Kayıp liseli ölü bulundu

Mardin Lisesi öğrencisi 18 yaşındaki Nevaf Bakır'ın, 12 Şubat'ta esrarengiz bir şekilde kaybolmasından sonra 10 Mart Cumartesi günü cesedi çobanlar tarafından bulundu.

Kayıp liseli ölü bulundu
Mehmet Aslanoğlu
Mardin Lisesi'nde 1. sınıf öğrencisi 18 yaşındaki Nevaf Bakır'ın, okulun açıldığı ilk gün olan 12 Şubat 2001'de esrarengiz bir şekilde kaybolmasından sonra 10 Mart cumartesi günü Mardin'in Kayacan Sitesi diye bilinen bölgesinin 500 metre ilerisindeki taşlık alanda cesedi çobanlar tarafından bulundu.
Bakır'ın ailesi ve İHD Mardin Şubesi olayın üzerindeki sis perdesinin aralanmadığı için yorum yapmaktan kaçınırken dikkat çektikleri nokta lise müdürünün sorumsuzluğu oldu. Cumartesi günü Diyarbakır'da otopsisi yapılan Nevaf'ın intihar ettiği iddia edildi.
'Benim cesedimi göreceksin'
Ailesi Nusaybin'de oturan ve Mardin Lisesi'nde yatılı okuyan Nevaf Demir 11 Şubat gecesi Mardin'e gelerek okula bitişik olan pansiyona yerleşmişti. 12 Şubat sabahı saat 9.30'a kadar pansiyonda olduğunu söyleyen arkadaşları bu dakikadan sonrasını karanlıkta bırakıyorlar. Aynı saatlerde nereden aradığı bilinmeyen Nevaf'la annesi arasında şu diyalog geçmiş "Nevaf: Anne bana hakkını helal etmiş misin? Anne: Ne diyorsun, ne saçmalıyorsun oğlum? Nevaf: Beni görürsen cesedimi göreceksin." Nevaf cesedimi göreceksin sözlerini daha bitirmeden telefon bağlantısı kesiliyor. Bu telefon görüşmesinden sonra lise müdürüne başvuran Nevaf'ın dayısı Ramazan Bakır okul müdüründen şu cevabı alıyor: "Nevaf bugün okula gelmedi. Merak etmeyin gelir." Bunun üzerine ponsiyondaki arkadaşlarına başvuran Ramazan Bakır, Nevaf'ın sabah 9.30'a kadar pansiyonda olduğunu öğreniyor. Bunun üzerine polise başvurmak isteyen Bakır'a okul müdürü engel olarak telaşlanacak bir durum olmadığında ısrar ediyor. Ramazan Bakır, Nevaf'ın pansiyon arkadaşlarının bildiklerini söylemekten çekindiklerini gözlemlediğini belirterek "Arkadaşları iki dakika önce söylediklerini hemen inkâr ederek bir şey bilmediklerini söylüyorlar. Tam bir korku ve tediginlik içindeler" diyor.
İntihar etti iddiası
2 sivil polis memurunun 24 saat nöbet tuttuğu, en küçük bir hareketten bile haberleri olduğunu söyleyen Bakır, Okul Müdürü'nün Nevaf'ın akıbeti hakkında bilgi sahibi olmadığına inanmıyor ve akşam saatlerinde karşı polis karakoluna ve emniyet müdürlüğüne başvuruyor. Polislerin pansiyona gelerek öğrencilerin ifadelerini aldıklarını ve öğrencilerin sabahki konuşmalarının da gerisinde ifadeler verdiklerini söyleyen Bakır, Cumhuriyet Başsavcılığı ve İHD Mardin Şubesi'ne de başvuruyor.
Cumhuriyet Savısı'nın olayı "soruşturduğunu" ve çaba harcadığını söyleyen Bakır ve diğer aile üyeleri, araştırmalarından bir sonuç alamamış. 10 Mart Cumartesi günü bir telefonla Nevaf'ın bulunduğunu öğrendiklerinde çok sevindiklerini, ancak gittikleri morgda Nevaf'ın cesediyle karşılaştıklarını belirten Ramazan Bakır, Diyarbakır'da yapılan otopsi sonucunun henüz açıklanmadığını ancak "intihar etmiş" iddiasının ileri sürüldüğünü söyleyerek "Eğer Nevaf o dağdan atlayarak intihar etseydi kayalıklarda bulunan cesedinin paramparça olması gerekirdi" şeklinde konuştu. Nevaf'ın siyasetle ilgilenmediğini, en azından aile ve arkadaşları yanında hiçbir zaman siyasi bir sohbette bulunmadığını ve Nevaf'ın efendi bir kişiliğe sahip olduğunu belirterek, "kız meselesi, hırsızlık gibi olaylarla da ilgisi olmadığını" söylüyor. Bakır, Nevaf'ın kaybolduğu gün yaptığı görüşmenin deşifre edilmemesi halinde bu olayın karanlıkta kalacağını söyledi. Mardin Lisesi'nde okuyan bir öğrencinin ortaya attığı Mardin'de yine ilçelerden gelen öğrencilerin tuttuğu bir evde Nevaf'ı gördüğü iddiası ev sahibi tarafından yalanlanmış.
Olay kuşku verici
İHD Mardin Şube Başkanı Veysi Parıltı ise, Bakır ailesinin kendilerine 12 Şubat'ta başvurduğunu belirterek, yaptıkları tüm girişimlerin sonuçsuz kaldığnıı söyledi. Nevaf Bakır'ın kaybolmasıyla ilgili kendilerinin de elinde kanıt olmadığnı ve "Şu yapmıştı, bu yapmış olabilir" şeklinde bir yorum yapamadıklarını belirterek okul müdürünün sorumluluğu altındaki bir kişiye bu kadar kayıtsız kalmasını ise şüpheli bir durum olarak nitelendirdi. Bakır'ın kurşunla öldürülmediğini vucunda darp izleri bulunduğnu belirterek olayın "kuşku verici" olduğunu söyledi.
Çobanın da cesedi bulundu
Öte yandan Kayseri'de bir süre önce dağda kaybolan çobanın da cesedi bulundu. Tomarza ilçesine bağlı Aslantaş yaylasında hayvan otlatırken 1 ay önce kaybolan 34 yaşındaki çoban Celal Tukaç'ın cesedi, köylüler tarafından bulundu. Yetkililer, Tukaç'ın dağda yolunu kaybedip donarak öldüğünün belirlendiğini söylediler.
www.evrensel.net