15 Mart 2001 03:00

Katliam aydınlatılıyor

Peru'nun eski Devlet Başkanı Fujimori, Tupac Amaru gerillaları hakkında ölüm emri vermekle suçlanıyor. Baskında ölmeyen gerillaların gözaltında vurulduğu belirtiliyor.

Paylaş
Katliam aydınlatılıyor
Peru'da adının karıştığı yolsuzluk ve rüşvet skandallarının ardından ülkeyi terk ederek Japonya'ya kaçmak zorunda kalan eski Devlet Başkanı Alberto Fujimori'nin başı bu kez de 1997 yılında Japonya Büyükelçiliği binasında rehine eylemi yapan gerillaların öldürülmesi olayı ile belada.
Fujimori'nin 126 gün süren eylemin bitirilmesi için "yargısız infaz" emri vermesi ile ilgili iddialar araştırılıyor.
Cesetler çıkarıldı
Adli tıp uzmanları, Tupac Amaru Devrimci Hareketi (MRTA) üyesi 14 gerilladan 5'inin cesedini Başkent Lima'daki Comas Mezarlığı'ndan çıkararak otopsi için morga kaldırdıktan sonra, önceki gün de gerilla lideri Nestor Cerpa'nın cesedini mezardan çıkardılar. Mezarlıkta toplanan bir grup "Kan lekesi unutulmayacak" sloganları attı. Adli tıp doktorları, gerillalara yakın mesafeden ateş edilip edilmediğini inceleyecek.
Güçlü kanıtlar var
14 Tupac Amaru gerillası, Japon Elçiliği'nde 72 rehineyi dört ay boyunca rehin tutmuş, 23 Nisan 1997'de Fujimori'nin emriyle elçilik binası basılmıştı. Baskın sırasında, rehinelerle futbol oynayan 14 gerilla ile 1 rehine katledildi. Çıkan çatışmada 2 de asker öldü. Gerillaların yakınları, eski başkan Fujimori, eski istihbarat şefi Vladimiro Montesinos ve emekli general Nicolas Hermosa hakkında insan hakları ihlalleri ve "yargısız infaz" suçlamasıyla mahkemeye başvurmuştu.
Tanıkların ifadeleri
Soruşturmayla ilgili sonuçların iki hafta içinde açıklanması bekleniyor. İnsan hakları savcısı Ronald Gamarra, yaptığı açıklamada en az 3 rehinenin sağ yakalandıktan sonra öldürüldüğüne dair güçlü kanıtlar olduğunu söyledi. Japon Büyükelçilği çalışanlarından Hidetaka Ogura da, geçtiğimiz aralık ayında bir Peru radyosunda üç gerillanın sağ olarak yakalandığını gördüğünü söylemişti. Baskının hemen ardından bir yerel gazete ise, iki kadın gerillanının öldürülmeden önce "Teslim oluyoruz" diye bağırdığını yazmıştı.
Ölen gerillalalardan birinin annesi olan Maria Fernandez, "Gerçeği öğrenmek istiyorum. Fujimori'nin söylediği hiçbir şeye inanmıyorum" diye konuştu. Operasyona bizzat katılan Fujimori ise katliam emri vermediğini, sadece gerillaların "etkisiz hale getirilmesini istediğini" öne sürdü, Japon asıllı Fujimori'nin Tokyo yönetimi tarafından bu konuda da korunabileceği belirtiliyor. Ancak Peru Savunma Bakanı Diego Garcia Sayan, iddiaların doğrulanması halinde Fujimori'nin Japonya'da yargılanabileceği görüşünde.
Rüşvet davası genişliyor
Fujimori, geçtiğiz yıl anayasayı değiştirerek hileli bir seçim sonunda kendisini üçüncü kez devlet başkanlığına seçtirmiş, fakat daha sonra yayınlanan bir video bandından kendisinin sağ kolu olarak bilinen Vladimiro Montesinos, muhalefet liderine rüşvet verirken görülmüştü. Halkın giderek yoğunlaşan sokak eylemleri karşısında Fujimori, Japonya'ya kaçtı.
Önceki gün, bu olayla ilgisi olduğu ortaya çıkan televizyon patronu Genaro Delgado Parker, tutuklandı. Daha önce de bazı televizyon patronları, Montesinos'un istediği isimleri işten atarak bunun karşılığında devletten tavizler kopardıkları suçlamasıyla tutuklanmıştı. Suçlamaların bir kısmı, gizli kamera kayıtarı ile belgelenmiş durumda.
ÖNCEKİ HABER

Eski tadı yok!

SONRAKİ HABER

Bornova Belediyesi’nde TİS coşkusu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa