Fotoğraf: Evrensel

Fatih Köprüsü'nde tehlike

Asya ile Avrupa'yı birbirine bağlayan ve İstanbul trafiğinin kalbi durumundaki Fatih Sultan Mehmet Köprüsü "S.O.S" veriyor.

Fatih Köprüsü'nde tehlike
Asya ile Avrupa'yı birbirine bağlayan ve İstanbul trafiğinin kalbi durumundaki Fatih Sultan Mehmet Köprüsü "S.O.S" veriyor.
Hizmete girdiği 1988 yılından bu yana kapsamlı bir bakıma alınamayan köprüde, özellikle ağır taşıtların geçtiği sağ şeritlerde asfalt tabakasının bozulması nedeniyle çelik tabliyelerde lokal korozyonlar başladı. Yetkililerin verdiği bilgiye göre, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden inşa edildiği 1988 yılından 2000 yılı sonuna kadar 432 milyon 485 bin 774 araç geçti. Normal koşullarda ortalama asfalt ömrü 10-15 yıl iken ağır taşıtların yoğun bir şekilde geçmesi nedeniyle köprüdeki asfaltın kullanım ömrünün yarı yarıya azaldığı belirtilirken, Karayolları Genel Müdürlüğü bugüne kadar sadece trafik emniyetini rahatsız edecek kısımlarda geçici tamiratlar yapabildi. Ancak, köprünün genel bir bakıma alınıp asfaltının değiştirilmesi, yoğun İstanbul trafiği ve kaynak sıkıntısı nedeniyle gerçekleştirilemedi.
Çatlaklar oluştu
Yetkililer, özellikle ağır tonajlı araçların kullandığı sağdaki iki şeritte önemli çatlakların bulunduğuna dikkati çekerek, bu çatlaklardan giren suyun asfalt altındaki çelik plakaların korozyona uğramasına yol açtığını bildirdiler. Bu duruma zamanında müdahale edilmezse hem araçların köprü üzerinden geçmelerinin zorlaşacağına, hem de bakım maliyetinin artacağına dikkati çeken yetkililer, bu duruma bağlı olarak köprünün bakım süresinin de planlanandan daha uzun sürebileceğini kaydettiler.
www.evrensel.net