Fotoğraf: Evrensel

CHP'de istifa rüzgârları

Baykal karşıtları, partiden umutlarını keserek yeni bir oluşum arayışı içine girdiler. İnönü, liderliğinde yeni bir sosyal demokrat parti kurma girişimleri eski il başkanlarının Ankara'da yaptığı toplantıyla başladı.

CHP'de istifa rüzgârları
Tuna Arıgüç
Öğretim üyelerinin istifalarının ardından, CHP'de toplu istifalar için görüşme trafiği başladı. SODEP, SHP ve CHP'nin bazı eski il başkanları, aceleyle bir araya gelerek kongre öncesi güçlü bir muhalefet ve partiden toplu kopuşlar için kolları sıvadı. Tabanı hareketlendirmeyi hedefleyen muhalifler, CHP'nin Deniz Baykal liderliğinde sosyal demokrat kimliğinden hızla uzaklaşarak, antidemokratik bir yapıya bürünmesinden rahatsızlık duyanlara toplu istifa çağrısı yaparak Erdal İnönü liderliğinde yeni bir oluşum sürecini başlatacaklar.
Eski il başkanları önceki gün Genel-İş Sendikası Genel Merkezi'nde toplanarak partide yaşanan gelişmeleri değerlendirdiler.
Toplantıya ancak 30 kadar eski il başkanının katılması dikkat çekti. Sinop eski İl Başkanı Cafer Yüksel, gazetemize yaptığı açıklamada, toplantının kendiliğinden bir ihtiyaç haline geldiğini ve bu nedenle ivedilikle gerçekleştiğini söyledi. İnönü liderliğinde yeni bir oluşuma ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Yüksel, "İnönü kabul etmezseyi düşünmüyoruz. Başka isimleri de doğru bulmuyoruz" dedi.
Yüksel, sosyal demokrat hareketin gelişiminde her dönem liderlik tartışmalarının olduğunu hatırlatarak İnönü'nün tartışılmayacak bir isim olduğunu ileri sürdü.
Kongre sürecinden önce acil toplantı ihtiyacı duyduklarını söyleyen Yüksel, hafta sonu yapılacak ilçe kongreleri öncesinde, genel merkez yönetiminin atama delege yöntemiyle kongrelere direkt müdahalede bulunduğunu ve özellikle SHP kökenli delegelerin kasıtlı devre dışı bırakıldığını ifade etti. Yüksel, kongreye kadar toplu istifaların yaşanacağını da bildirdi.
Toplantıda 3 eğilim
Eski il başkanlarının 5 saat süren toplantısında 3 eğilim ortaya çıktı. CHP içinde kalarak Baykal ile mücadele etme eğilimi azınlıkta kalırken, "CHP artık Baykal partisidir.
Orada hiçbir şey yapılamaz" görüşü toplantıya damgasını vurdu.
Üstünde tartışılmayan bir diğer eğilim ise, yeni kurulacak oluşumun, seçimlerde HADEP, ÖDP ve İP gibi partilerle ittifak yapması ve böylelikle bu oluşumun sol kanadı kapsayacağı oldu. Ayrıca yeni bir parti için gereken paranın nasıl toplanılacağı üzerinde duruldu.
İnönü ihtiyatlı
Geniş bir sol kanat isteyen eğilim, İnönü isminin Sivas katliamında kirlendiğini ancak Alevi, Kürt damgası kıskacında kalmamak için bu isme ihtiyaç olduğunu ileri sürdü.
Öte yandan, toplantıda sık sık topluca İnönü'ye gitmek düşüncesi dillendirilirken kulislerde "Tartışacağımız tek şey İnönü'yü nasıl ikna ederiz olmalıdır" sözleri sarf edildi.
Eski başkanların, toplantı bitiminde İnönü'ye topluca gitmek konusunda ısrarları üzerine, Konya eski İl Başkanı Recai Ersoy, İnönü ile görüşüldüğünü ancak İnönü'nün "Bu konuda acele etmeyin, daha geniş toplantılara ihtiyaç var" yanıtını verdiğini açıkladı. Ersoy, "İnönü'nün iknası için daha geniş katılımlara ihtiyaç var" şeklinde konuştu.
Toplu istifaya çağrı yapılacak
CHP'nin önemli isimleri Mustafa Gazalcı, Mehmet Moğultay ve Tarhan Erdem'in partiden her koşulda kopmalarına kesin gözüyle bakılırken Murat Karayalçın'ın da kısa sürede istifasını vermesi bekleniyor. Erdal İnönü'nün istifası ise 21 Mart'tan sonra kesinleşecek. Muhalifler kongre öncesi partide kalanlara da "Artık bu parti sizin partiniz değil, Baykal'ın partisidir, istifa etmeniz onurlu bir davranış olacaktır" çağrısı yapacaklar.
www.evrensel.net