05 Mart 2001 03:00

Emekçi kadınlara mücadele çağrısı

Emeğin Partisi (EMEP) Zeytinburnu İlçe Örgütü, Dünya Emekçi Kadınlar Günü çerçevesinde önceki gün bir etkinlik düzenledi.

Paylaş
Emekçi kadınlara mücadele çağrısı
Emeğin Partisi (EMEP) Genel Yönetim Kurulu Üyesi ve Kadın Kolları Başkanı Avukat Cevriye Aydın, kadınların bugün içinde bulunduğu koşulların 150 yıl kadınların içinde yaşadığı koşullara benzeterek, 150 yıl önce kadın emekçilerin yaptığı gibi sömürüye karşı emekçi kadınları mücadeleye çağırdı. EMEP Zeytinburnu İlçe Örgütü, Dünya Emekçi Kadınlar Günü çerçevesinde önceki gün bir etkinlik düzenledi.
Açılış konuşmasını yapan Hatice Kıral, işçi kadınlara, tarlalarda tırpan sallayan köylü kadınlara, evin bütün yükünü omuzlarında taşıyan ev kadınlarına, yıllardır baskılarla sindirilmeye çalışılan Kürt kadınlarına ve kamu emekçisi kadınlar ile genç kızlara selam yolladı. Kıral, kadınların 8 saatlik işgünü hakkını almak için 150 yıl önce yürüttükleri mücadeleyi anlattı. Kıral'ın konuşmasının ardından emekçi kadınların, tarlalarda, işyerlerinde, evlerinde yaptıkları işleri ve haklarını almak için meydanlardaki mücadelelerini içeren dia gösterisi yapıldı.
'150 yıl önceki koşullar dayatılıyor'
Dia gösterisininden sonra kürsüye çıkan Emeğin Partisi Genel Yönetim Kurulu Üyesi ve Kadın Kolları Başkanı Avukat Cevriye Aydın, kadınların yıllardır eşit haklar ve insanca yaşamak için mücadele ettiğini, anacak yönetenlerin bunu görmezden geldiğini, yönetenlerin yıllardır kadınlara sormadan onlar adına karar aldığını söyledi. Kendileri adına karar alan yönetenlerin her gün sofralarından bir lokma ekmeğin azalmasına neden olduklarına dikkati çeken Aydın, kadınların tıpkı 150 yıl önce olduğu gibi sokağa çıkıp haklarını almaları gerektiğini kaydetti. Sermayedarların 150 yıl önceki koşulları kendilerine dayattığına vurgu yapan Aydın, çoğu yerde 8 saatlik işgünü uygulamasına uyulmadığını, düşük ücretlerle kadınların gün boyu, hatta geceler boyu çalışmaya zorlandığını kaydetti. 8 Mart'ların yıllar önce emekçi kadınların mücadeleleriyle kazandıkları hakları hatırlatması gerektiğini belirten Aydın, "Nasıl emekçiler 150 yıl önce haklarını almak için sokağa döküldüyse, bugün sermayenin bize dayattıklarına karşı biz de örgütlenelim, bulunduğumuz her işyerinde haklarımızı almak için mücadele edelim ve sokağa çıkalım" dedi. Aydın konuşmasını "Kendi geleceğimiz için, çocuklarımızın geleceği için sermayedarların, IMF uşaklarının düzenlerine çomak sokalım" şeklinde bitirdi.
Tiyatro ve sinema sanatçısı Gülsen Tuncer'in şiir okuduğu etkinlik, Kenan Kanber'in türkü dinletisiyle devam etti. Etkinlik Grup Emeğe Türkü ve Dersim Günlüğü'nün şarkılarıyla sona erdi.
ÖNCEKİ HABER

Üç günde ikinci zam!

SONRAKİ HABER

Kasaplar, kırmızı et ve tavuk zammına tepki gösterdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa