Arjantin'de genel grev geliyor

Arjantinli işçi ve emekçiler, IMF paketine karşı mücadeleye başlıyor. Çalışanlar Konfederasyonu, çarşamba günü için genel grev ilan etti.

Arjantin'de genel grev geliyor
Ekonomik ve siyasi kriz içindeki Arjantin'in ABD eğitimli yeni ekonomi Bakanı Ricardo Lopez Murphy, koalisyon hükümetinin dağılma tehlikesi içinde bulunduğu ortamda, üç yıl içinde devlet bütçesinin 8 milyar dolar kısılmasını öngören felaket planına destek arıyor. İşçi sendikaları ise, fazla zaman yitirmeden genel greve gidileceğini ilan ettiler. Murpyh'nin ziyaret ettiği Arjantinli patron örgütleri, krizin yükünü işçi ve emekçilerin sırtına yıkan programa destek verdiklerini açıklamaya başladı.
Hep aynı masal
Lopez Murphy, Buenos Aires Menkul Kıymetler Borsası'ndaki konuşmasında, patronlardan "ekonomiye güvenin yeniden tesisi için programı desteklemelerini" istedi. Borsa yöneticileri ise, programın "ülkenin kurtuluşu için son çare" olduğunu ön sürdü. Ancak Murphy, Türkiye'deki muadili Kemal Derviş gibi işçi sendikalarına formalite ziyaretler gerçekleştirme gereği hissetmedi.
Çarşamba günü genel grev
Zaten Arjantinli emek örgütleri, IMF programına geçit vermeyeceklerini ilan etmeye başladılar. IMF paketini "sapkın" olarak nitelendiren yüzbinlerce üyeye sahip Çalışanlar Konfederasyonu, çarşamba günü genel grev ilan etti. Hükümet ve IMF'ye uyarı niteliğindeki grev ve mitinglere katılımın yoğun olması bekleniyor.
IMF tarafından hazırlanan "istikrar paketi", eğitim ve sağlık başta olmak üzere, kamu harcamalarında daha çok kısıntı, vergi muafiyetlerinin kaldırılması ve eyaletler ile yerel yönetimlere aktarılan federal devlet fonlarının azaltılmasını öngörüyor.
www.evrensel.net