Derviş ABD'ye rapor verecek

ABD'den gelip ekonomiden sorumlu Devlet Bakanlığı koltuğuna oturan Kemal Derviş, ikinci kez ABD'ye giderek bu ülke yetkilileri ile IMF ve Dünya Bankası'na çalışmaları konusunda rapor sunacak.

Derviş ABD'ye rapor verecek
ABD Büyükelçisi Robert Pearson'un Başbakan Bülent Ecevit ve yardımcıları Mesut Yılmaz ile Devlet Bahçeli'den hesap sorarak, açıkça "Derviş, bizim adamımız, adımlarınızı ona göre atın" diyerek "güç verdiği" ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, ay sonunda Washington'a giderek Türkiye'deki çalışmaları hakkındaki raporunu sunacak. Derviş, Türkiye'de "işbaşı" yaptıktan hemen sonra da "Dünya Bankası'ndaki görevini devretmek" gerekçesiyle ABD'ye gitmiş ve henüz yemin etmediği halde Türkiye adına temaslarda bulunmuştu. Kemal Derviş, bu ziyaretinde de ABD Hazine Bakanı Paul O'Neill, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası'nın üst düzey yetkilileriyle görüşecek.
Uluslararası tekeller için
Washington'a 24 veya 25 Mart'ta ulaşması öngörülen Derviş'in, Türkiye'nin ekonomik programının ayrıntılarının üzerinde çalışmaların süreceği dönemde yapacağı 3 günlük ziyaretinin, programın içeriğine yön vermesi ve uluslararası tekelleri tatmin edecek bir hatta oturtmasına katkı sağlaması amaçlanıyor.
Derviş, Devlet Bakanlığı görevini aldıktan sonra Washington'a yaptığı ilk ziyaretinde, ABD Hazine Bakanı O'Neill, IMF Başkanı Horst Köhler, IMF Başkan Yardımcısı Stanley Fischer ve Dünya Bankası Başkanı James Wolfensohn ile biraraya gelmişti.
Türkiye'nin ekonomik programının hazırlanmasında sağlanan ilerlemeyle bağlantılı olarak dış destek arayışlarının sürdüğü bir ortamda Derviş'in ikinci kez Washington'a yapacağı ziyaretinin, birincisinden daha önemli olacağı belirtiliyor. Derviş, 3 gün kalacağı Washington'daki yoğun görüşme trafiğinin yanı sıra Türk-Amerikan Konseyi'nin yıllık konferansında, Türkiye'deki ekonomik durumla ilgili bir konuşma yapacak.
www.evrensel.net