01 Nisan 2001 02:00

DYP de IMF-Derviş yasalarına

   destek verdi

Paylaş
DYP de IMF-Derviş yasalarına destek verdi
DYP Grup Başkanvekili Nevzat Ercan, 40 gün geçmesine rağmen, hükümetin krizi tahlil edemediğini söyledi. Ercan, DYP'nin, acil pakette yer alan yedi temel yasal düzenlemeye destek vereceğini bildirdi. TBMM Başkanı Vekili Murat Sökmenoğlu da tüm yasaları çıkartacaklarını söyledi.
Diyarbakır'da sivil toplum örgütleri ile görüşmelerde bulunan Ercan, DYP İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, hükümetin uyguladığı yanlış ekonomik politikalar sonucu, Türkiye'nin tarihinin en büyük siyasi ve ekonomik krizini yaşadığını söyledi.
DYP'nin desteklediği 7 yasa
Hükümetin, "Acaba yurtdışından para gelir mi? Nasıl tedbir alabiliriz?" gibi kararsızlık içerisinde olduğunu kaydeden Ercan, şöyle dedi: "40 gün geçmesine rağmen, hükümet krizi tahlil edebilmiş değildir. Dış kredi alınabilmesi için ön şart ve çok acil nitelemesi ile telaffuz edilen 15 yasadan oluşan liste, piyasaları harekete geçirmeye yönelik hiçbir tedbir içermemektedir. Bunun yanında hükümetin köylü, esnaf, çiftçi, küçük ve orta boy üreticiyi oluşturan reel sektör ilgilileri ile işçi, memur ve emekli gibi sosyal sınıfları göz ardı eden yaklaşımına rağmen DYP, beceri ve niyet eksikliklerinin kılıfı yapılmasın diye, Türk Telekom, Ek Bütçe, Bankalar Yasası, Kamu İhale Yasası, Merkez Bankası Yasası, Sivil Havacılık Yasası ve İcra İflas Yasası'na destek verecektir."
Sökmenoğlu'ndan garanti
TBMM Başkanı Vekili Murat Sökmenoğlu, TBMM'de çok sayıda yasanın çıkarılmasından dolayı bir bıkkınlığın sözkonusu olmadığını belirterek, "Biz bıkmayız, bütün yasaları çıkarırız" dedi. Sökmenoğlu, Büyük Ankara Oteli'nde düzenlenen "Ermeni Sorunu" başlıklı panele gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, Milli Güvenlik Kurulu bildirisinde yer alan bazı yasaların çıkarılması ile ilgili sorusu üzerine Sökmenoğlu, şunları kaydetti: "Tabii, TBMM'ye düşen vazife, MGK bildirisinden de daha evvel yaptığımız program çerçevesinde yasaları çıkarmak. Ama burada belki ilk defa TBMM çalışmalarına bir destek gördüm. Sonra, herhalde sayın Cumhurbaşkanı yasaların Meclis'te süratle görüşülüp, enine boyuna tartışılmasını ifade etmek için o cümleyi koymuştur."
Sökmenoğlu, TBMM'de çok sayıda yasanın çıkarılmasına ilişkin bir bıkkınlık olup olmadığının sorulması üzerine de şöyle konuştu: "Hayır, biz bıkmayız. Bütün yasaları çıkarırız. Son günde ispat ettik. Üniversitelerle ilgili yasa çok rahatlıkla geçti, muhalefetin de desteği ile... Önemli olan konsensusun sağlanması. O konsensus da var Türkiye'de. TBMM görevini yapıyor. Herkes görevini yaparsa başaracağız."
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Amazon'un solan renkleri

SONRAKİ HABER

Trump yine tehdit etti: Venezuela'ya en sert yaptırımları uygulamadık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa