16 Mart 2001 03:00

Şimdi uçurtma zamanı

Uçurtmaların gökyüzünde renkli görüntüler oluşturduğu sıcak havalar yaşanıyor. Uzmanlar, uçurtmanın çocuk gelişimindeki yerine dikkat çekerek, özgürlük hissi ve doğa sevgisi aşıladığını söylüyor.

Paylaş
Şimdi uçurtma zamanı
Erken gelen ilkbaharla gökyüzüne salınmaya başlayan uçurtmalar, gökyüzünde renkli görüntüler oluşturmaya başladı bile. Gökyüzünde salınan rengarenk uçurtmalar, çocukların gelişiminde de önemli bir yere sahip. Uzmanlar, uçurtmanın çocuk üzerinde "özgürlüğün kendisine ait olduğu" hissi uyandırdığını ve doğa sevgisinin oluşmasında önemli bir araç olduğunu söylüyor.
Uçurtma için gerekli olan ılık ve rüzgârlı havanın oluşması, çocukları uçurtmalarıla birlikte boş arazilere çekmeye başladı. Kimi çocuklar, büyük bir ustalıkla hayal güçlerini de kullanarak birbirinden güzel ve canlı renklerde uçurtma yaparken, kimileri de 2 milyon liradan başlayan fiyatlarla satışa sunulan hazır uçurtmalarla bu keyfe ortak olabiliyor.
Psikolojik danışman Halis Özerk, uçurtmanın özellikle 9-10 yaşına kadar olan çocuklar için büyük önemi olduğunu vurguluyor.
Özgürlük simgesi
Özerk, "Özgürlük simgesi" olan uçurtmanın, "özgürlük duygusu" olan uçma duygusunu yaşamalarına olanak sağladığını da ekliyor. Özerk, bu yaş grubuna kadar olan çocuklarda somut düşünce gelişmediği için oyuncakların şahıslaştırıldığını da ekliyor.
"İpi elinde olan uçurtmasıyla kendini özdeşleştirir, kendini gökyüzünde özgürce uçuyor hissine kapılır. En önemlisi, çocukta özgürlüğün kendisine ait olduğu hissini uyandırır" diyen Halis Özerk, bunun çocuğun günlük hayatta kendine sunulan kurallar, yaptırımlardan, sosyal normlardan kısa süreli de olsa kurtulmasını sağladığına dikkat çekiyor.
Doğa sevgisi
Çocuğun kendini, özgürlüğü kontrol eden, elinde tutan biri olarak gördüğünü söyleyen Özerk, uçurtmanın diğer bir önemli yararının da çocuğa doğanın bir parçası olduğunu hissettirmesi, çocuğun doğayı sevmesini sağlaması olduğunu anımsatıyor.
ÖNCEKİ HABER

İstifa etsinler!

SONRAKİ HABER

DİSK, 1 Mayıs öncesi bildiri dağıtımlarına devam ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa