11 Mart 2001 03:00

Filistin'i parçalama planı

İsrail ordusu, Filistin topraklarında baskıyı artırmaya yönelik Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ni "parçalama" kararını yeni Başbakan Şaron'a onaylattı.

Paylaş
Filistin'i parçalama planı
İsrail'in yeni kurulan koalisyon hükümeti Filistin halkı üzerindeki baskıları daha da sistematik hale getirmeye hazırlanıyor. Yediot Aharonot gazetesinin haberine göre, Başbakan Ariel Şaron, en şiddetli olayların meydana geldiği yerlerin ordu tarafından tecrit edilmesi amacıyla hazırlanan ve Filistin topraklarının parçalara bölünmesini öngören planı kabul etti. Plan uyarınca, İsrail ordusu, Batı Şeria ve Gazze şeridini parçalara ayırarak "terörist ajanlarla" daha rahat mücadele edebilecek. Beş ay önce Filistin İntifada'sının başladığı günden bu yana, İsrail ordusu Batı Şeria ve Gazze şeridini abluka altında tutuyor.
Bir kişi daha öldürüldü
Ordunun şiddet politikası, can almaya devam ediyor. Filistin polisi, dün Gazze Şeridi ve İsrail arasındaki sınır yakınında İsrail askerleri tarafından öldürülen bir Filistinlinin cesedini buldu. Hastane kaynakları, adını açıklamadığı Filistinlinin vücudunda şarapnel parçaları olduğunu bildirdiler.
Batı Şeria ve Gazze şeridinde önceki gün çıkan çatışmalarda, 20 Filistinli yaralandı. Batı Şeria'daki Susya Yahudi yerleşim birimi yakınında bir göçmenin ateşiyle vurulan Filistinli çoban ağır yaralandı. Batı Şeria'daki Ramallah kasabası yakınında biri ağır olmak üzere, üç Filistinli İsrail askerlerinin ateşiyle yaralandı. Gazze şeridinde de Karni geçiş noktası yakınında İsrail askerleri 16 yaşında bir Filistinli'yi ağır yaraladı. Akşam saatlerinde İsrail ordusu, Gazze Şeridi'yle Mısır arasındaki sınırda Refah mülteci kampına ağır silahlarla ateş açtı. Dördü çocuk beş Filistinli yaralandı, yaralılardan üçünün durumu ağır olduğu, saldırıda çok sayıda evin hasar gördüğü bildirildi. İsrail'in ateş açmasından önce de Refah yakınlarında İsrail devriyesinin geçtiği yolda patlama oldu, ardından Filistinliler ile askerler arasında çatışma çıktı. Ramallah kasabası civarındaki çatışmalarda da 10 kadar Filistinli hafif yaralandı.
Ben-Elizer'e saldırı
Öte yandan, İsrail ordu radyosu, İsrail'in yeni Savunma Bakanı Benjamin Ben-Elizer'e Filistin topraklarındaki gezisi sırasında ateş açıldığını bildirdi. Gaze Şeridi'ndeki bir İsrail karakolunun çatışındayken kendisine ateş açılan Ben-Elizer, olayda yara almadı.
Karşılıklı görüşme çağrıları
Bu arada, Filistin yönetimi, yeni İsrail hükümetine görüşmelere yeniden başlama çağrısında bulundu. Filistin Özerk Yönetimi tarafından Gazze'de yapılan haftalık toplantıdan sonra yayımlanan açıklamada, "Kalıcı ve adil barış için İsrail'e el uzatıyoruz" denildi. "Herkes için barış ve istikrar sağlanmasını istiyoruz" ifadesi kullanılan Filistin açıklamasında, İsrail'den de Filistin topraklarına uyguladığı ablukayı kaldırması istendi.
İsrail Başbakanı Ariel Şaron da, Filistin lideri Yaser Arafat'a gönderdiği mektupta, "şiddete, düşmanlığa ve tahriklere son vermek amacıyla kendisiyle görüşmeye hazır olduğunu" bildirdi. Şaron, çağrısında "kişisel temas" vurgusu yaptı.
ÖNCEKİ HABER

Yoksulluk İstanbul'a getirdi, ama...

SONRAKİ HABER

İmamoğlu'nun açıklamasının ardından herkes Google'da antrikotu aradı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa