04 Mart 2001 03:00

Sürgünlere Malatya'da emekçi barikatı

KESK'in OHAL bölgesinde yoğunlaşan sürgünlere karşı Malatya'da düzenlediği, "Sürgünler Durdurulsun, Baskılar Son Bulsun" mitingine 5000 emekçi katıldı.

Paylaş
Sürgünlere Malatya'da emekçi barikatı
KESK'in OHAL bölgesinde yoğunlaşan sürgünlere karşı Malatya'da düzenlediği, "Sürgünler Durdurulsun, Baskılar Son Bulsun" mitingine 5000 emekçi katıldı. Malatya'dan katılan emekçileri Ofis kavşağından, bölgeden katılan emekçiler ise Yeşilyurt Caddesi'nden miting alanına girdiler. Emeksiz Meydanı'nda yapılan mitinge KESK'bağlı şube yönetici ve üyelerinin yanı sıra KESK Genel Başkanı Sami Evren, Genel Sekreter Sevil Erol, MYK üyeleri Ali Rıza Özer ve Hüseyin Ayyıldız, Tüm Sosyal-Sen Genel Başakanı Şükrü Demirel, Eğitim-Sen Genel Sekreteri Kemal Ünal ve SES Genel Sekreteri Şükran Öz de katıldı.
Katılımcıların alana girmesi ile birlikte miting saat 14.00'te başladı. "Sürgünler bizi yıldıramaz", "IMF uşağı hükümet ıstifa", "IMF'ye değil emekçiye bütçe", "IMF defol, bu memeleket bizim", "Geliyor geliyor, genel grev geliyor", "Kayıplar bulunsun, hesap sorulsun" gibi sürgünlere ve IMF'ye karşı sloganların ağırlıklı olarak atıldığı mitingde Malatya KESK Şubeler Platformu adına açılış konuşmasını yapan Eğitim-Sen Şube Başkanı Ali Ekber Baytemur, 1 Aralık sonrası kitleselleşen emek mücadelesinin sürgün, baskı ve cezalarla engellenmeye çalışıldığına dikkat çekerek "Ceza değil hak istemek için meydanlardayız" dedi.
Mitingde söz alan Genel Başkanı Sami Evren, baskı ve sürgünlere karşı direnen emekçileri selamlayarak başladığı konuşmasında, kamu emekçilerinin demokratik hak ve özgürlükleri için on yılı aşkın süredir sürdürdükleri mücadelelerini her zaman her yerde sürdüreceklerini kaydetti. Bütçenin emekçilere değil hortumculara ve IMF'ye kaynak ayırdığını ifade eden Evren, özeleştirmeye ekonomik kriz ve yoksullaşmaya karşı mücdalelerine devam edeceklerini aktardı.
Diyarbakır, Tunceli, Adıyaman, Mardin, Elazığ, Antep, Urfa, Siirt, Muş, Erzincan ve Sıvas'tan KESK'e bağlı sendika şubelerinden kamu emekçilerinin katıldığı mitingde söz alan Diyarbakır'dan sürgün edilen bir eğitim emekçisi, baskı ve sürgün uygulamasına karşı alanlarda olduklarını belirterek, OHAL antidemokratik uygulamalara rağmen sendikal demokrası için mücadelelerine devam edeceklerini vurguladı. Malatya dışında Urfa, Tunceli, Adıyaman, Elazığ, Diyarbakır'dan mitinge katılım sağlayan EMEP, kitleselliği ve attığı sloganların canlılığı ile dikkat çekti. Mitingde, sürülen kamu emekçilerinin listesini içeren bir siyah pankart taşındı.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Krizin ağası Sabancı

SONRAKİ HABER

Londra'da 1 milyon kişi Brexit'e karşı yürüdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa