05 Mart 2001 22:00

Bayram emekçi için sıkıntılı başladı

Kurban kesemeyenler önceki bayramlarda ortak da olsa kurban kesebildiklerini, ancak bu bayramda evlerine ekmeği zor götürdüklerini anlattılar.

Paylaş
Bayram emekçi için sıkıntılı başladı
Savaş Velioğlu
İstanbul'un çoğu yerinde kurbanlar, önceden belirlenen toplu kesim yerlerinde kesildi.
İstanbul Büyükşehir ve ilçe belediyelerince oluşturulan kurbanlık hayvan satış ve kesim yerlerinde yoğunluk yaşandı. Az sayıda da olsa bazı kişilerin sokak aralarında kurban kestikleri de görüldü.
Bayramda çalışmak zorunda kalan insanlar da vardı. Kurban kesemeyenler önceki bayramlarda ortak da olsa kurban kesebildiklerini, ancak bu bayramda 'Tavuk kesecek' paralarının dahi olmadığını, evlerine ekmeği zor götürdüklerini anlattılar. Yaşanan ekonomik krizin ardından yapılan zamların bayramı büyük ölçüde etkilediğini söyleyen halk, bayrama sıkıntılı başlamalarının sorumlusunun hükümet olduğunu dile getirdi.
'Karnını zor doyuranlar' kurban kesemedi
Bayramda kurban kesemeyen ve çalışmak zorunda kalan insanlardan bayram değerlendirmeleri aldık.
Tekin Karagöz (Esnaf): Geçen Kurban Bayramı'nda kurban kesmiştim, fakat bu bayramda krizden etkilendiğimiz için kurban kesemedik. Krizden sonra işlerimiz yarıya düştü ve bütçemiz olumsuz yünde etkilendi.
Türker Doğan (Esnaf): Krizden dolayı dükkanın kirasını ödeyemiyorum, vergimi ödeyemiyorum, kurban kesmemin imkânı yok.
Savaş Özdemir (İşportacı): Karnımızı doyuracak para bulamıyoruz. Kriz insanları aç bıraktı. Değil koyun tavuk kesecek para bile bulamıyoruz.
Halil Akdağ (Seyyar satıcı): Yaptığımız işle ancak karnımızı doyuruyoruz. Kurban fiyatları benim iki aylık maaşımdan başlıyor. Günde 2-3 milyonla nasıl kurban keseyim? Buna imkan yok.
Gökhan Özen (Taksi şöförü): Evimize ekmek götüremiyoruz nasıl kurban keselim. Kriz yaşanıyor faturasını vatandaşa çıkarıyorlar. Krizden sonra her şeye yine zam yaptılar. Günde 16 saat çalışıyorum yine de ailemin geçimini sağlayamıyorum. Emeğimizle çalışıyoruz geçimimizi sağlayamıyoruz. İlla ki bizim de bir yerleri hortumlamamız gerekiyor herhalde. Hortumcular şimdi bir sürü kurban kesiyordur. Ülkeyi soyup soğana çevirdiler.
Maşallah Yasa (Kokoreççi): Zaten işlerimiz kötü gidiyordu, krizden sonra daha da kötüleşti. Kurban alacak paramız yok, karnımızı zor doyuruyoruz. Vatandaş birkaç kişinin yaptığı yanlışların cezasını çekmek zorunda bırakılıyor.
ÖNCEKİ HABER

Bayramı unutanlar ve unutulanlar

SONRAKİ HABER

Zimbabve’de ölümlerin sorumlusu polis ve asker

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa