ANAP-MHP gerilimi büyüyor

ANAP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, MHP'li Tarım Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp'in, ANAP'a yönelik sözlerini ima ederek, "Bu haksız ithamlara artık bir son verilmelidir" dedi.

ANAP-MHP gerilimi büyüyor
Koalisyonun iki ortağı arasındaki gerilim gün geçtikçe artıyor. ANAP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, MHP'li Tarım Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp'in, ANAP'a yönelik sözlerini ima ederek, "Bu haksız ithamlara artık bir son verilmelidir" dedi. ANAP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Taşar da, MHP'li bakan Gökalp'in sözlerinin devlet adamlığı ve adabıyla bağdaşmayacağını söylerken, MHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli de, partisinin kimseden koalisyon kültürü öğrenmeye ihtiyacı olmadığını belirtti ve rantçı birtakım çevrelerin partisini yıpratmak istediğini öne sürdü.
Yılmaz'dan MHP'ye kolasiyon töresi dersi
ANAP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, dün partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada ortağı MHP'ye yüklendi. Tek başlarına iktidar olmaları durumunda AB'ye verilen "Ulusal Program"ın hem içerik, hem de derinlik bakımından başka türlü olacağını, özelleştirme konusunda da çok farklı bir noktada bulunulacağını savunan Yılmaz, "Ama ne yazık ki tek başımıza iktidar değiliz. Onun için icraatımızı da üslubumuzu da ona göre ayarlamak zorundayız." dedi. Kendilerinin hassasiyetine karşılık bazı muhataplarının her zaman aynı yaklaşım içinde olmadığını ifade eden Yılmaz, "Bize yöneltilen haksız suçlamalara, bu iftiralara aynı şekilde cevap vermiyorsak bu, söyleyecek şeyimizin olmamasından değildir. ANAP olarak sorumluluğumuzun bilincinde olduğumuz içindir, koalisyonun ne demek olduğunu bildiğimiz içindir" diye konuştu. Yılmaz, "Bakan arkadaşlarımız başta olmak üzere bir çok arkadaşımıza yöneltilen bu iftiralara, bu haksız ithamlara artık bir son verilmelidir" dedi.
Taşar: Gökalp dedikodu yapıyor
ANAP Genel Başkan Yardımcısı MustafaTaşar da, dün partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp'i eleştirerek, "Türk çiftçisi bunca sıkıntıdayken, Türk tarımı temellerinden sarsılırken, köylü ağlarken, Tarım Bakanı`nın sağa sola çamur atmakla iştigal etmesini kınıyoruz" dedi.
MHP'li Bakan Gökalp'in göreve gelir gelmez, işe yerleştirmek personele kadro açabilmek için mevcut personeli bulundukları kadrolardan uzaklaştırmanın yollarını aradığını belirten Taşar, çeşitli baskılarla görevden alınan personelin açtığı davaların takipsizlik veya beraatla sonuçlandığını söyledi.
Tarım Bakanı ile ilgili şikayetlerini Mesut Yılmaz ve Devlet Bahçeli'ye ilettiklerini anlatan Taşar, şöyle konuştu: "Sayın Bakan'ın tutumunu değiştirmesini beklerken, kendisine gelip giden herkese görevden aldığı bürokratlar ve ANAP hakkında dedikodu yapmaya başladı. Böyle bir tutumu, devlet adamlığı adabı ve ahlakıyla bağdaştırmak mümkün değil. Sayın Bakan bunu yapacağına,benim bakanlık dönemimde TÜGSAŞ Genel Müdürü olan ve şimdi kendi partilerinin grup başkanvekili olan Oktay Vural'a sorabilir."
Bu arada, ANAP Grup Toplantısı'na izleyici olarak katılan bir kadın,Taşar'ın kürsüye çıktığı sırada, konuşmak istediğini bildirdi.Toplantıyı yöneten Grup Başkanvekili Zeki Çakan, böyle bir gelenek olmadığını belirterek izin vermedi. Azerbaycan vatandaşı olduğu öğrenilen kadının, arka sıralardan "Türkiye`nin tüm problemlerinin çözümü bende. Ben peygamberim" diye konuşmayı sürdürmesi üzerine, görevliler kadını dışarı çıkardılar.
Bahçeli'den ANAP'a yanıt
MHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ise, MHP Meclis Grubu'nun haftalık toplantısında yaptığı konuşmada ANAP'tan gelen eleştirilere yanıt verdi.
Partilerine yönelik planlı ve sinsi yayınların ortalığı kapladığını öne süren Bahçeli, "Türkiye'de yaşanan birçok krizde bizzat yer alan veya krizden çıkar sağlamaya çalışan çevrelerin, bugün partimizi sağda solda dillerine dolamaları manidardır" dedi. MHP'nin kimseden koalisyon kültürü öğrenmeye veya kendisine ülke sorunlarının hatırlatılmasına ihtiyacı olmadığı söyleyen Bahçeli, "Bu anlayışlar, yerini daha serinkanlı ve çok yönlü samimi yaklaşımlara bırakmadığı sürece de mevcut yapının dönüşümü ve sorunların çözümü sıkıntılı bir süreç olmaya devam edecektir" dedi.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli AB'ye üyelik konusunda da, Türkiye ile AB arasındaki ilişkinin sıradan bir tam üyelik ilişkisi olmadığını belirterek, "Ulusal Program"ında milli birlik ve dirliğin korunması hassasiyetlerinin sergilendiği bir uzlaşma metni olduğunu savundu.
www.evrensel.net