10 Mart 2001 03:00

Yoksulluk sınırında yaşamak bile hayal!

Ücretler son kriz ile birlikte yüzde 50'den fazla erirken, art arda gelen zamlar sonucunda açlık sınırı geçen yıla göre, yüzde 33.3 artarak 209 milyona, yoksulluk sınırı da yüzde 39.6 artarak 664 milyona çıktı.

Paylaş
Yoksulluk sınırında yaşamak bile hayal!
Krizin yükünün yıkılmak istendiği emekçiler ihtiyaçları olan temel gıdaları dahi almaktan çok uzaklar. Öyle ki, ortalama ücret düşünüldüğü zaman milyonlarca kişi için yoksulluk sınırı dahi bir lüks haline geldi! Dalgalı kura geçilmesi ile birlikte açlık sınırı 209 milyon 314 bin liraya, yoksulluk sınırı ise 664 milyon 60 bin liraya yükseldi. Buna karşın ücretlerde yüzde 50'ye yakın bir erime meydana geldi.
Türkiye Kamu-Sen'in yaptığı araştırmaya göre açlık ve yoksulluk sınırı, Türkiye'deki ortalam ücretlerin çok üzerine çıktı. Art arda yapılan zamların da etkisiyle açlık sınırı 209 milyon 314 bin liraya, yoksulluk sınırı ise 664 milyon 60 bin liraya yükseldi. Kamu-Sen'in bir yıl önce yaptığı araştırmaya göre, yoksulluk sınırı 475 milyon 593 bin lira, açlık sınırı ise 156 milyon 946 bin liraydı. Bir yıl içinde yoksulluk sınırında yüzde 39.6, açlık sınırında ise yüzde 33.3 oranında artış meydana geldi.
Yapılan araştırmalarda yoksulluk sınırı gıda, giyim, ev eşyaları, sağlık, ulaşım ve haberleşme, kültür, konut-kira, yakıt ve diğer giderlerin toplamından hesaplanıyor. Hesap yapılan kalemlerin fiyatları ise halk pazarına göre belirlenmiş. Gıda harcamaları ise Hacettepe Üniversitesi Gıda Teknolojisi Bölümü'nün verilerine göre hazırlanan raporda, kira giderleri gecekondu bedeline göre hesaplanırken, içki, sigarave eğlence kalemleri bu rakamın içine dahil edilmemiş.
Bir yılda 223 milyon arttı
Kamu-Sen Ocak 2000 tarihinde yaptığı açıklamaya göre yoksulluk sınırı 441 milyon lira olarak açıklanmıştı. Aralık 1999 tarihinde ise 400 milyon liranın altındaydı. Bu tarihten sonra ise ay ay bu sınır daha da yukarıya çıktı. Eylül üyı açıklamasında bu rakam 550 milyon liraya, kasım ayında 586 milyon liraya ve Ocak ayında ise 647 milyon liraya kadar çıktı. Krizin etkisiyle bu rakam şubat ayı için ise 475 milyon lira olarak belirlendi. Ancak akar yakıt fiyatlarına gelen günlük zamlarla bu sınır günden güne daha da yukarıya çıkıyor. Hatta 2000 yılı öncesi rakamlara bakıldığı zaman gıda yoksulluk sınırında ana madde olan gıda maddelerinin fiyatlarındaki artış hızının yüzde yıllık 121 ve 90, hatta aylık yüzde 50 gibi rakamlarla ifade edildiği gözleniyor.
Asgari ücret uçtu!
Asgari ücrete getirilen zam ise yoksulluk sınırının hızına yetişemedi. Açlık sınırı rakamlarının dahi altında kalan asgari ücret net olarak 86 milyon liradan 102 milyon liraya yükseltilirken yoksulluk sınırı ise sadece Ocak ayından şubat ayına kadar 17 milyon lira arttı. Bu durum Türkiye'de çeşitli iş kollarında çalışan milyonlarca asgari ücretliyi daha da zor duruma sokuyor. Üstelik "kaçak işçi cenneti" olarak uluslararası sermayeye sunulan Türkiye'de bu rakam resmi verilerden daha da fazla. memurlar ise ortalam olarak 200 milyon lirayla 300 muilyon arasında ücret alıyor. Türkiye ortalamasına göre daha yüksek ücret aldığı söylenen kamu da çalışan işçilerin ücretleri ise 500 milyon lira ile 600 milyon lira arasında değişiyor. Türkiye'de işçi ve emekçilerin ezici çoğunluğu yoksulluk sınırının altında yaşamak zorunda bırakılıyor.
ÖNCEKİ HABER

Sınır yeniden kapandı

SONRAKİ HABER

Mültecilerin yaşamı beyaz perdeye yansıdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa