19 Mart 2001 22:00

Paşabahçe'de kıyıma karşı işçi barikatı

Paşabahçe Şişecam işçileri, patronun, "makinelerin taşınması ve işçi sayısının azaltılması" kararına karşı önceki gün başlattıkları eylemi dün de sürdürdüler.

Paylaş
Paşabahçe'de kıyıma karşı işçi barikatı
Paşabahçe Şişecam Fabrikası işçileri, fabrikalarındaki makinelerin taşınmasına ve işçi sayısının azaltılmasına karşı yaptıkları eylemle, işlerine ve ekmeklerine sahip çıkacaklarını bildirdiler. Kristal-İş Sendikası'nda örgütlü olan işçiler, "Ya hep beraber ya hiçbirimiz" dediler.
Önceki gün başlattıkları eylemi dün de sürdüren işçiler, sabah saat 07.30'da ailelerinin de katılımıyla fabrikanın önünde toplandılar. "91 ruhu geri geldi", "Şişecam şaşırma, sabrımızı taşırma", "Yılgınlık yok, direniş var", "Beykoz bizimdir, bizim kalacak", "İşçinin ekmeğine uzanan eller kırılsın", "Burası Beykoz, buradan çıkış yok", "Paşabahçe'ye uzanan eller kırılsın" sloganlarını atan işçilere ve ailelerine çevreden geçenler de alkışlarla ve korna sesleriyle destek verdi. Aileleriyle birlikte sayıları 3000'i bulan işçilerin eylemine, TEKEL İçki Fabrikası ve Beykoz Deri Kundura işçileri de kitlesel olarak katıldı. Eylem, kararlı ve coşkulu bir şekilde akşam saatlerine kadar devam etti.
'Ekmeğimize sahip çıkıyoruz'
Fabrika önünde bir açıklama yapan Kristal-İş Sendikası Genel Başkan Vekili Ahmet Okuyan,
patronun ekonomik krizin ardından "Fabrikayı kapatacağım. İşi küçültüp, makine ve işçilerin sayısını azaltacağım" şeklinde açıklamalar yaptığını belirterek, "İşinden, aşından olan bir kişi namusundan ve onurundan olmuş demektir. Her türlü ekonomik fedakârlığa hazırız. Yeter ki bacamız tütsün" dedi. İşçilerin ekmeğini ellerinden almak için 1991'de de aynı oyunun oynandığını belirten Okuyan, "Ekmeğimize işimize sahip çıkıyoruz. Atılacaksak hep beraber atılırız, kalacaksak hep beraber kalırız" diye konuştu. Okuyan, yarın patron ile sendika arasında bir görüşme yapılacağını bildirdi.
Sınıf dayanışması
Özelleştirme kapsamında olan Beykoz Deri Kundura ve TEKEL İçki Fabrikası işçileri işyerlerinden çıkarak Şişecam işçilerine destek verdiler. Sabah saatlerinde fabrikayı boşaltan 650 Deri Kundura işçisi, Şişecam fabrikasına kadar "Deri Kundura-Şişecam omuz omuza" sloganıyla yürüdü.
TEKEL işçileri ise saat 12.00'de fabrika önünden "TEKEL-Şişecam omuz omuza" sloganı eşliğinde yürüdüler. Deri Kundura ve TEKEL işçileri, "91 ruhu geri geldi", "Yaşasın işçilerin birliği", "Zafer, direnen emekçinin olacak" sloganları ve coşkulu alkışlarla karşılandılar.
'Biz bir bütünüz'
İşçi çıkartılmasına kesinlikle karşı çıkacaklarını söyleyen Naci Kılıç adlı Şişecam işçisi, birçok kesimden ve kitle örgütlerinden de destek aldıklarını belirterek, "Aşağıdan yukarıya biz bir bütünüz. Mücadelemize devam edeceğiz, sorunlarımıza ortak sahip çıkacağız. Ya hep beraber ya hiçbirimiz" dedi. Ali Bayram adlı işçi de patronun makinleri başka yere götürüp çalıştırdığına dikkat çekerek, ne pahasına olursa olsun mücadelelerinin sonuna kadar süreceğini söyledi.
TEKEL İçki Fabrikası'nda İşyeri Baştemsilcisi olan Mehmet Genç ise 1991'de de Şişecam işçilerinin yanında olduklarını hatırlatarak, "Bugün yine yanlarındayız. Şişecam kapatılırsa sıra bizim işyerimize gelecek. Bu saldırıları ancak birliğimizle geri püskürtebiliriz" dedi.
İşçiler, yarın Kristal-İş ile Şişecam patronu arasında yapılacak görüşmenin sonuçlarını bekliyor.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Ulusal hükümet mesih bakan!

SONRAKİ HABER

ODTÜ Rektörlüğünden TÜBİTAK ödülü adaylığı için Saraya git dayatması

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa