Edebiyattan beyazperdeye

14-29 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek Uluslararası İstanbul Film Festivali'in "Edebiyattan Beyazperdeye" bölümünde sinema tarihinin önemli filmlerine yer veriliyor.

Edebiyattan beyazperdeye
14-29 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek Uluslararası İstanbul Film Festivali'in "Edebiyattan Beyazperdeye" bölümünde sinema tarihinin önemli filmlerine yer veriliyor.
"Edebiyattan Beyazperdeye" bölümü, edebiyat ile sinema yapıtlarını bir kez daha karşılaştırmamızı sağlayacak. Shakespeare uyarlamaları uzmanı İngiliz aktör- yönetmen Kenneth Branagh bu sefer de üstadın az bilinen komedisi "Love's Labour's Lost / Aşkın Boşa Giden Emeği"ni 1930'lara taşımış ve Amerikan standart şarkılarıyla zenginleştirerek Fred Astaire-Ginger Rogers tarzı bir müzikale çevirmiş. Bölümün polisiye romanlardan perdeye yansıyan tek yapıtı, gerilim türünün usta ismi Claude Chabrol'un, Charlotte Armstrong'dan uyarladığı Montreal ve Louis Delluc ödüllü filmi "Merci Pour le Chocolat / Sıcak Çikolata". Nigel Cole'un yönettiği, çok satan kaynak kitabın yazarı Mark Cowdry'nin de senaryo ekibine katıldığı, Sundance'te izleyici ödüllü "Saving Grace / Grace'i Kurtarmak" ise, filme adını veren dul karakteri oynayan Brenda Blethyn'in başarılı performansıyla dikkati çekiyor.
Yazarı tarafından uyarlanan filmlere bir örnek de, gerçek bir öyküye dayanan ve İzlandalı yönetmen Fridrik Thor Fridriksson'ın yönettiği "Englar Altheimsin / Evrenin Melekleri". Son CannesFilm Festivali'nde "Yönetmenlerin On Beş Günü" bölümünde gösterilen ve sorunlu ailelerden iki çocuğun futbol aşkı uğruna çevirdikleri dolapları anlatan "Purely Belter / Daha İyisi Can Sağlığı", yine festival izleyicilerinin aralarında çok sevilen "Brassed Off/ Borunu Öttür"ün de bulunduğu filmlerinden tanıdığı Mark Herman'ın imzasını taşıyor.
Hakkında yapılmış bir belgeseli de bu yıl festival kapsamında yer alan Nagisa Oshima, gene tartışma yaratacak bir filmle, 19. yüzyılda samuraylar arasında eşcinsel bir aşkın öyküsünü yansıtan "Gohatto / Tabu" adlı uyarlamasıyla bu bölümde yer alıyor. Alman sinemasının "yaramaz çocuğu" Fassbinder'in 19 yaşındayken yazdığı bir oyunun beyazperde uyarlaması olan "Gouttes d'eau sur pierres brulantes / Kızgın Taşlara Düşen Su Damlaları", Fransız sinemasının "kötü çocuğu" François Ozon tarafından beyazperdeye aktarıldı.
Aynı adlı kitaptan uyarlanan ve bir yıl önce San Sebastian'dan zaferle çıkan "La maladie de Sachs / Sachs'ın Hastalığı"nın yönetmeni de, festival izleyicilerinin 10 yıl öncenin sevilen uyarlaması "La lectrice/ Okuyan Kız"dan hatırlayacakları Michel Deville.
Bir Vladimir Nabokov uyarlaması olan ve başrol oyuncuları John Torturro ve Emily Watson'ın başarılı performanslarıyla dikkat çeken "The Luzhin Defence / Şah Mat"ın yönetmeni ise, ilk kez Yabancı Film Oscar'lı "Antonia's Line / Antonia'nın Yazgısı"yla tanıdığımız, daha sonra da festival'de "Mrs. Dalloway" adlı uyarlamasını izlediğimiz Marleen Gorris. Genç Fransız yönetmen Jerome de Missoiz'un, sonunda aradığı kadının ağına düşen bir kadın avcısının serüvenini anlatan filmi "La mecanique des femmes / Kadınların Mekanizması", Louis Calaferte'nin aynı adlı "kötü şöhretli" kitabından uyarlanmış.
www.evrensel.net