık, sorumlusu da biz olmayacağız" yazılı dövizler taşıyan esnaf ve sanatkârlar, hükümeti istifaya çağırdılar.
'Tükenme noktasına geldik'
19 Mart'ta yapılması planlanan, ancak ertelenen miting dün gerçekleştirildi. Sabahın erken saatlerinden itibaren yakın çevre il ve ilçelerden Bursa'ya gelen esnaf ve sanatkârlar, mitingin başlamasına saatler varken Yıldırım Meydanı'nı doldurmaya başladı. Yalova, Balıkesir, Kütahya ve Bandırma'dan da yoğun katılımın olduğu mitingin başladığı saatlerde esnafların sayısı 25 bini aştı. Saygı duruşu ile başlayan mitingde ilk konuşmayı Bursa Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Arif Tak yaptı.
Uygulanan ekonomik politikalar sonucunda artık esnafın da sokağa çıktığını söyleyen Tak, şöyle devam etti: "Düne kadar sokağa çıkanlara başka gözle bakıyorduk. Ama çaresizlikten biz de alanlardayız. Niçin sokaktayız? Artık bittik. Tükenme noktasına geldik."
'Hortumcular ödüllendiriliyor
Tak, son uygulanan hayat standartı vergisi ile ayakta duramaz hale geldiklerini belirterek, son olarak 2001 Ocak ayından beri Bursa'da 2000 esnafın kepenk indirdiğini kaydetti.
Türkiye genelinde bu sayının 378 bin olduğunu vurgulayan Tak, hükümetin Anayasa'nın 173. maddesini açıkça ihlal ettiğini söyledi. Tak, esnaf ve sanatkârların 49 yıl içinde kullandıkları toplam miktarının 420 trilyon, bir batık bankanın kullandığı kredinin ise 600 trilyonun üzerinde olduğuna dikkat çekerek, "Esnaf ve sanatkârlar vergi ve sigorta primlerini ödeyemediği için cezalandırılırken, batık bankalar ve hortumcular adeta ödüllendiriliyor. Sadece bu ülkede bizler sıkıntıda değiliz. İşçiler, memurlar, köylüler ayaktadır. Herkes perişan haldedir. Bugünkü uyarımız ile Türkiye'yi miting alanına çevireceğiz. Bu konuda kararlıyız" dedi. Tak'ın konuşması sık sık "Esnaf burada, sosyal devlet nerede", "Kazanılmadan alınan vergiye hayır", "Esnaf burada, hortumcular nerede?", "Kahrolsun IMF" sloganları ile kesildi. Mitingde bir konuşma yapan Marmara Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Bahri Şarlı ise, esnaf ve sanatkârların içinde bulunduğu sıkıntılara değindi.
ÖNCEKİ HABER

Küreselleşmeye sanatçı tavrı

SONRAKİ HABER

Polis kanunu değişikleri sonrası 393 ölüm yaşandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa