15 Mart 2001 03:00

Meclis'te Medeni Kanun krizi

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, "edinilmiş mallara katılma rejimi" yerine, "mal ayrılığı rejiminin" benimsenmesi üzerine komisyon toplantısını terk etti. Türk önce istifa edeceğini söyledi, ardından "Ben öyle bir açıklama yapmadım" dedi.

Paylaş
Meclis'te Medeni Kanun krizi
Medeni Kanun tasarısının görüşmeleri sırasında tartışma çıktı. Tasarıda yer alan "edinilmiş mallara katılma rejimi" yerine, "paylaşmalı mal ayrılığı rejiminin" kabul edilmesine tepki gösteren Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, "Bundan sonrasını yeni bir Adalet Bakanı takip eder" diyerek, komisyonu terk etti.
Adalet Komisyonu'nda, tasarının "Eşler Arasında Mal Rejimini" düzenleyen bölümün ilk maddesi, yaklaşık 3 saat süreyle görüşüldü. FP Van Milletvekili Fethullah Erbaş, MHP Trabzon Milletvekili Orhan Bıçakçıoğlu ve MHP Afyon Milletvekili Müjdat Kayayerli'nin verdiği ve "paylaşmalı mal ayrılığı rejimi" getirilmesini öngören önerge, 7'ye karşı 9 oyla kabul edildi.
Maddenin aynı şekilde kabul edilmesine tepki gösteren Adalet Bakanı Türk, düzenlemeyi bu şekliyle kabul edemeyeceğini söyledi. Komisyonu terk eden Türk, gazetecilerin sorusu üzerine, "Yaklaşık 3 saatten beri bilgi veriyorum. Anlaşılmamışsa yapacak bir şeyim yok" dedi. Türk, "Bundan sonra ne olacak?" sorusu üzerine, "Yapacak bir şey yok. Bundan sonrasını yeni bir adalet bakanı takip eder" karşılığını verdi.
Türk toplantı salonundan ayrılırken, DSP İzmir Milletvekili Hayri Diri'ye "İstifa edeceğim" dedi. Türk, ısrarlı sorular üzerine, daha sonra bir açıklama yapacağını söyledi.
3 saatlik tartışma
Türk Medeni Kanun tasarısının dünkü görüşmeleri, uzun tartışmalar ve ilginç diyaloglara sahne oldu. Emin Karaa başkanlığında Adalet Komisyonu'nun toplantısı, yaklaşık 3 saat sürdü. Türk ve tasarıyı hazırlayan hukukçular Prof. Dr. Turgut Akıntürk ve Prof. Dr. Ahmet Kılıçoğlu, milletvekilerine mal rejimi konusunda uzun ve ayrıntılı açıklamalarda bulunurken, soruları da yanıtladılar.
Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, 1926 yılında kabul edilen Türk Medeni Kanun'nun yaklaşık 50 yıldan beri değiştirilmeye çalışıldığını belirtti. Yeni düzenlemenin Türkiye için daha yararlı olacağını, kadınların mağduriyetlerini önleyeceğini savunan Türk, maddenin, hükümet tasarısındaki şekliyle kabul edilmesini istedi. Türk, yeni düzenlemenin boşanmaları azaltacağını da savundu.
MHP ve FP'liler eşitliğe karşı
Komisyon'da görüşmelerin tamamlanmasının ardından komisyon başkanı Karaa, öneriye karşı çıkarak, madde hakkında verilen 6 önergeyi okuttu. MHP Trabzon Milletvekili Orhan Bıçakçıoğlu, MHP Afyon Milletvekili Müjdat Kayayerli ve FP Van Miletvekili Fethullah Erbaş, "edinilmiş mallara katılma rejimi" yerine, "paylaşmalı mal ayrılığı rejimi"ni öngören ortak bir önerge verdi. Yapılan oylamada, komisyonun FP'li üyeleri Mehmet Ali Şahin, Ramazan Toprak, Fahrettin Kukaracı ve Fethullah Erbaş, MHP'li üyeler Orhan Bıçakçıoğlu, Müjdat Kayayerli, Edip Özbaş, Salih Erbeyin ve DSP'li Ali Günay, önergenin kabulü doğrultusunda oy kullandı. Maddenin önerge doğrultusunda kabul edilmesi, komisyonun bir anda karışmasına neden oldu. Türk, "Tasarının bundan sonraki görüşmelerine katılmayacağım" diyerek, ayağa kalktı. Karaa'nın müdahalesine rağmen salonda kalmayan Türk, çıkarken gazetecilerin soruları üzerine, "Bu şekliyle kabul edemem" dedi.
Ancak Hikmet Sami Türk, daha sonra, istifa edeceğine dair sözlerini reddetti. Türk, "tasarının bundan sonraki görüşmelerine katılmayacağı" şeklindeki sözlerinin, istifa edeceği anlamına gelmediğini söyledi.
İlginç diyaloglar
Komisyon görüşmeleri sırasında ilginç diyaloglar da yaşandı. FP'li Kukaracı: Kadın mağdur oluyor diye mal rejimi değiştirilmek isteniyor. Vur deyince öldürmek bu... Amaç kadının mağduriyetini önlemek mi, servet sahibi yapmak mı?
DSP'li Al: Evlilik bir şirket gibi görülüyor. Bu yanlış.
MHP'li Özbaş: Salt eşitlik için reform yapılabilir mi?
DSP'li Alphan: Bu değişiklik bir devrimdir.
Prof. Dr. Akıntürk: Bu tam olarak bizim de içimize sinmedi. Türkiye'de kadın ve erkek malını bölüşür mü? Buna olumlu yanıt verseydik, sonuç farklı olurdu.
MHP'li Bıçakçıoğlu: Adam müteahhit, 100 milyar maaş alıyor. Karısı öğretmen ve 220 milyon lira maaş alıyor. Bunlar bir ev alıyorlar. Ev kimin?
Prof. Dr. Akıntürk: Böyle bakarsanız, gidip bir müteahhit kızıyla evlenmesi gerekir.
Bıçakçıoğlu: İsabet olur.
Prof. Dr. Akıntürk: Kadın çalışmasa, ev kadını bile olsa katkısı gözardı edilemez.
FP'li Toprak: Sizi yılın erkeği seçecekler hocam.
FP'li Erbaş: Diyelim ki, ben 60 yaşındayım, 20 yaşında bir kadınla evleniyorum. Kadın, 10 yıl sonra beni terk ediyor. Ne olacak benim halim? Yaşlılar, büyük zarar görecek.
ÖNCEKİ HABER

Aydınlanmanın doksan yıllık çınarı

SONRAKİ HABER

Sinop'ta tek katlı ahşap ev yandı: 3 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa