Ulusal programı emekçiler hazırlayacak

KESK Genel Başkanı Sami Evren, "Gerçek ulusal program halkın programı olur. Emek Platformu böyle bir programı hazırlıyor.

Ulusal programı emekçiler hazırlayacak
Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş'in "Yeni program ulusal olacak, IMF'nin programı olmayacak" şeklindeki sözleri inandırıcı bulunmadı. Hükümetin hazırlayacağı programın yine IMF ve Dünya Bankası programı olacağını belirten KESK Genel Başkanı Sami Evren, gerçek ulusal programın toplumun örgütlü kesimlerinin halkın programı olacağını söyledi.
KESK Genel Başkanı Sami Evren, Eğitim-Sen Genel Merkezi'nde dün düzenlediği basın toplantısında, son ekonomik kriz, hükümetin program hazırlıkları ve emek cephesinin alacağı tavrı değerlendirdi. Hükümetin, 2001 yılını emekçilere, yoksul halka zehir ettiğini, IMF'yle birlikte yoksulluk ve açlıkta istikrar sağladığını ifade eden Evren, gelinen noktada IMF politikalarının iflas ettiğini, ülkenin uçurumun eşiğine getirildiğini söyledi. Yıllarca IMF güdümlü hükümet politikaları altında ezilen emekçilerin yaşanan son ekonomik depremin de enkazı altında kaldığını kaydeden Evren, depremi yaratanların büyük bir aymazlık içinde olduklarını, sorumluluklarını kabul etmediğini, IMF'yle yeni anlaşmalara imza atıp, Dünya Bankası'ndan bakan bile aldığını belirtti.
Eylemlere devam
Evren, bu politikalarla ekonominin batacağının belli olduğunu, kamu emekçilerinin yıllardır alanlarda IMF güdümlü politikalara son verilmesi taleplerini dile getirdiklerini hatırlattı.
1 Aralık eylemlerine hükümetin yanıtının binlerce sürgün ve soruşturma olduğunu hatırlatan Evren, "Sorunlara emekten yana değil, IMF'den yana çözüm ürettiğiniz sürece emekçilerin haklı demokratik tepkisi de devam edecek. Hak arayanlar üzerindeki baskı ve terör ortamı estirdikçe, eylemlerimiz devam edecek" diyerek, hükümeti uyardı. Evren, soruşturma ve sürgünlerin geri alınmaması, baskıların devam etmesi halinde yanıtlarının sertleşeceğinin de bilinmesini istedi.
"Meydanlarda mitinglerde 'IMF'ye hayır' dediniz. Fakat şimdi Başbakan 'IMF'ye hayır' diyor. Buna ne diyorsunuz?" şeklindeki bir soruyu yanıtlayan Evren, "Başbakanın bu konuda samimiyetine inanmıyoruz. IMF'ye gerçekten 'hayır' demiş olsa Dünya Bankası'ndan bakan getirmez, topluma umut olarak sunmazdı" dedi.
Başbakan Bülent Ecevit ve yardımcısı Mesut Yılmaz'ın IMF politikalarını uygulamakla hata ettiklerini itiraf ettikleri hatırlatılarak, bundan dolayı yargılanmaları gerekip gerekmediği sorulan Evren, zaten kamu emekçilerinin meydanlarda hükümeti sürekli yargıladıklarını, Emek Platformu'yla birlikte bundan sonra da yargılamanın meydanlarda yapılacaını söyledi.
DB, IMF'den farklı mı?
Evren, "Hükümet 'ulusal' bir program hazırladığını, öncekinin IMF programı olduğunu söylüyor. Bu gerçekten ulusal bir program olacak mı? DB, IMF'den farklı mı?" şeklindeki soruya da şu yanıtı verdi: "Yeni program için IMF programından vazgeçtikleri anlamına gelmiyor. Başbakan açıklamalarında 'IMF'nin her dediğine evet demeyeceğiz' diyor. Bu şunu da gösteriyor, 'IMF programını uygulayacağız ama zaman zaman itiraz edeceğimiz noktalar olacak. Herhalde ulusal boyutu da o kadar. Gerçek ulusal program toplumun örgütlü kesimlerinin hazırlamış olduğu bir program olur, halkın programı olur. Emek Platformu böyle bir programı hazırlıyor. İktisatçılarla, bilim adamlarıyla, üniversite hocalarıyla, toplumun örgütlü kesimleriyle tartışılarak hazırlanacak bu program ulusal program olacak."
www.evrensel.net